Slovenija

Zunanji ministri za enotno EU politiko

Rodos, 03. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanji ministri EU in desetih prihodnjih članic so drugi dan neformalnega zasedanja v Grčiji govorili predvsem o skupni zunanji, varnostni in obrambni politiki. Kot je dejal minister Dimitrij Rupel, so se posvetili vprašanju, kaj je mogoče narediti, da bi EU govorila navzven z enim glasom in bila bolj učinkovita.

Srečanja ministrov se udeležuje tudi slovenski šef diplomacije Dimitrij Rupel
Srečanja ministrov se udeležuje tudi slovenski šef diplomacije Dimitrij Rupel FOTO: POP TV

Po Ruplovem mnenju v EU narašča spoznanje, da je potrebno preseči delitve, ki so nastale zaradi vojne v Iraku. Sedaj je pravi čas, da se te razlike presežejo, predvsem ko gre za načrte za povojno obnovo v Iraku in ko gre za odnose z ZDA. Ker je bilo zasedanje neformalno, udeleženci niso sprejemali uradnih sklepov, zato pa so bili pogovori toliko bolj odkriti in zanimivi, je menil Rupel.

EU mora imeti enotno obrambno politiko

Glavno sporočilo srečanja je po Ruplovem mnenju bilo, da je treba koncipirati evropsko politiko kot enotno politiko in tako EU narediti še bolj enotno, s tem pa ne bi smeli prizadeti odnosov z ZDA. Močna in enotna Evropa ne sme imeti kakršnegakoli konfliktnega odnosa z ZDA, saj imata ZDA in EU skupne vrednote in cilje, je dodal Rupel.

Le močna in enotna EU je lahko zanesljiv partner ZDA, je dodal Rupel. Ob tem so ministri poudarili, da bo morala EU, če želi biti na področju obrambe močna, dati več denarja za obrambo in spremeniti način njenega financiranja. Veliko govora je bilo tudi o tem, da ne bi bilo podvajanja med nacionalnimi obrambnimi sistemi in evropskim sistemom, prav tako ne med evropskim sistemom in sistemom Nato, je še povedal slovenski zunanji minister.

Poglobljeno sodelovanje je dobrodošlo

Sogovorniki so se glede iniciative četverice o poglobljenem sodelovanju na področju skupne evropske varnostne in obrambne politike (SEVOP) strinjali, da je vsaka pobuda o krepitvi SEVOP dobrodošla, vendar mora biti odprta za sodelovanje vseh zainteresiranih članic, kar je poudaril tudi slovenski zunanji minister. Ob tem je opozoril na problem podvajanja obrambnih struktur EU in Nato. V popoldanskem času so se srečanju pridružili tudi zunanji ministri treh držav kandidatk (Bolgarije, Romunije in Turčije).

Turški zunanji minister Abdullah Gul in nemški kolega Joschka Fisher (Foto: Reuters)
Turški zunanji minister Abdullah Gul in nemški kolega Joschka Fisher (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Današnji pogovori so potekali kar na ladji, ko so ministri z grškega otoka Rodos odpotovali na sosednji otok Kastelorizo, nato pa so odšli še v Turčijo, v mestece Kas, saj je Kastelorizo čisto blizu turške obale. Tam so se srečali s turški zunanjim ministrom Abdullahom Gulom. S pripravo izleta v Turčijo želi grško predsedstvo pokazati, da imajo Atene in Ankara politično voljo premagati razlike med državama.

Prvi dan zasedanja, v petek, so bile sicer glavne teme pogovorov povojni Irak in bližnjevzhodno vprašanje. Neformalno zasedanje zunanjih ministrov EU sicer praviloma poteka le enkrat na pol leta, v bolj sproščenem in neuradnem vzdušju, ki naj bi vodjem diplomacij omogočalo lažjo razpravo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.