Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti razveljavilo poslovnik državnega sveta v delu, ki ureja imuniteto državnih svetnikov. Postopek na ustavnem sodišču je zahtevalo generalno državno tožilstvo, saj so državni svetniki svojemu kolegu Adolfu Zupanu iz Novega mesta priznali imuniteto za kaznivo dejanje, ki naj bi ga storil, še preden je postal funkcionar državnega sveta.

Predsednika uprave novomeške zavarovalnice Tilia in državnega svetnika so pred okrajnim sodiščem v Novem mestu obsodili, ker naj bi bil na pogodbi za prodajo delnic in drugih obrazcih za preknjižbo delnic ponaredil podpis nekdanje žene Veronike. Ta je bila namreč tudi lastnica delnic, ki so bile vredne 3,5 milijona tolarjev.

Prvostopenjsko sodišče je Zupana spoznalo za krivega ponarejanja listin in ga obsodilo na 450.000 tolarjev kazni. Zupan se je pritožil na višje sodišče v Ljubljani, hkrati pa se je kot državni svetnik začel sklicevati na imuniteto, ki naj bi jo potreboval zato, ker "potrebuje okolje in razmere, ki mu bodo med opravljanjem funkcije državnega svetnika omogočili normalno delovanje".
Državni svetniki so mu imuniteto podelili za kaznivo dejanje, ki naj bi ga Zupan storil, še preden je postal funkcionar državnega sveta, kar pomeni, da obstaja verjetnost zastaranja njegovega primera, zaradi česar mu tudi naložene kazni ne bi bilo treba plačati. Primer Zupan bo namreč zastaral že čez 10 dni.
Kljub temu, da je sporni člen poslovnika DS razveljavljen in ne odpravljen, se porajajo vprašanja, kako bo odločitev ustavnega sodišča vplivala na trenutno "zamrznjen" postopek proti Zupanu pred višjih sodiščem v Ljubljani. Razveljavitev dosedanje ureditve imunitete za državne svetnike je namreč začela veljati z včerajšnjim dnem, medtem ko je Zupan dobil imuniteto že konec lanskega leta.
"Odločba ustavnega sodišča omogoča nadaljevanje sodnega postopka proti Zupanu," je za 24ur.com povedal začasni vodja generalnega državnega tožilstva Franc Mazi. Razveljavitev spornega člena poslovnika državnega sveta sicer velja z dnevom vročitve odločbe ustavnega sodišča višjemu sodišču, kar naj bi po Mazijevem mnenju pomenilo, da je državni svetnik Zupan od včeraj brez svetniške imunitete.
"Pridobljena imuniteta ni pravica poslanca ali svetnika, temveč privilegij v javnem interesu, zato se lahko z intervencijo ustreznega organa, v tem primeru višjega sodišča, sodni postopek proti svetniku nadaljuje," je povedal strokovnjak za ustavno pravo in svetovalec državnega zbora dr. Miro Cerar.
Državni svetnik Zupan se namerava obsodbi upreti z vsemi pravnimi sredstvi, med drugim naj bi v drugem sodnem postopku v njegov prid pričala ključna priča. "Pričakujem pravično odločitev in oprostilno sodbo," je dejal Zupan, ki po odločitvi ustavnega sodišča razmišlja, da bi se odpovedal svetniški imuniteti, saj je prepričan, da bo dokazal svojo nedolžnost.