Kot je dejal minister Milan Zver v izjavi novinarjem, so razmere na šoli bistveno boljše, kot so jih prikazali mediji. Ob tem se je udeležil tudi okrogle mize z dijaki, starši in učitelji, na kateri so izpostavili predvsem vprašanje šole kot vzgojne institucije. Na okrogli mizi sicer ni bilo ne dijakov, ki so razgrajali, ne njihovih staršev, bila pa je organizirana bolj kot predavanje, kot debata.
Minister je z obiskom izrazil podporo vodstvu šole in se prepričal, da dogodek, posnet na filmu, ni tipičen odraz razmer in odnosov na šoli. Po njegovih besedah je klima v razredih bistveno boljša, šola pa ima dovolj dober učiteljski potencial, da bo lahko preprečevala podobne ekscese. Domžalski primer sicer ni osamljen, podobne stvari se dogajajo povsod, tudi po svetu, je poudaril.
Tudi namen okrogle mize je bil pokazati šolo, ki ji sicer nekateri dijaki in ostali Domžalčani v žargonu pravijo 'Teksas', v drugačni luči, kot si jo je ustvarila javnost na podlagi filma, ter se iz razmisleka o neprijetnem dogodku kaj naučiti.
Minister je ponovil večkrat izrečeno misel, da bi morala država več vlagati v dodatno izobraževanje učiteljev ter v njihovo usposabljanje za preprečevanje kriznih situacij, čeprav je nasilje v šoli po njegovem mnenju širši družbeni problem in ne osebna izkaznica šolskega sistema. Prizadeva si tudi, da bi na Pedagoški fakulteti dali tem vsebinam več poudarka.
Na poizvedovanje o tem, kakšni vzgojni ukrepi bodo doleteli posameznike, odgovorne za incident, je minister odgovoril, da bo odločitev prepustil vodstvu šole. Zdi se mu namreč pomembno, da nobenega posameznika ne izključimo iz skupnosti. Po oceni ravnatelja Primoža Škofica spada omenjeni incident med težje in najtežje kršitve, vendar morajo pred izrekom kazni oziroma vzgojnega ukrepa osvetliti vse strani dogodka; k temu jih zavezuje tudi pravilnik o šolskem redu.
Domžalska županja Cveta Zalokar Oražem pa je menila, da mora biti kazen za dijake primerna, čeprav se ji zdi, da so bili z vso izpostavljenostjo na nek način že kaznovani. Po njenem mnenju je dogodek dal dijakom tudi iztočnico za razmislek o nečem, o čemer ne razmišljajo vsak dan, to je, ali si želijo hoditi v šolo, ki ni na dobrem glasu in ali ne prispevajo tudi sami k slovesu šole.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.