Slovenija

Znan datum širitve EU

Bruselj, 18. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zunanji ministri petnajsterice so se dogovorili, da bodo nove države članice v Evropsko unijo vstopile 1. maja 2004. O datumu širitve pa je spregovoril tudi slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

Dokončno bo sicer datum širitve potrjen sredi decembra v Koebenhavnu, ko naj bi EU z desetimi kandidatkami za vstop sklenila pristopna pogajanja. Sicer so se ministri v luči določitve datuma širitve pogovarjali tudi o njegovih posledicah za finančna in institucionalna vprašanja širitve. V zvezi s slednjimi so se med drugim strinjali, da bodo prihodnje članice Unije ne glede na njen datum enakopravno sodelovale na medvladni konferenci, s katero bo povezava dorekla svojo daljnosežno reformo, katere smernice zdaj pripravlja evropska konvencija.

Vodje diplomacij so se tudi strinjali, da bo sedanja Evropska komisija pod vodstvom Romana Prodija, ki se ji mandat izteče konec leta 2004, odstopila predčasno, tako da bo najkasneje s 1. novembrom leta 2004 začela delovati nova komisija. Nove države članice bodo imele v sedanji komisiji sicer svoje komisarje od 1. maja dalje, vendar bodo vsi brez listnice, naj bi se po navedbah virov še strinjali ministri.

EU doslej konkretnega datuma za širitev ni določila, edina zaveza z njene strani je bila, da bodo države kandidatke kot polnopravne članice sodelovale na volitvah v Evropski parlament junija 2004. Kot delovni datum se je večinoma uporabljal 1. januar 2004, toda ministri so se za kasnejši čas odločili, da bi članicam petnajsterice zagotovili dovolj časa za ratifikacijo pristopne pogodbe z novimi članicami, ki bo po načrtih podpisana 16. aprila 2003 v Atenah. Določitev datuma v tej fazi procesa je bila nujna za sklenitev pristopnih pogajanj z desetimi kandidatkami za vstop, saj brez njega ni moč sprejeti dogovora o finančnih vidikih njihovega članstva.

Rupel o datumu širitve

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: Dare Čekeliš

Sloveniji bi kot datum širitve Evropske unije sicer najbolj ustrezal 1. januar 2004, vendar je pod določenimi pogoji sprejemljiv tudi 1. maj istega leta - če bo država kot polnopravna članica povezave sodelovala na junijskih volitvah v Evropski parlament in na medvladni konferenci, s katero bo unija dorekla daljnosežno reformo svojih institucij. To je ob robu zasedanja ministrov petnajsterice danes v Bruslju izjavil vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, ki se je zgodaj popoldne udeležil pogovora ministrske petnajsterice s kolegi iz kandidatk o odprtih vprašanjih sklepne faze pogajanj.

Do volitev v parlament, ki bodo junija 2004, mora Slovenija vsekakor biti polnopravna članica unije, je poudaril minister. Enakopravno želi država sodelovati tudi v medvladni konferenci, katere datum pa še ni določen - načeloma naj bi ta potekala leta 2004, omenja pa se tudi leto 2003. "Ne glede na to, kdaj ta konferenca bo, morajo prihodnje članice na njej sodelovati enakopravno," je dejal. Pri tem je bil Rupel sicer zadovoljen zaradi zagotovila predsedujočega, danskega zunanjega ministra Pera Stiga Moellerja, da se bo to zagotovo zgodilo.

Sicer pa je minister danes poudaril, da v primeru širitve s 1. majem Slovenija pričakuje ustrezno znižanje svojih prispevkov v skupni Unijin proračun za leto 2004, hkrati pa računa na polno sodelovanje v vseh Unijinih politikah ter s tem tudi na vsa za to leto predvidena sredstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10