V Zdravstvenem domu (ZD) Celje, kjer že od torka poteka stavka zobozdravstvenih asistentk, od danes naprej delajo le tri zobozdravstvene ambulante, in sicer ambulanta za otroško zobozdravstvo, ambulanta za odrasle in ambulanta za pedontologijo.
Članica celjskega stavkovnega odbora Marjeta Galle je povedala, da prav tako delata še dislocirani ambulanti v Vojniku in Štorah, sprejemajo pa samo nujne primere. Po njenih napovedih bo stavka trajala vse do izpolnitve stavkovnih zahtev, to pa je uvrstitev v 22. plačni razred, kar vodstvo ZD Celje odklanja. Dejala je še, da na četrtkovih pogajanjih sploh ni bilo direktorja ZD Celje Stanislava Kajbe, zato se niso mogli niti dogovoriti, kdaj naj bi se pogajanja nadaljevala.
Iz ZD Celje so sporočili, da so stavkovnemu odboru predlagali sistemizacijo delovnega mesta zobozdravstveni asistent z 22 plačnim razredom za delokrog srednje medicinske sestre v paradontološki ambulanti, ki je po vsebini in zahtevnosti ter vrednotenje primerljiva z delom srednje medicinske sestre v operacijski ambulanti. Za ostala delovna mesta srednjih medicinskih sester v zobozdravstvu ZD Celje, sedaj ovrednotenih z 19. in 20. plačilnim razredom, pa nameravajo pridobiti mnenje odbora za razlago kolektivne pogodbe.
A ZD Celje ne more privoliti v razporeditev vseh 14 srednjih medicinskih sester v zobozdravstvu v 22. plačni razred, saj bi to porušilo utečena razmerja v vseh dejavnosti doma. Opozarjajo še, da jim Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije za plačilo teh sester prizna 19. izhodiščni plačni razred, če bi jih uvrstili v zahtevani 22. plačni razred, bi ZD Celje potreboval 12 odstotkov več sredstev.
Stavka tudi v Ilirski Bistrici
V ZD Ilirska Bistrica stavka poteka od 8. do 17. ure, med 17. in 21. uro pa delo poteka normalno. Napovedujejo zaostritve. Če do ponedeljka ne bodo zbližali stališč, bodo stavkali od 7. do 21. ure. Sprejemali bodo le pacientem, mlajše od 18 in starejše od 65 let, ter nujne primere. Delovala bo le zobna ambulanta na Ulici IV. armije, medtem ko bosta ambulanti na Osnovi šoli Antona Žnideršiča in v Knežaku zaprti.
Osnovna stavkovna zahteva 15 zobozdravstvenih delavcev je, da direktor Vojko Mihelj sistematizira delovno mesto zobnega asistenta ter pet medicinskih sester, ki to delo opravljajo že vrsto let, ter jih uvrsti v 22. plačni razred. "Kljub temu, da tudi drugi predlagani sporazum za zamrznitev stavke ni bil sprejet, bom nadaljeval z zahtevo po jasnih odgovorih od podpisnikov aneksov h kolektivni pogodbi, ocenah stanja s strani strokovnih institucij, pridobivanjem mnenja o zakonitosti stavke in doslednejšim nadzorom dela, saj sem prepričan, da sem pri pretvorbi delovnih mest v skladu z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju ravnal zakonito in da stavkovne zahteve niso postavljene zaradi kršitev kolektivne pogodbe," je v današnjem sporočilu za javnost pojasnil direktor Mihelj. Po njegovih besedah se je stavkovni odbor "poslužil tudi grožnje po zahtevi za razrešitev direktorja, vendar zagotavljam, da me tudi s tem ne morejo prisiliti v kakršna koli nezakonita dejanja".
Zobozdravstveni delavci pa so postavili tudi dodatne zahteve, povezane z zagotavljanjem ustreznih delovnih pogojev. Kot sta povedala predstavnika stavkovnega odbora Dunja Kirn in Karl Sakelšek, naj bi delali v nemogočih razmerah. Med drugim zahtevajo takojšnjo nabavo dveh sterilizatorjev in novega zobozdravniškega stola za zobno ambulanto na OŠ Antona Žnideršiča. Zahtevajo tudi spremembo dosedanjega načina sprejemanja odločitev glede nabav in investicij v ZD, kjer naj bi imeli več vpliva sami zaposleni in svet zavoda.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.