Pri rabi popotresnega denarja v Posočju so se dogajale nepravilnosti, je prepričan nekdanji bovški župan Siniša Germovšek, zoper katerega je tožilstvo umaknilo vse obtožbe v t.i. popotresni aferi, sodišče pa mu je v torek izreklo zavrnilno sodbo. Prst je usmeril v Državno tehnično pisarno (DTP).
"Bovški župan ni kradel potresnikom! Osebno sicer ne dvomim, da so se nepravilnosti zgodile oz. so se zgodile v večjem obsegu," je poudaril Germovšek. Ozadje umazane zgodbe popotresne obnove v Posočju, kot je zapisal na vabilu, je danes pojasnjeval na novinarski konferenci v Bovcu.
Germovšek: Dvojna merila
"Umaknjena obtožnica je temeljila le na besedah prvoobtoženega Petra Zamude. Pri organih pregona niti ni bilo interesa, da bi raziskali celotno zgodbo, saj so krivdo kar pripisali Germovšku," je nekdanji bovški župan opozoril na "dvojna merila" preiskovalcev.
"To kaže, da ni bilo interesa, da bi nepravilnosti celovito raziskali. Preiskava se je ustavila pred vrati DTP," je prepričan Germovšek. DTP sicer skrbi za tehnično in denarno plat obnove po obeh potresih, leta 1998 in leta 2004.
"Če bi bila preiskava objektivna in strokovna, bi na mojem mestu na sodišču sedlo več oseb z višjih položajev, a udeleženci zgodbe ostajajo v ozadju, čeprav dejstva in argumenti govorijo drugače," je odločen Germovšek, vendar o konkretnih imenih ni želel govoriti.
Katastrofalen nadzor nad sredstvi
Po njegovih besedah je vloga DTP pri nepravilnostih popotresne obnove Posočja povsem drugačna, kot jo v javnosti in na sodiščih prikazujejo v pisarni. "Nadzor nad popotresno obnovo, ki ga je opravljala DTP, je bil katastrofalen. In tak nadzor je bdel nad 25 milijardami (tedanjih) tolarjev, ki so bili porabljeni v Posočju," je nekdanji bovški župan ogorčen nad dejstvom, da bi po njegovih besedah dejanska vloga DTP ostala skrita.
Kot je znano, je obtožnica Germovška bremenila, da je skupaj z nekdanjim vodjem referata za popotresno obnovo na bovški občini Petrom Zamudo v letih 2000 in 2001 v okviru popotresne sanacije pokopališča v Trenti, urejanju deponije gradbenih materialov v Lisičji Vodenci in obnovi šole v vasi Soča zlorabil uradni položaj in omogočil podjetju Ingo inženiring Branka Kuka protipravno pridobitev premoženjske koristi v višini 142.000 evrov (34 milijonov tolarjev).
Tožilstvo je obtožbe pri Germovšku umaknilo v celoti, proti Zamudi in Kuku pa delno, tako da jima očita kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja in pomoči pri tem ter ponareditve oz. uničenja poslovnih listin za primer šole v vasi Soča. Takšna blažja obtožnica se Germovšku zdi vprašljiva, saj je bilo tudi pri deponiji v Lisičji Vodenci "vse narobe".
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.