Kot so danes sporočili z Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS), je tožba proti banki Sparkasse korak naprej v njihovih prizadevanjih za zaščito pravic potrošnikov. "ZPS bo postopoma vlagala tožbe tudi proti ostalim bankam in hranilnicam, ki so v novih pogodbah po letu 2015 pri posojilih z variabilno obrestno mero s posebnim določilom v pogodbi vrednost negativnega euriborja določile, kot da je nič odstotkov, navzgor pa vrednost euriborja ni omejena," so napovedali.
Spomnili so, da je ZPS v kolektivnem sporu zoper banko Sparkasse že uspešno zaščitila pravice kreditojemalcev te banke, ki ni upoštevala dejanske negativne vrednosti euriborja. Sodišče je tako poslovno prakso označilo kot kršitev zakona in banki prepovedalo nadaljevanje te prakse. Ker Sparkasse kljub pozivu noče upoštevati ugotovitev sodišča tudi za preteklo obdobje in kreditojemalcem vrniti preplačila, so na ZPS zoper banko vložili novo tožbo.
ZPS je vložitev tožbe napovedala sredi maja, na svoji spletni strani pa je objavila tudi poziv kreditojemalcem Sparkasse in drugih bank, da se ji pridružijo v postopku kolektivne tožbe. Kot so navedli, je sodelovanje za potrošnike brez tveganja, saj v primeru, da bi sodišče zahtevek zavrnilo, ne odgovarjajo za stroške sodnega postopka.
V Združenju bank Slovenije so sredi maja opozorili, da cene kredita ne določa le obrestna mera in da klavzule v pogodbah niso nujno nepoštene. Po besedah pravnika Mihe Juharta je Inštitut za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani po naročilu združenja bank pripravil analizo, ki je pokazala, da "zelo prepričljivih argumentov, da bi šlo za same po sebi nepoštene klavzule, ni". Gre za težavo celotnega evropskega prostora, prostor za odločitev sodišča, ali so posamezne pogodbene klavzule dopustne ali ne, je relativno širok, je dodal.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.