Po sedmih mesecih sojenja nekdanjemu državnemu sekretarju Borisu Šuštarju in soobtoženim, vpletenim v podkupovalno afero, jih je ljubljansko okrajno sodišče spoznalo za krive.
Sodišče je nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo Šuštarja - za obe očitani kaznivi dejanji, povezani z jemanjem podkupnine - spoznalo za krivega. Prisodili so mu dve leti in štiri mesece zaporne kazni, sedem milijonov tolarjev denarne kazni ter dve leti prepovedi opravljanja poklica, povezanega z upravljanjem s proračunskimi sredstvi.
Soobtoženi Stanislav Droljc je bil spoznan za krivega zaradi pomoči Šuštarju pri kaznivem dejanju jemanja podkupnine, prisodili so mu dve leti zaporne in pet milijonov denarne kazni. Boštjan Šoba in Rozana Šuštar pa bosta morala zaradi pomoči pri kaznivem dejanju jemanja podkupnine plačati vsak po tri milijone tolarjev denarne kazni.
Nikogar od četverice obtoženih ni bilo na izrek sodbe, Šuštar jo je z nestrpnostjo pričakal doma v Ilirski Bistrici. "S takšno sodbo kot je bila izrečena je ta sodnica sposobna zgolj čiščenja stranišč na sodišču, ne pa sojenja," je povedal prvoobtoženi Šuštar, ki meni, da je njegov primer "skonstruiran" in da je dovolj dokazov za oprostitev. "Moj klient je v ponovljenem sojenju dobil za osem mesecev nižjo kazen kot v prvem sojenju, zaradi česar pričakujem, da bo v tretjem sojenju oproščen," je po razglasitvi sodbe izjavil Šuštarjev odvetnik Peter Čeferin.
Sodišče je med drugim zavrnilo predlog obrambe za odpravo vrtoglave, skoraj 100 miljonske varščine, ki jo je vložil Šuštar. Obramba je že napovedala pritožbo.
Gre za prvo, sicer še nepravnomočna obsodba korupcije državnega uradnika. "Žal to še ne pomeni, da so kot kategorija državni uslužbenci postali bolj pod nadzorom pregona, ker gre za osamljen primer, ki ni bil rezultat nekega načrtnega dolgoletnega dela na tem področju, ampak je šlo po informacijah, ki so zdaj dostopne zgolj za naključje," je za 24ur povedal strokovnjak za boj proti korupciji Boštjan Horvat."Ta primer je prav prišel trenutni protikorupcijski birokraciji, ki s tem nekako opravičuje svoj obstoj in neprestano širitev."
Borisa Šuštarja je policija aretirala novembra 2000 ob predaji podkupnine v nekem ljubljanskem lokalu in mu odvzela prostost zaradi suma storitve kaznivega dejanja podkupnine.
Obtožnica ga je bremenila, da je kot predsednik razpisne komisije za državne pomoči na ministrstvu za gospodarstvo od podjetnika Darka Selana prejel podkupnino v znesku 70.000 nemških mark, v zameno pa mu je iz državnega proračuna zagotovil nepovratna sredstva.
Poleg tega je obtožnica Šuštarju očitala, da je na podoben način razpisana sredstva priskrbel še podjetju Stilles, ki je del denarja porabilo za izdelavo pohištva, namenjenega opremi Šuštarjeve hiše. V zadevo so bi bili vpleteni še Stanislav Droljc, Boštjan Šoba in Šuštarjeva žena Rozana, ki je Šuštarju po trditvah obtožnice pomagala pri pridobivanju podkupnine.