Zaradi zapore zahodne kranjske obvoznice mesto vsakodnevno hromijo prometni zastoji, trgovci in gostinci v trgovskem centru pod mostom, ki ga obnavljajo, pa beležijo hud upad prometa. Vprašanja, kako bi jim občina lahko pomagala in kako se bodo v primeru, če bodo izvoljeni, spopadli s to problematiko, smo naslovili na kandidate za župana oz. županjo Kranja.
Stevanović: Na projektu, kjer bi moralo delati najmanj 30 delavcev, delajo le trije
Zadeva se v prvi vrsti sploh ne bi smela zgoditi na način, kot se je, opozarja Zoran Stevanović. "S sondiranji bi bilo mogoče ugotoviti stanje mostu in narediti plan prenove. Ko je bilo očitno, da je treba zapreti most, bi morale tako občinske kot državne službe ustrezno obvestiti javnost in pripraviti celovit plan preusmeritve infrastrukture ter dobro označiti obvoze (seveda tudi obvestiti javnost preko vseh medijev, da bo Savski otok dostopen iz zahodne strani)," pravi.
Največja težava je po njegovem mnenju nastala zaradi nesodelovanja in prenašanja odgovornosti med občino in državo. "Mi bomo takoj po nastopu mandata s pritiski na državno direkcijo in izvajalca celotno sanacijo maksimalno pospešili, da se zminimalizira škoda. Vsakič sproti namreč opažamo, da na projektu, kjer bi moralo delati najmanj 30 delavcev, delajo le trije. Dobro bomo označili obvoze in neprestano obveščali javnost o napredku in možnih dostopih do Savskega otoka. Prav tako bo občina pomagala pri marketinških in prireditvenih dejavnostih za področje Savskega otoka, kakor bo povečala obisk in s tem poslovanje podjetij, ki tam obratujejo. Ocenili bomo škodo, ki jo podjetja na Savskem otoku beležijo, ter se s pravno pomočjo zavzeli, da država podjetnikom to škodo preko dogovorov (poravnav) izplača. S tem se bodo tudi zmanjšala izplačila, ki bodo potrebna kasneje, ko bodo ta podjetja tožila državo za odškodnino, zaradi povzročitve izpada dohodka."
Stevanović je sicer v povezavi s to problematiko že poskušal pomagati, ko je direktorja Elektro Gorenjska pozval, naj "podjetje ravna družbeno odgovorno" in odpre železna vrata, ki preprečujejo dostop po stezici od rondoja pod Jelenovim klancem proti Supernovi, in tako omogoči dostop do Supernove občanom s strani mesta. Prejel je odgovor, da to ni mogoče, saj so na območju elektroenergetski objekti SN. "V primeru, da dovolimo prehod preko mostu na Savski otok, ne bo več fizične ovire, tako bi naključni mimoidoči lahko dostopali do čistilnega stroja in transformatorske postaje. Glede na kategorizacijo objekta je prehod nezaposlenim prepovedan, kar imamo tudi označeno s tablami," je zapisal direktor Aleš Ažman.
Purič: Končno je prišel čas za Kranj, glejmo na to vsaj kanček pozitivno
Iztok Purič medtem zagotavlja, da bo gradnja končana v roku in prebivalce prosi za potrpežljivost. "V prihajajočih letih se bo v Kranju veliko gradilo, zato moramo biti potrpežljivi tudi naprej. Je pa končno prišel tudi čas za Kranj in državne investicije v naši občini, zato glejmo na to vsaj kanček pozitivno. Saj smo si prenove mesta, cest in mostov želeli, vsaka prenova pa prinaša zapore," je dejal. Poudaril je, da je bila komunikacija ob zaprtju slab zgled in da bo sam ob izvolitvi najprej poskrbel za pravočasno informiranje vseh vpletenih, tako da bo dovolj časa za iskanje rešitev. Kot pravi, se bo takoj zavzel za hitrejšo sanacijo z večjim številom delavcev ter budno spremljal roke za izgradnjo.
"Trgovski center Savski otok je odprt in dostopen, občanke in občane vabim, da ga obiskujejo še naprej, naj jih gradnja ne moti. Le z njihovim obiskom bo promet trgovin spet stekel normalno. Veseli pa me, da je Mercator včeraj obljubil, da bo trgovcem znižal najemnine, tako kot veleva obligacijski zakon," je še zapisal.
Rakovec: Zavzel se bom za pospešitev obnove, ki ne poteka optimalno
"Kljub temu, da naj bi bila občina po mojih informacijah glede popolne zapore mostu čez Savski otok obveščena že avgusta, je dejstvo, da na to ni bila ustrezno pripravljena, da ni bilo ustreznega predhodnega obveščanja občanov in da se obvozov predhodno ni ustrezno pripravilo. Gre namreč za eno najbolj pomembnih obvoznih poti v Kranju," je povedal Matjaž Rakovec. Kot župan, pravi, se bi zavzemal za to, da se obnova mostu izvaja v poletnem času, ko je topleje in bolj suho, zaradi česar bi bila izvedba del hitrejša. V času počitnic in zmanjšanega prometa bi bila dela tudi manj moteča. Zaradi kritičnih prometnih točk tudi na drugih lokacijah je prometna situacija v Kranju trenutno res pereč problem, se strinja.
Rakovec pravi, da močno obžaluje, da je popolna zapora mostu ekonomsko zelo prizadela vse trgovce in gostince na Savskem otoku. "Od nastopa novega županskega mandata (decembra 2018) do marca 2019, ko naj bi bila obnova mostu končana, bodo pretekli dobri trije meseci. V kolikor bom izvoljen za župana, bom v tem obdobju aktivno opozarjal odgovorne v Direkciji RS za infrastrukturo in izvajalce, da pospešijo prenovo, saj se po mojih informacijah ne odvija optimalno oziroma bi se lahko hitreje. Po svojih močeh se bom zavzemal za to, da se dela ne podaljšujejo. Zagotovil bom tudi, da v obdobju mojega vodenja občine ne bo prihajalo do podobnih situacij, zato se bo prihodnje leto občina že v naprej dobro pripravila na načrtovano obnovo Delavskega mostu, zapore pa bodo le delne," je obljubil.
Kot župan bo odprt za vse predloge oškodovanih trgovcev in gostincev, kako bi jim občina v nastali situaciji lahko pomagala. "Proučili bomo tudi možnost, da bi pod ugodnimi pogoji za določen čas svojo dejavnost preselili v eno od praznih občinskih stavb v starem Kranju. S tem bi realizirali tudi cilje iz mojega programa o oživitvi starega Kranja," je še dejal.
Nograšek: Občinska uprava je za prenovo zagotovo izvedela dovolj zgodaj, da bi lahko ukrepala
"Žal se v tem primeru ne morem izogniti kritiki na račun sedanjega župana in pripravi na prenovo mostu. Dejstvo je, da je most dotrajan in nujno potreben obnove. Način (ne)obveščanja in sprenevedanja o datumu pričetka obnove pa je bil skrajno neprofesionalen in celo ponižujoč do vseh občank in občanov," ocenjuje Robert Nograšek.
Prepričan je, da je občinska uprava za prenovo izvedela dovolj zgodaj, da bi ustrezno ukrepala v smislu ureditve prometnih označb na vzporednih vpadnicah in s pomočjo policije pripravila "akcijski načrt" za odvijanje cestnega prometa. "Če bi bilo vse to storjeno, tudi ne bi prišlo do tako drastičnih upadov prometa in, kar je še huje, težav za zaposlene. Občina bi morala poskrbeti za ljudi, in sicer tako, da bi prispevala delodajalcem za plačilo obveznosti za zaposlene. Poleg tega pa nujno zagotoviti, da se pospešijo izvajalska dela in skrajša rok prenove!" je dejal.
Terplan: Zadev se ne moremo lotevati po domače oz. iz sočutja
Dejstvo je, da zakon o lokalni samoupravi daje pristojnost, da občine skrbijo za spodbujanje in razvoj gospodarstva, pravi Primož Terplan. "Verjamem, da bodisi sedanji ali bodoči župan razume situacijo, v kateri se srečujejo omenjena podjetja na Savskem otoku, in želi ohraniti delovna mesta v svojem kraju," je dejal.
A dajanje finančne pomoči podjetjem za premostitev težav v tem časovnem obdobju kljub zgoraj omenjeni pristojnosti ni mogoče, opozarja. "Dajanje finančne pomoči podjetnikom je mogoče zgolj za omejen in predpisan namen, kot je na primer subvencija za spodbujanje podjetništva v mestnem jedru. Predpis, ki to omogoča, določa jasne pogoje, na podlagi katerih se takšna sredstva lahko dodelijo, in še to le po predhodnem javnem pozivu oz. razpisu. Pri tem želim poudariti, da moramo pri porabi javnih sredstev strogo slediti predpisom, ki določajo porabo javnih sredstev in se ne moremo zadev lotevati po domače oz. iz sočutja."
Sicer pa problematika obnove mostu ne obremenjuje samo dotičnih trgovcev, ampak s prometnimi zastoji v mestu otežuje delo vsem v Kranju, še dodaja. "Ne bom govoril, kaj bom kot župan storil na tem področju, ker bi že sedanji župan moral napeti vse svoje moči, da pristojno ministrstvo izvede obnovo v najkrajšem možnem času. Obnova mostu v tako dolgem času, ob tehničnih rešitvah, ki so na voljo v današnjem času, res ne more biti dopustna. Županu predlagam, da v času, ki mu je še ostal, to naredi s povezovanjem in sodelovanjem z ministrstvom za infrastrukturo, če to ne bo šlo, pa z javnimi in političnimi pritiski na pristojno ministrstvo. Do danes nisem zasledil novic, da bi se dogajalo kaj v tej smeri," je še sporočil.
Šubelj: V svetu dnevno propada na tisoče firm, to je povsem samoumevno
Savski most je bil vsekakor potreben obnove, za kar je bilo prehod neobhodno treba zapreti, meni Bogomir Šubelj. "Kratek stik je bil verjetno že pri samem začetku del in takrat, ko je bila sprejeta odločitev za pričetek del. Predpostavljam, da je največji problem to, da se je z renoviranjem mostu predolgo odlašalo. Posledica tega pa je bilo zaprtje odseka in mostu s strani Direkcije za ceste ali pa kakšnega od inšpektoratov, ker je bila neustrezna tako asfaltna površina kot sam podporni sistem mostu," ocenjuje.
"Pred zaprtjem smo bili priča prometni nesreči, ko je kamion prebil ograjo in padel na parkirišče pod mostom. Prepričan sem, da je bil mestni svet o tem, da je cesta neuporabna in most dotrajan, predhodno seznanjen in da so vedeli za to vsi svetniki in ves občinski aparat, kateri so bili dolžni obvestiti TC Supernova o nameri. Ali so to storili ali ne, o tem nimam podatkov. Imamo pa v listi kandidatov za župana MO Kranj tri kandidate, kateri so svetniki in bodo lahko povedali o tem kaj več."
Šubelj smatra, da občina in urad župana na dani etapi trgovskemu centru ne morejo več pomagati. "Dostop je še vedno omogočen z ene strani, za tiste potrošnike, kateri so pristaši nakupovanja v tem centru, vemo pa, da se tam nahaja veliko trgovin, katere se nahajajo tudi v ostalih TC v Kranju, tako da ne vidim velikega problema glede poslovanja. Seveda pa je tukaj problem le pri peščici obrtnikov, kateri so najemniki edinega lokala in jim je vsekakor promet upadel, kar pa je splet okoliščin. V svetu dnevno propada na tisoče firm, to je povsem samoumevno, le to ne bo obšlo tudi naše občine," je še dejal in dodal, da upa, da se bo sanacija končala čim prej in bo potem vse potekalo v normalnem toku.
Gunčarjeva: Ljudje lahko računajo na mojo pomoč
"Če je razlog promet, kar verjetno je, bom vsekakor pomagala, saj je naša stranka ustanovljena za podporo podjetnikom," pa je bila kratka Barbara Gunčar. "Lahko računajo na mojo pomoč, ocenili bomo promet preteklih let in jim pomagali s to razliko ter trženjem za naprej, saj se stranke odvadijo obiskovati te lokale. Imajo mojo besedo," je zapisala.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.