MZZ poudarja, da morajo države v skladu z mednarodnim pravom pri razglasitvi izključne ekonomske cone (EEZ) upoštevati enake suverene pravice sosednjih držav in ne smejo poseči v morske prostore pod njihovo suverenostjo in jurisdikcijo.

Hrvaška je namreč v noti zapisala, da ne obstaja nobena pravna obveznost Republike Hrvaške, da obvešča Republiko Slovenijo o svojih stališčih v zvezi z razglasitvijo izključne ekonomske cone, s čimer se na MZZ ne strinjajo.
Slovenska stran je ob tem poudarila, da ima Slovenija v Jadranskem morju svoje tradicionalne in pravno varovane interese ter da mora biti enakovredno vključena v kakršnekoli aktivnosti v zvezi z Jadranskim morjem.
Ministrstvo je hrvaško stran še posebej opozorilo, da Hrvaška Sloveniji doslej še ni predstavila konkretnih vsebinskih predlogov, kljub temu, da je MZZ večkrat zaprosilo za uradna vsebinska pojasnila. MZZ v današnjem odgovoru hrvaški noti še poudarja, da je Slovenija kot obalna jadranska država vselej zainteresirana za dialog, zato sprejema avgustovsko pobudo Hrvaške in predlaga sestanek na ravni vodij pravnih služb ministrstev za zunanje zadeve obeh držav, do katerega naj bi prišlo 16. septembra v Ljubljani.
Slovenija je imela vedno neposreden teritorialni izhod do mednarodnih voda
MZZ prav tako poudarja, da je imela Slovenija vseskozi, že v nekdanji SFRJ kakor tudi ves čas po njenem razpadu, neposreden teritorialni izhod do mednarodnih voda in s tem tudi pravico do razglasitve EEZ. Neposredni teritorialni izhod na odprto morje ni samo mednarodnopravno nesporen, ampak je tudi dejstvo, ki ga je leta 2001 potrdila hrvaška vlada s potrditvijo sporazuma o državni meji.
Slovenija zato pred kakršnimikoli dogovori o eventualni razglasitvi kakršnekoli cone (ekonomske, ribiške, ekološke in druge) v Jadranskem morju pričakuje predhodno dokončno uveljavitev že parafirane, s strani slovenske in hrvaške vlade potrjene ter javnosti predstavljene pogodbe o skupni državni meji.
Hrvaška naj se vzdrži enostranskih dejanj!
MZZ je sicer ponovno izrazilo pričakovanje, da se bo Hrvaška izogibala vseh enostranskih dejanj, ki bi vodila k poslabšanju dobrososedskih odnosov. V zvezi s tem je ministrstvo že večkrat izrazilo bojazen, da bi pretirana notranjepolitično obarvana obravnava občutljivih tem lahko škodila dobrim meddržavnim odnosom. Prav tako izraža prepričanje, da bi se s pravočasnimi obvestili in pojasnili ter z iskanjem skupnih pravičnih rešitev lahko izognili nesporazumom, ki se pojavljajo med državama, še navaja MZZ v današnjem odgovoru na hrvaško noto.