
Adolfa Zupana je okrožno sodišče obsodilo zaradi ponarejanja ženinega podpisa v postopku ločitve. 450 tisoč tolarjev kazni pa Zupan ni plačal, ker mu je državni svet po pritožbi na višje sodišče podelil imuniteto.
Zupanu poleg zlorabe imunitete v stranki zamerijo tudi, da je sodeloval pri odločitvi državnega sveta o parlamentarni preiskavi tožilstva. Zupan pojasnjuje, da je ob zaprositvi za imuniteto dal obljubo, da bo, če bo sprožena parlamentarna preiskava, takoj preklical imuniteto.

Nekdanja generalna tožilka Zdenka Cerar meni, da sklicevanje na imuniteto v osebni zadevi pomeni kršitev politične funkcije. "Zato je tudi naša stranka odločila, da se Adolfa Zupana iz naše stranke izključi," je dejala Cerarjeva, ki je ob tem ponovila, da so v stranki prepričani, da je Zupan zlorabil svoja pooblastila ter da to ni v čast stranki.
Zupan je imuniteto zahteval, kot pravi, zaradi tega, da bi pridobil vsaj malo miru za delovanje državnega svetnika. "To je bil temeljni namen. Sem pa vesel, da bom na koncu lahko dokazal, kako dela naše tožilstvo in kako dela naše sodstvo," pravi Zupan.

Cerarjeva ne verjame, da naj bi politiki vplivali na tožilstvo, kot to zatrjuje Zupan. "Ali je LDS vplivala, da je bil njen član obtožen in obsojen? Mislim, da bo to težko vzdržalo. Torej naj bi vplivala tista druga opcija, ki je danes na oblasti," pravi Cerarjeva in se ob tem sprašuje, ali naj parlamentarna komisija začne preiskovati delo nekdanje opozicije.
Zupan pa meni, da bi bilo tožilcem treba pogledati pod prste. Kot pravi Zupan, zaradi nezakonitega dela okrožnega državnega tožilstva, vnaprejšnje obsodbe in zaradi vztrajanja sodišča na ponareditvi listin, katere ni bilo.
Ustava je v 93. členu sicer jasna, državni zbor lahko odredi preiskavo o zadevah javnega pomena. Mora pa to storiti na zahtevo tretjine poslancev državnega zbora ali na zahtevo državnega sveta.