Predsednik ZSSS Dušan Semolič je na današnji novinarski konferenci poudaril, da "konkurenčnosti podjetij in gospodarstva ne bomo dosegli z malico in regresom."
Po njegovih besedah je zmotno prepričanje delodajalcev in tudi ministra za delo Janeza Drobniča, ki zniževanje nekaterih pravic delavcev pri spremembah zakona argumentirajo z večjo fleksibilnostjo delovnih razmerij in konkurenčnostjo gospodarstva.
"Kdor vidi v tem glavne razvojne probleme, ne vidi pravih razvojnih problemov slovenskega gospodarstva. Zato ne bodo propadala podjetja in zato ne bo prav nobenega novega delovnega mesta," je opozoril.
Pravice delavcev ne znižujejo konkurenčnosti
Rešitve po ugotovitvah sindikatov niso v ukinjanju odmora za malico, ukinjanju dodatka za delovno dobo in v krčenju nadomestila stroškov za prevoz na delo, kar med drugim v spremembah zakona predlagajo delodajalci, v nekaterih primerih pa jim pritrjuje tudi minister za delo.
Prav tako za sindikate niso sprejemljive rešitve, ki gredo v smeri prenosa urejanja posameznih pravic iz zakonov in kolektivnih pogodb v splošne akte delodajalcev ali celo pogodbe o zaposlitvi. Kot je dejal izvršni sekretar ZSSS Gregor Miklič, delodajalci visoke stroške dela pripisujejo visoki ravni pravic delavcev, ne pa vprašanjem organizacije dela. Tako sledijo cilju, da bi za vse delavce veljale enake pravice.
Pravilni pristop za doseganje večje konkurenčnosti so po Semoličevih besedah uspešni managerji v podjetjih, močni sindikati ter dobro sodelovanje med njimi, pa tudi izobraženi delavci in primerna organizacija dela. Poleg tega so potrebne izboljšave na področjih, kjer Slovenija v mednarodni primerjavah šepa; denimo na področju fiskalne politike, tujih vlaganj in podjetniške kulture.
Rešitev pa Semolič tudi ne vidi v napovedih ministra za delo, da bo v primeru neusklajenih zakonskih določb med sindikati in delodajalci sam določil zlato sredino. "Nekaj vmes, da se ne zameriš ne enemu ne drugemu, ni prava pot," je opozoril in spomnil, da mora zakon o delovnih razmerjih ščititi šibkejše, to pa so delavci. "Zato je iskanje sredine krivično, neodgovorno, nerazumno početje."
Semolič skorajda ne verjame, da bo po napovedih ministra Drobniča zakon o delovnih razmerjih jeseni usklajen. "Razhajamo se pri vprašanju, kaj razumemo pod usklajevanje. Če gre za soglasje, bi si to želel, ampak malo verjamem glede na stališča delodajalcev in ministra za delo." Če pa bo minister sam predlagal rešitve za neusklajene določbe, se bodo sindikati temu uprli. "Z vsemi sredstvi, ki jih imamo," je še napovedal Semolič.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.