V preštevilnih trgovskih središčih se police šibijo pod najrazličnejšimi pirotehničnimi izdelki. Ognjemeti so sicer lepi, vendar onesnažujejo zrak, prav tako marsikomu ni prijetno poslušanje pokov in drugih zvokov, ki jih povzročajo ti izdelki. Pokanje močno prestraši tudi živali.
Še največji argument proti uporabi pirotehnike je seveda nevarnost za uporabnika. Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči.
Daniel Jug iz Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi je povedal, da pri policiji uporabi pirotehničnih sredstev namenjajo posebno pozornost.
Prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena samo v času od 26. decembra do 2 . januarja, je spomnil Jug in dodal, da tudi tu veljajo omejitve, saj se teh izdelkov ne sme uporabljati v bližini bolnišnic, strnjenih naselij, v vozilih javnega prevoza ali na prireditvah, kjer je veliko ljudi.
Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok (npr. petarde), so pri nas strogo prepovedane. Prav tako je prepovedana predelava, da bi povečali učinek samega izdelka. Globa za kršitve znaša med 400 in 1200 evrov.
''Vse pozivamo, da z zgledom pripomorete k odpravljanju nezaželenih posledic uporabe pirotehničnih izdelkov,'' je dejal Jug in opozoril, da izdelke, če že, kupujte le pri uradnih prodajalcih ter bodite pozorni na oznako CE. Policija še svetuje, da izdelke uporabljajte v skladu z navodili proizvajalca in da pri tem ne ogrožate zdravja ljudi. Hrup lahko povzroči strah tako pri ljudeh kot živalih.
Na delu tudi inšpektorji
Mitja Perko, glavni inšpektor Inšpektorata RS za notranje zadeve, je poudaril, da nadzorujejo tako uradne prodajalce kot tudi črni trg. Z nadzori poskušajo zagotoviti visoko stopnjo spoštovanja zakonodaje, posledično tudi večjo varnost med uporabniki.
Dejal je, da na letni ravni inšpektorji opravijo od 60 do 70 nadzorov, osredotočeni so na večje trgovske centre, pa tudi na kraje, kjer je samo ena prodajalna, in seveda na kraje, kjer morda poteka prodaja na črno. Inšpektorji tudi ugotavljajo skladnost izdelkov, da tako niti ne pride na police trgovcev.
Inšpektorji bolj ali manj kaznujejo pravne osebe, tukaj so globe visoke – za samostojne podjetnike je zagrožena globa od 2000 do 20.000 evrov, za pravne osebe od 5.000 do 50.000 evrov, za odgovorne osebe pa od 400 do 5000 evrov. Dodal je, da na tem področju delujejo skupaj s policijo.
Število poškodovancev upada
Dve tretjini poškodovancev s pirotehničnim izdelki, ki jih obravnavajo v ljubljanskem kliničnem centru, sta stari od 10 do 20 let, je povedal Simon Herman s Kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Poudaril je, da so najstniki zaradi pirotehnike izjemno ogrožena skupina, zato starše pozivajo, da delujejo preventivno.
Večinoma imajo poškodovane roke in obraz, dva do trije pa bodo posledice čutili vse življenje, ostalo so lažje poškodbe. K sreči zaznavajo upad poškodovanih, na leto je zdaj 10 do 15 primerov poškodovanih, je še povedal.
Trpijo tudi živali
Maša Cerjak Kastelic iz Društva za zaščito živali Ljubljana je spomnila, da zaradi pokanja trpijo tako male hišne živali, ne smemo pa pozabiti na divje in rejne živali, ki jim pokanje prav tako predstavlja stres. Živali je lahko strah, lahko pa se stres pokaže tudi v obliki driske, bruhanja ... Denar, ki bi ga odšteli za pirotehniko, raje namenite za kaj drugega, je še svetovala.
K uvidevni rabi pirotehnike so na novinarski konferenci "pozvale" tudi živali. Sogovornikom sta se namreč pridružila tudi policijska kužka, nemška kratkodlaka ptičarka BB in angleški špringel španjel Nike. Policijski psi so sicer ustrezno šolani za opravljanje policijskih nalog, temu primerno so tudi zdresirani, da se ne prestrašijo vsakega poka. Večina živali pa za seboj nima take "šole", zato jim hrup, ki ga povzročajo pirotehnični izdelki, predstavlja velik stres.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.