Slovenija

Znan rok za zbiranje podpisov

Ljubljana, 30. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
V.Č./STA
Komentarji
0

Ljubljanska županja Danica Simšič je določila rok za zbiranje podpisov za podporo referendumski pobudi o gradnji džamije.

Županja Danica Simšič
Županja Danica Simšič FOTO: POP TV

Rok za zbiranje podpisov začne teči v torek 6. januarja in se izteče v petek 6. februarja. Vlagatelji pobude za vložitev zahteve za razpis referenduma o spremembi prostorskega akta za območje Ob cesti dveh cesarjev so namreč zbrali potrebno število podpisov ljubljanskih volilnih upravičencev.

Županja je na današnji novinarski konferenci izrazila prepričanje, da je referendumska pobuda v nasprotju z ustavo, vendar ji zakonodaja ne daje možnosti za predhodno presojo ustavnosti pobude. Simšičeva je še napovedala, da bo v primeru, da bo zbranih nekaj manj kot 11.000 podpisov, predvidoma zadržala akt o razpisu referenduma. Če se mestni svet s tem ne bi strinjal, pa lahko županja zahteva presojo ustavnega sodišča.

"Ponovno sem pozvala pobudnike, da naj od svojih referendumskih zahtev odstopijo, kajti po mojem trdnem prepričanju je morebitni referendum v neskladju s slovenskih ustavnim redom," pojasnjuje županja Simšičeva.

Po njenem mnenju namreč pobuda pomeni nedopusten poseg v ustavne pravice pripadnikov islamske verske skupnosti do svobode vesti in veroizpovedi. V primeru razpisa in morebitnega pozitivnega izida referenduma pa bi šlo tudi za poseg v ustavni načeli enakopravnosti verskih skupnosti in enakosti pred zakonom. Pobudnikom referenduma je Simšičeva danes ponovno predlagala, da odstopijo od referendumske zahteve.

Županja se je o vprašanju referenduma posvetovala z mestnimi strokovnimi službami in tudi zunanjimi strokovnjaki, katerih imen sicer na novinarsko vprašanje ni želela navesti. Zakon o referendumu in ljudski iniciativi in zakon o lokalni samoupravi županji ne omogočata, da bi zahtevala predhodno presojo ustavnosti referendumske pobude in tudi ne eksplicitne pravice zavrniti referendumsko pobudo ali zahtevo zaradi tega, ker bi bila prepričana o njeni neustavnosti. Takšna zakonodaja je po oceni Simšičeve pomanjkljiva oziroma neustrezna.

Če bo v 33 dneh zbranih potrebnih 10.878 podpisov volivcev (gre za pet odstotkov volilnih upravičencev na območju MOL, ki jih je po podatkih na današnji dan 215.729), mora mestni svet v 15 dneh sprejeti akt o razpisu referenduma, v nadaljnjih 30 do 45 dneh pa mora biti referendum izveden.

Po mnenju pravnih strokovnjakov bi bilo županji potrebno takšno pravico priznati, vendar pa nekateri menijo, da ji sodišče v upravnem sporu te pravice, ki jo zakonodaja izrecno ne določa, ne bi priznalo. "Kot županja si bom tudi v prihodnje prizadevala in storila vse, da v skladu z zakonskimi možnostmi dosežem presojo referendumske zahteve na ustavnem sodišču," je zatrdila Simšičeva. Dodala je, da je "vsekakor potrebno spoštovati občutja vseh ljudi, ki so prizadeta, tudi tista občutja, ki gradnji džamije niso naklonjena. Po mojem mnenju gre v tem primeru pravzaprav za preizkus naše zrelosti. Smo odprta družba s tolerantnostjo do drugih ali drugačnih ali pa se bomo ujeli v svojevrstno civilizacijsko nestrpnost," se je vprašala županja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10