Na današnjih usklajevanjih so obravnavali odgovor sindikatov na vladni predlog o dopolnitvah zakona o sistemu plač, prvih 13 členov kolektivne pogodbe za javni sektor ter poglavje o delovni uspešnosti v kolektivni pogodbi.
Sindikati so ponovno utemeljevali svoje nestrinjanje z vladnimi predlogi o dopolnitvah zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Vladni predlog o drugačni opredelitvi že usklajenega aneksa za usklajevanje izhodiščne plače za mesec avgust po mnenju sindikatov ni utemeljen, saj se zaposleni v javnem sektorju že dogovorjeni pravici ne nameravajo odpovedati, je dejal Hribar. Kot je znano, so sindikalisti lani s takratnim finančnim ministrom Antonom Ropom po dolgotrajnih pogajanjih sprejeli uskladitve plač, ki bi se morale s 1. avgustom letos povišati za 2,3 odstotka. Finančni minister Mramor pa je nato 20. marca letos na sestanku s predstavniki sindikatov javnega sektorja predlagal, da bi se odpovedali že sklenjenemu dogovoru o avgustovski uskladitvi plač.
Sindikalisti so v obrazložitvi zavrnitve vladnih predlogov navedli tudi najnovejše podatke statističnega urada, iz katerih je razvidno, da je bila v letu 2002 realna rast bruto plače na zaposlenega v javnem sektorju precej nižja kot v zasebnem sektorju. Če torej ne bi prišlo do uveljavitve že dogovorjenega aneksa, bi se razlike v gibanju plač med zasebnim in javnim sektorjem še dodatno povečale, saj ima zasebni sektor že dogovorjeno povišanje plač, je še povedal Hribar.
Predlog projektne skupine glede tarifnega dela kolektivne pogodbe sindikati že nekaj časa zahtevajo, je poudaril Hribar. Sindikati pričakujejo celovit predlog zlasti v dveh točkah, in sicer pri določanju plačnih razredov za posamezne tarifne skupine ter določanju plačnih razredov za delovna mesta po vseh plačnih skupinah znotraj javnega sektorja. Vlada naj bi torej te predloge obravnavala v petek ter jih posredovala sindikalni strani. Pogajanja se bodo sicer predvidoma nadaljevala prihodnji četrtek.
Pogajalski skupini sta v okviru današnjih usklajevanj obravnavali tudi prvih 13 členov kolektivne pogodbe. Doslej so se uskladili le v štirih členih, ostali pa ostajajo še odprti. Odprte so zlasti določbe, ki so vezane na splošno veljavnost kolektivne pogodbe za javni sektor, ter določbe, v katerih se opredeljujejo postopki mirnega reševanja kolektivnih sporov, je povedal Hribar.
SVIZ proti znižanju odstotka dodatka na delovno dobo

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) v celoti zavrača znižanje odstotka dodatka na delovno dobo, ki ga predvideva vladni predlog sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju, saj, kot je na današnji novinarski konferenci opozoril glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj, to postavlja vse zaposlene v javnem sektorju v neenakopraven položaj z ostalimi. Prav tako po mnenju SVIZ ni potrebno spremeniti tega zakona, da bi se drugače opredelila uskladitev plač, ki pa je možna že v okviru kolektivne pogodbe za negospodarstvo. Med drugim je Štrukelj komentiral stališča ministrstva za šolstvo, znanost in šport (MŠZŠ) ter šolskega ministra Slavka Gabra v zvezi s povečanjem prisotnosti učiteljev in učiteljic na delovnem mestu in deleža otrok v vrtcih ter poklicnim izobraževanjem.
SVIZ načeloma sprejema in pozdravlja razpravo o povečani prisotnosti učiteljev in učiteljic na delovnem mestu, saj lahko to vpliva na izboljšanje učnega uspeha in prispeva k poglobitvi vzgojnega dela z učenci. Vendar pa, kot je ob tem poudaril glavni tajnik sindikata, je izjava ministra Gabra v reviji Šolski razgledi, da želi ministrstvo s prihodnjim šolskim letom vpeljati dve do tri govorilne ure na teden za povečanje možnosti individualnega učnega in vzgojnega dela z učenci, preveč optimistična. Štrukelj meni, da se to zagotovo ne bo zgodilo v jeseni, saj je potrebno najprej izdelati objektivno analizo o sedanjem obsegu delovnih obvez in nalogah učiteljev v okviru 40-urnega delavnika. Prav tako pa je potrebno ugotoviti, kakšni so prostorski pogoji za realizacijo tega predloga, je dejal Štrukelj.
Sicer SVIZ pozdravlja dejstvo, da se bodo razlike med plačami primerljivih poklicev v javnem sektorju počasi zmanjševale. Ob tem pa je glavni tajnik sindikata opozoril, da še vedno obstajajo razlike med plačami žensk in moških, ki imajo visoko strokovno izobrazbo.