Slovenija

Zoran Thaler

Ljubljana, 14. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Drugi največji slovenski operater mobilne telefonije, Simobil je ta teden dobil novo vodstvo. Predsednik uprave je postal nekdanji zunanji minister Zoran Thaler. Ker je član Liberalne demokracije, se je na njegovo imenovanje vsul plaz očitkov iz opozicijskih strank.

Avtorica prispevka: Ana Jud

Zoran Thaler
Zoran Thaler FOTO: POP TV

V širši javnosti je postal opažen konec osemdesetih let kot študentski aktivist. Na prvih demokratičnih volitvah pa so ga že izvolili za poslanca.

Zunanji minister Ivo Vajgl je Thalerja opisal kot zelo predanega, navdušenega borca za slovensko samostojnost in njeno diplomatsko in drugo uveljavljanje.

Kot politologa na začetku svoje kariere so Thalerja zanimali mednarodni odnosi in na osnovi tega si je tudi priboril mesto zunanjega ministra. Nastopi v javnosti mu sicer nikoli niso bili ljubi, vendar je postal zaradi svojih očal tako prepoznaven, da je v ljubljanskih optikah menda celo narasla prodaja očal s študioznimi okvirji, kakršne je nosil Thaler.

Zoran Thaler, ki je sedaj novi predsednik uprave Simobil, je ob tem hudomušno pripomnil: "No, gre bolj zato, da bi morda lahko bil prodajni agent tudi za to področje, ker menda včasih pridejo ljudje, ki nosijo očala in želijo taka, kot jih je včasih nosil Thaler."

Obtožbe zaradi španskega kompromisa

Ko je Thaler podpisal španski kompromis, brez katerega danes Slovenija ne bi bila v Evropski uniji, si je nakopal očitke, da domačo zemljo razprodaja tujcem in kmalu ga je doletela interpelacija.

Leta 1997 je zato odstopil s položaja zunanjega ministra in kariero nadaljeval v gospodarstvu. Ustanovil je podjetje Mednarodni consulting, ki se je ukvarjalo s poslovnim svetovanjem. Leto pozneje pa je še pomagal soustanoviti internetno podjetje Eon.

Alja Brglez
Alja Brglez FOTO: POP TV

Alja Brglez, direktorica Inštituta za civilizacijo in kulturo, je Thalerja zaradi tega koraka opisala kot pogumnega in kot enega "izmed prvih pri nas se je lotil povsem novega področja pravzaprav, sodobne tehnologije, internet in vse kar je povezano s tem."

Kmalu je ugotovil, da internetno poslovanje ne bo imelo takšne rasti, kot jo je pričakoval in zgodba o uspehu je propadla. Eonov kapital je zato plasiral v Telemach, sam pa nadaljeval z mednarodnim poslovnim svetovanjem.

Med vsem tem časom pa je še vedno ostal član LDS in predsednik njenega odbora za zunanjo politiko.

Ni želel Potočnikovega ministrstva

Mičo Mrkaič
Mičo Mrkaič FOTO: POP TV

Po odhodu Janeza Potočnika so mu ponudili mesto ministra za evropske zadeve, vendar je funkcijo zavrnil. Resno je namreč razmišljal o kandidaturi za evropskega poslanca, vendar se je na koncu odločil za mesto predsednika uprave v Simobilu. Ko je novico objavil, pa so se nanj vsuli opozicijski predvolilni očitki, s predsodki, da je njegovo imenovanje politično.

Prvi mož SDS Janez Janša je med prvimi njegovo imenovanje komentiral z naslednjimi besedami: "Gospod Thaler je pristal, da se ga imenuje na neko mesto, ki je že bilo zgrajeno, kjer je že vse postlano, kjer se enostavno usedeš na veliko plačo in čakaš, da naročniki plačajo mastne račune." Thaler pa je Janšev komentar le označil kot nevrednega komentarja.

Ni jutranji človek

Kot sam priznava ga od osebnih karakteristik označuje jutranji dolgi spanec, vendar to ni ovira, da še naprej zagnano sprejema nove izzive.

Eden od teh je tudi uporabnikom mobilne telefonije približati ugodnosti Simobila. "Trenutno se ukvarjamo s tem, da bi čim več ljudi izvedelo, da se v simobilovem omrežju lahko eno uro pogovarjamo po telefonu za ceno cocacole na nabrežju kakšne simpatične reke in to noč in dan, ne samo ponoči, in da za ceno ene kino vstopnice lahko klepetamo v omrežju več kot tri ure," zatrjuje Thaler.

Ekonomist Mićo Mrkaić je glede Thalerjeve zagnanosti in idej prepričan, da "so njegove možnosti dobre, mislim, da razume trg telekomunikacij, mislim, da ve, kje so glavni problemi, jaz ga ocenjujem pozitivno."

Thaler: Poslušam rock

Na kateri funkciji bi se najraje videl oziroma katera bi bila pravšnja zanj ob morebitni vrnitvi, pa pravi: "Kakšna predsedniška, če doživim sedemdeset let." Zoran Thaler pač deluje kot sanjač, ki mu lahko uspe.

Med drugim je Zoran Thaler o sebi še pripomnil, da ima rad morje in vožnjo s kolesom, posluša rock in če le utegne najraje vrtnari. V življenju pa pravi, da rad uživa.

Na vprašanje ali se včasih mogoče zlaže, pa le kratko in jedrnato odgovarja: "Ne da bi vedel."

Branko Gradišnik, pisatelj in prevajalec, pa glede njih o Thalerju meni, da "bi težko našel slabe, ampak res, ker sem znan kot hudoben človek bi torej, če bi bilo mogoče kaj slabega sigurno povedal." Ob tem še hudomušno dodaja: "Nor je na vreme. In to čisto. Gleda v nebo in študira ali se je začela ledena doba ali gre za kaj drugega. O tem se velikokrat meni."

Ivo Vajgl je na vprašanje o Thalerjevih slabih lastnosti dejal, da ga pozna kot mladega, energije polnega človeka, "prijetnega sodelavca in izredno občutljivega možakarja."

Alja Brglez pa se je ob vprašanju o slabih lastnostih sedaj prvega moža Simobila spomnila, da naj bi bil nagnjen k temu, da je malo hipohonder. "Pa tudi sama vidim, da veliko ve o različnih boleznih, njihovih izvorih. In tudi rad se o tem pogovarja," pravi Brglezova.

Rad se pogovarja tudi o politiki in na vprašanje ali se bo mogoče nekoč vrnil na politični oder, odgovarja: "Nikoli ne reci nikoli, smo pa še mladi in mladinci."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10