Slovenija

'Zniževanje pravic ni rešitev'

Ljubljana, 08. 08. 2006 13.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V ZSSS opozarjajo, da zniževanje delavskih pravic ne bo prispevalo k povečanju konkurenčnosti gospodarstva.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič opozarja, da zniževanje ravni delavskih pravic ni rešitev.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič opozarja, da zniževanje ravni delavskih pravic ni rešitev. FOTO: POP TV

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je na današnji novinarski konferenci poudaril, da "konkurenčnosti podjetij in gospodarstva ne bomo dosegli z malico in regresom."

Po njegovih besedah je zmotno prepričanje delodajalcev in tudi ministra za delo Janeza Drobniča, ki zniževanje nekaterih pravic delavcev pri spremembah zakona argumentirajo z večjo fleksibilnostjo delovnih razmerij in konkurenčnostjo gospodarstva.

Minister Drobnič je trditve, da se pri spremembah zakona o delovnih razmerjih zavzema za zniževanje pravic delavcem zanikal. "Ključni cilj sprememb zakona o delovnih razmerjih, ki ga v pogajanjih zasleduje minister, je večja prožnost, obenem pa tudi varnost delovnega razmerja in uveljavljanje t.i. skandinavskega modela," so sporočili iz ministrstva za delo.

"Kdor vidi v tem glavne razvojne probleme, ne vidi pravih razvojnih problemov slovenskega gospodarstva. Zato ne bodo propadala podjetja in zato ne bo prav nobenega novega delovnega mesta," je opozoril.

Pravice delavcev ne znižujejo konkurenčnosti

Rešitve po ugotovitvah sindikatov niso v ukinjanju odmora za malico, ukinjanju dodatka za delovno dobo in v krčenju nadomestila stroškov za prevoz na delo, kar med drugim v spremembah zakona predlagajo delodajalci, v nekaterih primerih pa jim pritrjuje tudi minister za delo.

Prav tako za sindikate niso sprejemljive rešitve, ki gredo v smeri prenosa urejanja posameznih pravic iz zakonov in kolektivnih pogodb v splošne akte delodajalcev ali celo pogodbe o zaposlitvi. Kot je dejal izvršni sekretar ZSSS Gregor Miklič, delodajalci visoke stroške dela pripisujejo visoki ravni pravic delavcev, ne pa vprašanjem organizacije dela. Tako sledijo cilju, da bi za vse delavce veljale enake pravice.

Medtem ko se želi v Sloveniji prikazati, da je pogoj visoke konkurenčnosti zniževanje socialnih in delavskih pravic, so gospodarstva razvitih držav, npr. Danske, kljub visoki ravni socialnih pravic tudi visoko konkurenčna in zanimiva za tuj kapital.

Pravilni pristop za doseganje večje konkurenčnosti so po Semoličevih besedah uspešni managerji v podjetjih, močni sindikati ter dobro sodelovanje med njimi, pa tudi izobraženi delavci in primerna organizacija dela. Poleg tega so potrebne izboljšave na področjih, kjer Slovenija v mednarodni primerjavah šepa; denimo na področju fiskalne politike, tujih vlaganj in podjetniške kulture.

Rešitev pa Semolič tudi ne vidi v napovedih ministra za delo, da bo v primeru neusklajenih zakonskih določb med sindikati in delodajalci sam določil zlato sredino. "Nekaj vmes, da se ne zameriš ne enemu ne drugemu, ni prava pot," je opozoril in spomnil, da mora zakon o delovnih razmerjih ščititi šibkejše, to pa so delavci. "Zato je iskanje sredine krivično, neodgovorno, nerazumno početje."

Semolič skorajda ne verjame, da bo po napovedih ministra Drobniča zakon o delovnih razmerjih jeseni usklajen. "Razhajamo se pri vprašanju, kaj razumemo pod usklajevanje. Če gre za soglasje, bi si to želel, ampak malo verjamem glede na stališča delodajalcev in ministra za delo." Če pa bo minister sam predlagal rešitve za neusklajene določbe, se bodo sindikati temu uprli. "Z vsemi sredstvi, ki jih imamo," je še napovedal Semolič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zupancicevajama@email.si
10. 08. 2006 10.54
Mene osebno najbolj moti nekaj dejstev.Zaposleni v drzavni upravi, solstvu, itd..itd imajo place na osnovi povprecja v Sloveniji.Imajo SIGURNO!!! sluzbo.Mislim, da bi morali imeti manjse place kakor v gospodarstvu iz katerega crpajo sredstva.Tako nebi mladi iziobrazenci sanjali o sluzbi v pisarni na nekaksnem ministrstvu (Alan Ford-Ministarstvo za gubljenje novca i vremena). Zeleli bi ustvariti svoje podjetje in obogateti, ter zaposlovati .Tako se lepo vgnezdijo na sigurne sluzbe z dobrimi dohodki in proivilegiji, ter jih malo boli za gospodarstvo!! Proracunski porabniki nebi meli biti priviligirani. Zmanjsanje plac bi jih prisililo, da se zaposlujejo v gospodarstvu.Edino gospodarstvo ustvarja dodano vrednost. Dol z birikracijo.
jaka37
10. 08. 2006 10.27
rijo27. Prvič se strinjam s tabo. Sindikalisti so največji problem in to drag problem. Semolič
Rijad Proši?
09. 08. 2006 00.21
Banda sindikalistična od delavcev dobi 800milijonov sit letno, normalno, da se držijo položajev kot klopi, saj živijo kot bogovi.
Rijad Proši?
09. 08. 2006 00.17
Delavci bi morali na ulice ,najprej zj**** skurumpirane ,nesposobne sindikaliste.
sodelujem@email.si
08. 08. 2006 20.39
kak te naj delavec preživi s 100000 sit na mesec. gremo na ceste REVOLUCIJA. bomo vidli kdo bo pa potem delo. on smrdiljivci se pogovrajajo ko imajo vsega polno rit. ko ji j.... gremo na ceste. na koncu ne bo niti več za zdravstvo poskrbljeno. zakaj sploh potem plačujemo davke. naj država zagotovi da bo imel delavec normalno življenje. lahko je njim. pa ta vlada je prišla na oblasta lih zaradi delavcev, ker so boljibljali bajno dobre spremembe za delavce, za ljudi iz nižjega socilanega ranga. seb pa tile smrdljivci vse porihtajo. da jih ni sram kam vodijo državo. važno da bodo nekateri imeli. drugi pa naj stradajo. glavno da sebi rihtajo denar (mize so že bile taki primer), pa za kolko še takih stvari ne vemo. REVOLUCIJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! GREMO NA CESTE!!!!!!!!!!!!!!!!!! POTEGNIMO SKUPAJ. NE PA DA SE VSAK ZA SEBE BORI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kgb@akcija.net
08. 08. 2006 18.09
dejstvo je da se v nekaterih firmah splača delat samo zaradi dodatkov(prevoz in podobno) in če te dodatke ukinejo se lahko pripravijo na množično nezadovoljstvo zaposlenih in na ta problem lahko računajo tud v vojski in policiji.
janezek123@gmail.com
08. 08. 2006 18.03
Koga sploh zastopa Semolič??? V Sloveniji je preko 100.000 samostojnih podjetnikov, ki zaposlujejo delavce. So mali delodajalci in vsekakor šibkejši člen nasproti delavcu, ki mu pomaga sindikat in inšpekcija. Da ne govorimo o nenormalnih davkih in vsej nepotrebni administraciji. Npr. delodajalec mora še vedno za vsako zaposlitev plačati zdravniški pregled, pa četudi gre za popolnoma običajno pisarniško delo za določen čas. Potem pa se ne čudit, da vsi raje zaposlujejo študente.
Sram me je ,da živim v taki svinjski državi,ki je tako visoko obdavčila delavce ,najvišje v evropi,kakor me je tudi sram ,kakšen zanič sindikat vodi delavce.Kmalu bomo pričeli prodajati tisto ,kar smo podedovali od staršev in odšli živet na cesto.Obetati bi se morala revolucija.Slovenci smo pač taki,vsak pajaco lahko hodi po nas in nič ne rečemo.Kaj živimo v socialni državi ali v Ameriki ? SRAMOTA ,DA V SLOENIJI NI ČLOVEKA ,KI BI NAREDIL TEMU KONEC.