Povod je bila informacija o tem vprašanju, ki jo je vlada sprejela na današnji korespondenčni seji in vsebuje tako poročila o uresničevanju Akcijskega načrta za članstvo, nedavnem zasedanju zunanjih ministrov zavezništva v Reykjaviku in obisku premiera Janeza Drnovška v ZDA ter o obrambni reformi, kot tudi o podpori slovenske javnosti članstvu v zavezništvu in referendumu o vstopu. Odbora sta se seznanila z informacijo in vlado pozvala, naj pospeši dejavnosti v zvezi z vključevanjem Slovenije v Nato, pri čemer naj posebno pozornost nameni ustreznemu in argumentiranemu obveščanju javnosti.
Obenem so člani obeh odborov v ločenih glasovanjih vlado še pozvali, naj sprejme sklepe o nalogah in aktivnostih slovenskih državnih organov pri vključevanju v Nato in s tem seznani državni zbor. Proti temu sklepu in pozivu vladi k pospešitvi aktivnosti za vstop v Nato sta glasovala Aurelio Juri (ZLSD) in Zmago Jelinčič (SNS).
Na skupni seji parlamentarnih odborov za obrambo in zunanjo politiko, so člani odborov obravnavali tudi dodatno vladno gradivo k predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o vključevanju Slovenije v zvezo Nato. Predsednik odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je za 24 ur povedal, da je ta dokument podlaga, da bi člane obeh odborov dovolj in pravočasno seznanili pred