Slovenija

ZPS: Pri spletnih nakupih velja upoštevati zlato pravilo

Ljubljana, 17. 01. 2021 20.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob občutni rasti spletnega nakupovanja v koronski krizi, ki je povsem razumljiva, saj je nakup po spletu pogosto edina možnost, so pri ZPS pripravili nekaj nasvetov za potrošnike, da bi bil nakup kar se da brezskrben. Zlato pravilo je: če je nekaj predobro, da bi bilo res, potem verjetno ni res.

Ena od zakonskih pravic, ki jo imajo potrošniki pri spletnih nakupih oziroma t. i. pogodbah, sklenjenih na daljavo, je pravica do odstopa od pogodbe brez navedbe razloga. Gre torej za primere, ko ne odstopi od pogodbe, ker ima blago napako ali ne deluje pravilno, temveč ker si je glede nakupa premislil iz drugih razlogov. "O odstopu morate obvestiti prodajalca najpozneje v roku 14 dni od izročitve blaga (ali kadarkoli pred izročitvijo), razloga za odstop pa vam ni treba navesti," je sporočil Matjaž Jakin iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS).

Potrošnikom svetuje, naj obvestilo o odstopu vedno podajo pisno, izdelke pa pošljejo nazaj v 14 dneh po tem, ko so prodajalca obvestili o odstopu. Ta mora kupnino vrniti najpozneje v 14 dneh po prejemu obvestila, izjemoma lahko vračilo kupnine zadrži, dokler ne prejme izdelka oz. potrošnik ne predloži dokazila, da je izdelek poslal nazaj.

Spletno nakupovanje
Spletno nakupovanje FOTO: Shutterstock

A na ZPS opozarjajo, da obstajajo tudi izjeme. Pravica do odstopa od pogodbe, sklenjene na daljavo, je na primer v celoti izključena pri pogodbah o paketnih potovanjih in prevozu potnikov, pri pogodbah o izdelavi blaga po navodilih potrošnika in prilagojenega njegovim osebnim potrebam, pri nakupu hitro pokvarljivega blaga ter prav tako pri nakupu zapečatenih avdio/video posnetkov in računalniških programov, če potrošnik odpre pečat.

Pri ZPS tudi opozarjajo, da dostava na dom ne pomeni nujno dostave v stanovanje ali hišo, kar je pomembno vedeti zlasti pri naročilu večjih in težjih izdelkov. "Pred nakupom zato vedno preverite pogoje dostave prodajalca in se ne zanašajte na to, da vam bodo naročeno prinesli v vašo dnevno sobo," svetuje Jakin. Ob tem opozarja, da dostavne službe zaradi epidemije vnosa v stanovanje ali hišo trenutno ne izvajajo.

Kupec naj naročeni izdelek ob dostavi nemudoma pregleda, in če ugotovi, da je poškodovan, prevzem zavrne, če je to mogoče. Če poškodbo odkrije šele doma, pa naj izdelek fotografira in o tem obvesti prodajalca. Zaradi morebitnega poznejšega dokazovanja, kje je nastala poškodba, pri ZPS priporočajo previdno odpiranje embalaže.

Pri spletnem nakupovanju je pasti veliko, zato naj kupec pred vsakim nakupom čim bolj natančno preveri prodajalca, ki upravlja spletno stran. "Najprej poglejte, ali je jasno navedeno, kdo je prodajalec in iz katere države prihaja ter ali je na spletni strani naveden kontakt," so zapisali na ZPS.

Spletno nakupovanje
Spletno nakupovanje FOTO: Shutterstock

Če je naslov elektronske pošte kakšen od brezplačnih poštnih predalov (gmail, hotmail, yahoo ...), to običajno ni dober znak, saj resni prodajalci načeloma ne uporabljajo takšnih poštnih predalov. Še bolj sumljivo je, če ni nobenega kontakta. Pošteni prodajalci nimajo razloga, da bi se skrivali in oteževali komunikacijo s potrošnikom.

Med najpogostejšimi vrstami prevar pri spletnih nakupih na ZPS izpostavljajo lažne spletne strani, ki nikoli ne pošljejo kupljenih izdelkov, prodajo ponarejenih izdelkov, krajo podatkov o kreditni kartici ter napačne in zavajajoče opise dejanskih lastnosti izdelkov ali storitev.

Zlato pravilo pri spletnem nakupovanju pa je: če je nekaj predobro, da bi bilo res, potem verjetno ni res. "Bodite pozorni, če se na spletni strani oglašujejo izjemni popusti, kjer so izdelki nekajkrat cenejši kot pri drugih trgovcih," še svetujejo na zvezi potrošnikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

odpisan2x
18. 01. 2021 09.03
+0
in kam se lahko pritožiš ,.če ti prodajalec noče vrniti denar
Darko32
18. 01. 2021 09.59
Odvisno kdaj naj ti vrne denar. Ali nisi dobil ali si dobil pokvarjen izdelek ali pa sploh nisi dobil naročenega izdelka.
odpisan2x
18. 01. 2021 08.19
+1
nikoli več ne kupim nobene stvari preko spleta.kar sem še kupil ni delal. kupil tv -ni delal ti so bili fer in so ga takoj zamenjal.kupil pri bobo telefon ni delal,poslal na servis po enem mesecu in pol ne dela,poslal nazaj na servis,.naročil radarske žarnice ne delajo poslal nazaj.za mene spletna trgovina ne obstoja več
proofreader
18. 01. 2021 09.50
+1
*Violate*
17. 01. 2021 21.45
+1
Vse kar bom rekla - kupovanje preko spleta pomeni dodatne stroske. Tudi, ko naj ne bi bilo postnine. Pa so si umislili dodatno placilo, ob placilu z gotovino. Ce hoces placat s kartico, rabis po novem dati se prstni odtis ali obrazno prepoznavo. Da ne zacnem o izgubi denarja, ko dobis stvari, ki niso niti priblizno take, kot so bile na sliki in poleg denarja, izgubljas tudi zivce in cas. Res, 500x raje grem en popoldan v nakupovalno sredisce pa prezivim ure tm, ampak na koncu bom vsaj dobila vse kar sem hotela, bom tudi preverila, ali je meni primerno in vsec pa se ne bom imela dodatnih brez veznih stroskov ala stroski obdelave, provizija na xyz oz. na bilo kaj si zmisljujejo v teh casih.
ni_mi_vse_eno
17. 01. 2021 21.15
+0
Uradne spletne trgovine, kot so mimovrste, edigital ... ali podobnih 1000 trgovin, še nisem imel slabe izkušnje. Res pa je, da nikoli preko bolhe ne kupujem telefona preko pošte. Veliko posnetkov prikazuje, ko kupec kupi prazno škatlo in veliko prodajalcev se krega, da so dobili vrnjeno prazno škatlo. (ebay scam na prodajalčevi ali kupčevi strani).
proofreader
17. 01. 2021 20.56
+4
Greš na tuje trgovine in je vse ceneje kot pri nas.
ni_mi_vse_eno
17. 01. 2021 21.21
+2
to je res, samo običajno plačaš več za poštne stroške. Običajno je to kljub višjim transportnim stroškom, še vedno ceneje kupiti v tujini. Velikokrat pa se v Sloveniji pač kupiti ne da (ne moreš kupit). Primer včasih so bili iphone, drugič so kolegi šli v Graz po PS4 in prodajali preko bolhe kot nove, ker so bili pri nas v trgovini več kot 100 EUR dražji. Kupiš in prodaš in zaslužiš, hehe.
Mesetar
17. 01. 2021 20.53
+2
Poslanec Polnar ekskluzivno o Karlu Erjavcu: “Laž je temelj in osnova vsega njegovega političnega delovanja!”👍😭🤡