Največ dela so imeli gasilci v občini Prevalje, so sporočili s centra za obveščanje na upravi za zaščito in reševanje. Včeraj zvečer, nekaj minut do 20. ure, je v Jamnici meteorna voda zalila kletne prostore stanovanjskega objekta. Ob 20.20 uri je na ulici Na Fari zaradi zamašenih kanalov voda poplavila večji prostor pred cerkvijo in ogrožala skladišče Karitasa. Ob 23. uri je na ulici Perzonali podtalnica zalila kletne prostore stanovanjskega objekta. Povsod so posredovali gasilci, ki so vodo izčrpali.
Pred tem, okoli 17.30. ure, so gasilci s ceste Prevalje – Uršlja gora v bližini kraja Kot odstranili podrti smreki. Malo pred 18. uro pa je zemeljski plaz zasul cesto Prevalje – Stražišče, vendar so zemljo s prometne poti že odstranili.
Težave so imeli tudi drugod po Sloveniji. Malo po 18. uri se je v Kavčah v občini Velenje utrgal zemeljski plaz širine 20 metrov in dolžine 150 metrov. Plaz je začel drseti proti cesti do stanovanjske hiše, pri čemer so se podrli trije drogi električne napeljave. Zemeljski plaz je odnesel tudi osebno vozilo, ki so ga kasneje izvlekli velenjski gasilci. Plazišče so si ogledale pristojne službe, ki so ugotovile, da je sanacija plazu potrebna že danes.
Svetovalec za zaščito in reševanje ter poveljnik občinskega štaba civilne zaščite sta si ogledala večji zemeljski plaz, ki grozi stanovanjski hiši v Libeliški gori v občini Dravograd. V sredo nekaj po 18. uri se je pod cesto Dravograd – Osojnica utrgal plaz, zato je možno, da se bo udrla cesta. Policisti so kraj zavarovali. Meteorna voda je zalila stanovanjski objekt v Brdinjah v občini Ravne na Koroškem. Vodo so izčrpali koroški gasilci.
Reke počasi upadajo
Reka Krka je sicer prestopila bregove predvsem na spodnjem toku, natančneje od Pobočja navzdol. Reka Ljubljanica na Ljubljanskem barju ima še vedno povišan vodostoj, ki pa počasi upada. Tudi preostale reke po Sloveniji upadajo, je za 24ur.com povedala Mojca Sušnik z agencije za okolje.
Dobrih 18 milijard tolarjev škode
Vlada je na današnji seji sprejela ocene škode, ki so jo povzročila poletna neurja. Julijska neurja so v osmih občinah povzročila 1,7 milijarde tolarjev škode. V avgustovskih neurjih, ki so prizadela kar 44 slovenskih občin, je bilo za 16,4 milijarde tolarjev škode. Dokončna ocena bo znana šele do konca leta.
Takoj po avgustovskih neurjih je država prizadetim območjem odobrila pomoč v višini 80 milijonov tolarjev, ki jo je dobilo 17 občin, največ seveda Krško in Sevnica. Denar naj bi na račune gasilskih društev in ostalih reševalcev vendarle začel prihajati v teh dneh, zagotavlja minister za obrambo Karl Erjavec.