Slovenija

Znova o korupciji in klientelizmu

Ljubljana, 07. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Opozicija je nezadovoljna s potekom četrtkove izredne seje državnega zbora o korupciji in klientelizmu, zato bodo prihodnji teden zahtevali novo izredno sejo.

(Foto: POP TV)
(Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Kot je napovedal prvak SDS Janez Janša, naj bi na ponovni izredni seji dokončali razpravo o korupciji in klientelizmu. Janša je izrazil obžalovanje, da vladajoča koalicija opoziciji ni dopustila predstaviti vseh dokazov o korupciji, ki so jih imeli na voljo. Opozicijo je najbolj zmotilo časovno omejevanje razprave na izrednem zasedanju pa tudi dejstvo, da seje ni prenašala nacionalna televizija. Poslanec SNS Sašo Peče pa je dejal, da dogajanje v minulem tednu dokazuje, da vladne stranke izgubljajo kompas za vodenje države.

Janez Janša meni, da na seji konkretno predstavili le del primerov korupcije in kilentelizma (Foto: Dare Čerkeliš)
Janez Janša meni, da na seji konkretno predstavili le del primerov korupcije in kilentelizma (Foto: Dare Čerkeliš) FOTO: Dare Čekeliš

V času, ki ga je na izrednem zasedanju imela na voljo opozicija, so lahko predstavili zgolj deset odstotkov svojih dokazov, je poudaril Janša in dodal, da pa je tisto, kar so predstavili, zelo konkretno. Šlo je za pogodbe, razpise, pisne dokaza in dokumente, ki pričajo o tem, kako zasebna podjetja v lasti članov in simpatizerjev LDS prek političnih zvez pridobivajo posle in tržijo produkte, ki so jih razvila državna podjetja iz javnih sredstev, ter na ta način pridobivajo neupravičeno bogastvo.

Opozicijski poslanci bodo prihodnji teden vložili novo zahtevo za izredno sejo, na kateri naj bi dokončali razpravo. Upajo, da bodo imeli predlagatelji na voljo več kot 15 minut za predstavitev dokazov. "Upamo, da vladajoča koalicija ne bo po eni strani znova onemogočila predstavitve dokazov, po drugi strani pa trdila, da dokazov ni bilo," je dejal Janša. Razprava bi sicer po njegovem mnenju v temelju prispevala k temu, da bodo ponudniki storitev in produktov na slovenskem trgu bolj enakopravni, da ne bodo privilegirani tisti, ki imajo politične zveze, ter da bodo na javnih razpisih pri oddaji javnih naročil vsi sodelovali pod enakopravnimi pogoji.

Kot je pojasnil Peče, v SNS zahtevajo odpravo časovnega omejevanja razprav (Foto: Dare Čekeliš)
Kot je pojasnil Peče, v SNS zahtevajo odpravo časovnega omejevanja razprav (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Tudi v SNS ocenjujejo, da omejitve razprave na četrtkovi seji ne bi smelo biti, zasedanje pa bi morala prenašati nacionalna televizija. S takšnim ravnanjem so v LDS, ZLSD in DeSUS poskušali zmanjšati pomen in obstoj korupcije v Sloveniji, meni Peče, katerega je zmotila tudi današnja novinarska konferenca LDS, kjer so predstavili svoje stališče o poteku seje. "Če bi bili pošteni in kredibilni, bi to svojo resnico prikazali na včerajšnjem zasedanju," meni Peče. V LDS so danes sami omenjali korupcijo v povezavi z nekaterimi opozicijskimi strankami, čeprav so na seji zavzeli stališče, naj se klientelizem in korupcija preučujeta na preiskovalnih komisijah, še poudarja Peče.

Nacionalna stranka se bo odzvala na poziv predsednika državnega zbora Boruta Pahorja, ki je predlagal, da bi se vodje poslanskih skupin skušali dogovoriti o načinu dela, ki bi pripeljal do uspešne sklenitve štiriletnega mandata. A Pahorju bodo prej pisno posredovali svoje zahteve. Kot je pojasnil Peče, v SNS zahtevajo odpravo časovnega omejevanja razprav, enakovredno obravnavanje vseh strank v državnem zboru, poleg tega pa zahtevajo, da podpredsednica državnega zbora in poslanka LDS Irma Pavlinič Krebs ne bi več vodila sej kolegija predsednika državnega zbora. Pavlinič Krebsova naj bi bila namreč glavna krivka za zaplete z izrednim zasedanjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10