Vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar je v pismu visoki zunanji predstavnici Evropske unije Catherine Ashton, ki ga je poslal v sredo, pozdravil dosedanje dokumente o strateških partnerjih Unije – ZDA, Rusiji, Kitajski, Indiji in Braziliji, a obenem poudaril, da je potreben "nov, celosten pregled odnosov Unije z vsemi partnerji".
"Že mesece razpravljamo o vprašanju strateških partnerjev, a doslej nismo proizvedli nič, kar bi bistveno spremenilo vsebino prakse političnega dialoga z najpomembnejšimi in najvplivnejšimi državami," je poudaril minister Žbogar.
Unija je po ministrovem mnenju "še vedno nekaj korakov oddaljena od tega, da bi bila sposobna voditi v rezultate usmerjen in namenski politični dialog s partnerji". "To je v glavnem posledica dejstva, da nimamo jasnega in skupnega razumevanja glede tega, kakšni naj bi bili rezultati tega dialoga," je poudaril v pismu.
Minister je še zapisal, da ima v razpravah o prihodnosti evropske zunanje politike "pogosto občutek, da nekaj manjka". "Razprave smo se lotili z napačnega konca – preveč se osredotočamo na posamezne države. Verjamem, da bi se morali namesto tega bolj osredotočiti na nas, na naše dojemanje vloge Unije v svetu, naše interese in na čim boljše uresničevanje teh interesov," je poudaril.
"Potrebujemo celostno strategijo o zunanji politiki Evropske unije," je še poudaril minister. Unija mora po njegovem prepričanju oblikovati "priročnik o tem, kaj želi doseči, kaj želi predstavljati in kako najbolje uporabiti razpoložljiva orodja".
V tem priročniku je treba po njegovih besedah opredeliti štiri točke: vizijo o vlogi in dodani vrednosti Unije v globalnem kontekstu, vprašanja strateškega pomena za Unijo, države in organizacije, skozi katere lahko Unija uresničuje strateške interese, in razpoložljiva orodja.
Kot eno od možnosti za dosego tega cilja minister Žbogar predlaga neformalna posvetovanja s civilno družbo in parlamenti. Na enem od prihodnjih srečanj predlaga tudi "horizontalno razpravo" o tem, kakšno vlogo Unije želimo v globalni perspektivi ter kje in kako zunanja politika Unije lahko prinese razliko.
Minister tudi meni, da bi se bilo smiselno lotiti "celovitega pregleda evropske varnostne politike" ob upoštevanju mednarodnega konteksta ter jasno opredeliti vlogo Unije v naslednjih petih do desetih letih.
V tiskovni službi Ashtonove so v odzivu na pismo dejali, da visoka predstavnica pozdravlja vsak prispevek k razpravi o tem. Visoka zunanja predstavnica Unije bo o prihodnosti evropske zunanje politike z ministri razpravljala v ponedeljek na večerji.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.