Na včerajšnje napovedi ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela, da ni več denarja za subvencijo prevoza za dijake in študente, zaradi česar bo subvencioniranje zamrznjeno, so se ostro odzvali v Zvezi prijateljev mladine (ZPM). V sporočilu za javnost so zapisali, "da napoved in ravnanje ministrstva ne razkrivata le neodgovorne priprave načrta za porabo proračunskih sredstev, zaradi katere je denarja sredi leta preprosto zmanjkalo, ampak tudi popolno pomanjkanje odgovornosti do šolajočih se otrok, še posebej tistih, ki živijo na socialnem robu ali že pod pragom revščine."

Opozarjajo, da se država ne zaveda dejanske revščine v Sloveniji, s katero se vsak dan ukvarjajo v ZPM Ljubljana Moste - Polje. "Nadvse neresno in nedopustno je družinam in mladini med šolskim letom preprosto oznaniti, da je denarja za njihovo pot v šolo zmanjkalo," so zgroženi v ZPM. Opozarjajo, da subvencija prevoza številnim med njimi dejansko omogoča šolanje. Brez subvencij tako ne bodo mogli več študirati, so jasni v ZPM. "To so družine, v katerih otroci že zaradi izgube samo 10 evrov od danes do jutri nimajo več možnosti oditi v šolo. Družine pa zdaj čaka podražitev celo do 152 evrov," opozarjajo v zvezi. Prav tako opozarjajo, da bo zamrznitev subvencioniranja prevoza najbolj prizadela mladostnike s podeželja. Ti imajo najdaljšo pot do šole in so tudi sicer prikrajšani pri možnostih za izobraževanje, opozarjajo v ZPM.

Kot navajajo, ob naraščajoči brezposelnosti in poglabljanju revščine denarja za subvencioniranje prevoza dijakov in študentov ne sme in ne more zmanjkati. Prepričani so, da nepremišljeno in neresno ravnanje odgovornih posega v ustavne pravice in pravice otrok, saj grobo posega v dejanske možnosti velikega dela slovenskih dijakov in študentov za šolanje in pridobitev izobrazbe. Kot opozarjajo, slovenska ustava določa, da država ustvarja možnosti, da si državljani lahko pridobijo ustrezno izobrazbo. "Jo sme ministrstvo kršiti s tako neodgovorno ugotovitvijo, da je denarja nenadoma zmanjkalo," se sprašujejo v ZPM.
Vlado in odgovorne pozivajo, da takoj "jasno in glasno, z resno zavezo" mladim povedo, da bodo subvencije izplačane natanko tako, kot to določa zakon. "Naj dijaki in študentje vedo, da bodo tudi v prihodnje lahko hodili v šolo!"
Ministru Omerzelu v ZPM zastavljajo javno vprašanje, s čim lahko utemelji, da mu je pri vseh nerazumnih izdatkih države zmanjkalo denarja prav za to pomembno subvencijo. Le kaj je lahko bolj pomembno kot izobrazba, se sprašujejo v ZPM.
ŠOS vladi postavila 24-urni ultimat
Na napovedi ministra Omerzela so se odzvali tudi v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS), kjer opozarjajo, da na takšen pristop vlade ne bodo pristali. Še več, vladi dajejo 24-urni ultimat za rešitev nastale situacije, ki usodno vpliva na dijake in študent ter njihove družine. "Do sedaj smo bili mladi prioriteta zgolj ob medijskih nastopih političnih veljakov, konkretnih dejanj in rešitev pa nismo bili nikoli deležni," opozarjajo v ŠOS. Dodajajo, da bodo mladi, zaradi političnih igric strank spet v najslabši poziciji.
V ŠOS so izračunali, da bodo morali študenti in dijaki brez subvencije za prevoz z vlakom odšteti 150 evrov, prej 35 evrov, za prevoz z avtobusom pa 187 evrov, do sedaj 55 evrov. To pomeni več kot 100 evrov dodatnih mesečnih stroškov za družine.
Do konca leta bi za subvencioniranje prevozov po besedah Schmidta morali zagotoviti 26 milijonov evrov, samo za junij šest milijonov. Subvencioniran prevoz koristi skoraj 65 odstotkov dijakov in več kot 27 odstotkov študentov, je pojasnil in dodal, da se je denar za subvencije od lani na letos že zmanjšal iz dobrih 39 milijonov na 32 milijonov.
Opozarjajo, da zagotovitev finančnih sredstev za subvencioniran prevoz dijakov in študentov "ne samo da spada pod tekoče posle vlade, ampak je tudi priborjena pravica mladih, ki te subvencije koristijo". V imenu ŠOS je Žiga Schmidt pozval predsednico vlade Bratuškovo ter ministra Omerzela in Čuferja k sestanku v roku 24 ur na pogovor o rešitvi nastalega problema. "V kolikor se zadeva ne reši, ne izključujemo možnosti protestov. Poskrbeli bomo za to, da bodo volivci seznanjeni s takšnim odnosom nosilcev aktualne politike do mladih," opozarjajo v ŠOS.
ŠOU: Kje so se izgubili milijoni evrov?
Izjave ministra Omerzela obsojajo tudi v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani. Od ministra zahtevajo pojasnila o porabi denarja in zagotovitev sredstev, ki bodo omogočila nemoteno koriščenje subvencioniranih prevozov.
V ŠOU menijo, da je odgovornost vsakega ministra, da podkrbi za delovanje svojega resorja in zagotovi ustrezno razporeditev sredstev, ki bo omogočala nemoteno delovanje ministrstva oziroma izvajanje ključnih projektov, med katere uvrščajo tudi subvencioniran prevoz dijakov in študentov. Prav tako se sprašujejo, kje so se izgubili milijoni evrov, ki bi jih ministrstvo moralo nameniti za financiranje subvencioniranih prevozov.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.