Poslanke in poslanci so se po vloženem vetu državnega sveta znova lotil novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na glasovanju so po napovedi premierja Janeza Janše črtanja spornih točk z 29 glasovi proti in štirimi za zavrnili predlog novele.
Vlada je na današnji dopisni seji že določila besedilo Predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja in ga posredovala Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo po skrajšanem postopku. Predlagana novela je pripravljena na podlagi novele, ki je poslanci danes niso podprli, iz nje pa je črtana določba, ki se nanaša na vzgojno-izobraževalne centre ter stoodstotno financiranje zasebnih šol.
Po mnenju ministra Milana Zvera nov predlog ohranja vrsto pozitivnih novosti padle novele: brezplačne učbenike v celotni vertikali in brezplačno podaljšano bivanje v petem razredu, učenje slovenščine za tujce, možnost oblikovanja zasebnih šol tudi na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja.
"Ohranjamo tudi možnost modernega načina organizacije in financiranja vzgoje in izobraževanja na področju strokovnega in poklicnega izobraževanja," je dodal Zver, pri čemer gre po njegovem le za sistemsko podlago rešitvi, ki je že večinsko uveljavljena. Zver pričakuje, da s strani opozicije ne bo večjih napadov na nov predlog. Pri tem ga ohrabruje drža poslancev na današnji plenarni seji. Zato je minister prepričan, da bi novelo lahko potrdili relativno hitro.
Janša je že v ponedeljkovem govoru pred glasovanjem o zaupnici vladi dejal, da je vlada pripravljena na nek razumen dogovor pri ZOFVI. "Vlada predlaga zakon brez dveh spornih točk, in sicer o 100-odstotnem financiranju programov zasebnih šol in o ustanovitvi šolski centrov, saj je zakon za razvoj šolstva nujno sprejeti," je poudaril.
Minister za šolstvo Milan Zver je pojasnil, da so razlogi za umik predvsem v želji po "miru v hiši". Svojo energijo želijo po besedah Zvera posvetiti predsedovanju in ne prepričevanju slovenske javnosti. Kot je še spomnil minister, je predsednik SD Borut Pahor zagrozil z referendumom o noveli. To pa bi po mnenju ministra pomenilo, da bi bil večji del energije na ministrstvu za šolstvo in šport porabljen na tem področju.
Šolski minister je že med govorom pred poslanci pojasnil, da bi z zavrnitvijo ZOFVI padle številne dobre in nujne rešitve, kljub temu, da sta sporni morda le dve. Zakon namreč prinaša brezplačne učbenike za celotno osnovno šolo in brezplačno podaljšano bivanje do 5. razreda. Blokada zakona bi onemogočila tudi nujne spremembe učiteljskega profila po bolonjski reformi, zastala pa bi modernizacija srednjih šol, ki je že v teku. Med pozitivnimi rešitvami, ki bi padle v vodo, je Zver naštel še t.i. protipedofilski člen, možnost javno-zasebnega partnerstva v poklicnem in strokovnem izobraževanju ter program učenja slovenščine za tujce.
Opozicija pozdravila umik novele, koalicija za kompromisno rešitev
Poslanke in poslanci so med razpravo večinoma napovedali, da zakona ne bodo podprli. V opozicijskih poslanskih skupinah takšen predlog pozdravljajo, koalicija, ki se sicer še vedno strinja z vsebino zakona, pa je pripravljena slediti kompromisni odločitvi, ki jo je v ponedeljek napovedal Janša.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.