Korak v smer, da povrnemo pravno državo v gospodarstvo in okfrepimo njegovo transparentnost, je bila javna objava davčnih dolžnikov. Po štirih javnih objavah so dolžniki poravnali davčne obveznosti v višini približno 30 milijonov evrov. Če vzamemo za povprečje šest milijonov evrov poravnanih obveznosti ob vsakokratni javni objavi davčnih dolžnikov, to znese na letni ravni 72 milijonov evrov.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pa predlaga še naslednji korak v imenu transparentnosti poslovnega okolja – po zgledu predloga hrvaškega zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku na dohodek naj se sprejme takšne zakonodajne spremembe, ki bodo omogočale javno objavo delodajalcev, ki ne izplačujejo plač.
"V zadnjem času delodajalci oddajajo zgolj REK obrazce o obračunu davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače, vendar pa hkrati ne izplačajo plače. Na problematiko plačilne nediscipline je opozoril tudi Inšpektorat RS za delo v svojem zadnjem letnem poročilu 2012, ko je zapisal, da že četrto leto zapored ugotavlja, da so kršitve v zvezi s plačilom za delo najpogosteje ugotovljene kršitve na področju nadzora delovnih razmerij," so zapisali.
Medtem pa je hrvaška vlada na seji 25. julija letos sprejela predloge sprememb zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o davku na dohodek, kjer se predvideva tudi javna objava vseh davčnih zavezancev/delodajalcev, ki ne izplačujejo plače zaposlenim oz. ki so tri mesece zapored oddajali samo obračun prispevkov v skladu z zakonom o prispevkih. "Podoben oz. enak ukrep, kot ga predvidevajo zadnje spremembe davčne zakonodaje na področju nadzora izplačevanja plač na Hrvaškem, bodo absolutno zagotovile tako večjo pravno varnost delavcev kot večjo transparentnost poslovnega okolja v Sloveniji," so še dodali v ZSSS.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.