Slovenija

Zver v 'Teksasu'

Domžale, 04. 04. 2006 19.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Šolski minister in domžalska županja sta obiskala srednjo šolo, odkoder je prišel posnetek razgrajanja dijakov.

Kot je dejal minister Milan Zver v izjavi novinarjem, so razmere na šoli bistveno boljše, kot so jih prikazali mediji. Ob tem se je udeležil tudi okrogle mize z dijaki, starši in učitelji, na kateri so izpostavili predvsem vprašanje šole kot vzgojne institucije. Na okrogli mizi sicer ni bilo ne dijakov, ki so razgrajali, ne njihovih staršev, bila pa je organizirana bolj kot predavanje, kot debata.

Minister je z obiskom izrazil podporo vodstvu šole in se prepričal, da dogodek, posnet na filmu, ni tipičen odraz razmer in odnosov na šoli. Po njegovih besedah je klima v razredih bistveno boljša, šola pa ima dovolj dober učiteljski potencial, da bo lahko preprečevala podobne ekscese. Domžalski primer sicer ni osamljen, podobne stvari se dogajajo povsod, tudi po svetu, je poudaril.

Šolski minister Milan Zver in ravnatelj šolskega centra Primož Škofic
Šolski minister Milan Zver in ravnatelj šolskega centra Primož Škofic FOTO: POP TV

Tudi namen okrogle mize je bil pokazati šolo, ki ji sicer nekateri dijaki in ostali Domžalčani v žargonu pravijo 'Teksas', v drugačni luči, kot si jo je ustvarila javnost na podlagi filma, ter se iz razmisleka o neprijetnem dogodku kaj naučiti.

Minister je ponovil večkrat izrečeno misel, da bi morala država več vlagati v dodatno izobraževanje učiteljev ter v njihovo usposabljanje za preprečevanje kriznih situacij, čeprav je nasilje v šoli po njegovem mnenju širši družbeni problem in ne osebna izkaznica šolskega sistema. Prizadeva si tudi, da bi na Pedagoški fakulteti dali tem vsebinam več poudarka.

Na poizvedovanje o tem, kakšni vzgojni ukrepi bodo doleteli posameznike, odgovorne za incident, je minister odgovoril, da bo odločitev prepustil vodstvu šole. Zdi se mu namreč pomembno, da nobenega posameznika ne izključimo iz skupnosti. Po oceni ravnatelja Primoža Škofica spada omenjeni incident med težje in najtežje kršitve, vendar morajo pred izrekom kazni oziroma vzgojnega ukrepa osvetliti vse strani dogodka; k temu jih zavezuje tudi pravilnik o šolskem redu.

Domžalska županja Cveta Zalokar Oražem pa je menila, da mora biti kazen za dijake primerna, čeprav se ji zdi, da so bili z vso izpostavljenostjo na nek način že kaznovani. Po njenem mnenju je dogodek dal dijakom tudi iztočnico za razmislek o nečem, o čemer ne razmišljajo vsak dan, to je, ali si želijo hoditi v šolo, ki ni na dobrem glasu in ali ne prispevajo tudi sami k slovesu šole.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tone.racki@s5.net
05. 04. 2006 02.32
+1
Mislim, da so vsi, ki so do sedaj komentirali ta dogodek, vključno z novinarji in gospodom ministrom, udarili mimo. Vsi dogodek samo izkoristijo, da lahko tarnajo nad grozotami, ki se dogajajo po šolah. Drugi pa si dajo duška in krvoločno naštevajo, kako vse bi avtorje filma kaznovali. Nihče pa še ni natančno naštel s čim bi si to kazen zaslužili. Prosil bi katerega od dijakov, ki primer pozna iz prve roke (gotovo spremljajo, kaj se o njih in njihovo šoli govori in piše po internetu), naj našteje glavne grehe, za katere bi bilo treba avtorje filma strogo kaznovati. Naj mu pomagam. V glavnem se omenjata dva greha: prvi je silno nasilje, ki so ga izvajali med snemanjem filma, drugi pa sramota, ki so jo naredili šoli in sošolcem. Edino županja je omenila, da so jo tudi sebi! Sedaj pa sprašujem, ali je kdo divjanje med snemanjem filma opazil, ali je bila šola po končanem snemanju kaj bolj razsuta. Javnost je namreč dobila vtis, da je vaša šola zaradi snemanja filma na pol podrta, če ne cela šola pa vsaj en razred. Ali ste dijaki, ki ste vsak dan na šoli kaj takega opazili? In, če niste, zakaj bodo filmarji kaznovani? Zaradi sramote, ki so jo naredili šoli? Ali je sramoto povzročil film ali nasilje, ki ga niste opazili, razgrajanje, ki ni bilo dosti drugačno kot sicer. Ali pa je sramota samo v tem, da se je film pojavil na televiziji. In, če je res to zadnje, kakšen vzgojni nauk bo kazen povzročila? Ali to, da ni problem, če razbijaš, kradeš, maltretiraš, problem je, če te dobijo, če te dajo na televizijo? To sprašujem dijake, ki pravijo, da je treba njihove sošolce kaznovati. Pa še to: nekaj pa je, o čemer bi se na šoli lahko resno pogovarjali, ali celo komu navili ušesa. Ali se sme kogarkoli snemati brez njegove vednosti (v tem primeru profesorjeve) in brez njegovega dovoljenja zmontirati v film? In zakaj ne? To, kar je bilo res narobe pa nikogar ne skrbi.
Komanov
04. 04. 2006 21.58
+1
To je navadno "sranje"! Mislim ljudje poglejte, na katerih šolah se to dogaja? Ne krivim šol, ne krivim dijakov, krivim starše in sistem. Zakaj? Najprej sistem, ki zahteva od staršev, da zaradi nesocialnosti naše države opravljajo "tlako" (hodijo v službo), da lahko preživijo družino, če si jo lahko privoščijo, da preživijo sebe, da so srečni v življenju, da delujejo za našo majhno a slabo vodeno državo kot orodje! Pri čemer se dotaknem druge točke, v kateri se zaradi preobremenjenosti starši ne ukvarjajo z otroci, najstniki, kot bi se morali, temveč dajejo prednost karieri, mi otroci, pa smo povečini prepuščeni sebi, pri čemer nosimo pri starejših ljudeh oznako "nevarni in nekoristni družbi in nezaželjeni pri izražanju mnenj in vtikanju v politiki"! In kam to vodi!? V samomore, kraje, droge, alkoholiziranost, razpadanje družin, nižanje natalitete in tako naprej. To so dejstva in stari bi morali prvi biti tisti, ki bi začeli SKUPAJ z otroci graditi danes za boljši jutri. mr.vates@gmail.com --> pišite za diskusije (p.s.: sem dijak)