Vodstvo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) naj bi po poročanju današnjega Dnevnika razmišljalo, da zaposlenim v zdravstvu plač ne bi izplačalo 15. aprila, pač pa bi izplačilo zamaknili za pet dni. Dnevnik poroča, da bo minus na ZZZS po prvih treh mesecih znašal okoli pet milijonov evrov. Ker pa se ZZZS ne sme zadolževati, se bo najverjetneje prvič v zgodovini zdravstvene blagajne zgodilo, da bodo plače zamujale, še poroča današnji Dnevnik.
Zato smo poklicali na ZZZS in se pogovorili Damjanom Kosom, direktorjem sektorja za informiranje in odnose z javnostjo na ZZZS. Na vprašanje, ali drži informacija, da bodo plače zamujale, je Kos za 24ur.com odgovoril: "Ne, ta informacija ne drži.“
V nadaljevanju je dejal, da "ZZZS ni neposredni izplačevalec plač v zdravstvu, temveč delodajalci. Mi npr. bolnišnici plačamo ceno zdravstvene storitve. V tej ceni so vključeni vsi stroški – od plač, materialnih stroškov in podobno. Zato mi ne moremo reči, da plač v zdravstvu ne bo ali da bodo izplačane z zamudo," je razložil.
Toda, pozor!
Kos je v nadaljevanju pogovora dejal, da je ZZZS v prvih treh mesecih tega leta zaznal nižje prihodke, zlasti iz prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje, kot pa so načrtovani s finančnim načrtom ZZZS. "To pomeni, da bo zavod imel večji primanjkljaj prihodkov nad odhodki v letošnjem letu, kot je bilo načrtovano. Že sedaj ima v prvih 3 mesecih letošnjega leta za 27 milijonov evrov višji primanjkljaj prihodkov nad odhodki, kot je bilo to načrtovano. Načrtovano je bilo, da bi ZZZS v letošnjem letu posloval s 54,6 milijona evrov primanjkljaja prihodkov nad odhodki na dan 31. december 2010, vendar pa je zelo očitno, da je v prvih treh mesecih trend razkoraka med prihodki in odhodki takšen, da bo ta primanjkljaj na koncu leta, če se bodo ti trendi nadaljevali, višji za najmanj 60 milijonov evrov. Govorimo o kumulativnem primanjkljaju konec leta na ravni nekje med 100 in 125 milijonov evrov,“ je Kos za 24ur.com predstavil rdeče številke ZZZS.
ZZZS razpolaga le s presežki iz preteklih let in teh je ostalo le še 27 milijonov evrov. Predvidoma v sredini meseca aprila bo ZZZS po Kosovih besedah ostal brez prostih likvidnostnih sredstev, ki bi zagotavljala pokritje vseh svojih odhodkov s prihodki. "To pomeni, da zavod ne bo mogel pokriti vseh svojih obveznosti iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja,“ opozarja Kos.
Kaj to pomeni za zavarovance?
"Neposredno za zavarovane osebe kratkoročno to ne bo imelo nobenega vpliva. Pričakujemo, da tudi srednjeročno in dolgoročno to za zavarovane osebe ne bi imelo nekega učinka. Seveda pa morajo za to biti sprejeti ustrezni ukrepi na ravni države," opozarja Kos in dodaja, da mora država ukrepati čim prej. Gre za ukrepe, ki so možni in raznoliki, vendar Kos pravi, da gre za politično odločitev. "100 do 125 milijonov evrov je namreč velik znesek in ga ZZZS z dosedanjimi ukrepi, ki so bili usmerjeni v varčevanje v zdravstvu, ne more več zagotoviti. Mi smo v zadnjem letu in pol z varčevanjem zagotovili več kot 10 odstotkov rezerv, prihrankov v zdravstvenem sistemu. Gre za zneske v višini okoli 210 milijonov evrov na letni ravni,“ je za 24ur.com razložil Kos in dodal, da teh rezerv počasi ni več. Opozarja, da ne morejo več z lastnim ukrepanjem zagotoviti kritja tega primanjkljaja.
"V kolikor ne bodo na ravni države sprejeti ustrezni ukrepi, lahko pričakujemo določene zamike oz. določene spremembe pri plačevanju izvajalcev zdravstvenih storitev, zlasti pri akontacijah izvajalcev zdravstvenih storitev, v smislu bodisi časovnega zamika plačila s strani ZZZS bolnišnicam, zdravstvenim domovom in drugim izvajalcem zdravstvenih storitev, bodisi kritje do ravni, kot jo lahko ZZZS zagotovi. Pričakujemo, da bo država nemudoma pristopila k ustreznemu ukrepanju na tem področju. Kot rečeno, nimamo možnosti, da bi te trende spremenili sami na ZZZS,“ je opozoril Kos.
"Že dve leti in pol opozarjamo javnost in vse pristojne subjekte v tej državi, da dvig plač v zdravstvu v višini 309 milijonov evrov dodatnih sredstev na letni ravni, kar je 40-odstotni dvig vseh sredstev za plače in druge izdatke za zaposlene v zdravstvu, dolgoročno ogroža vzdržnost sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja. V tem času so marsikaj predlagali, dejstvo pa je, da zgolj z dosedanjimi ukrepi ne gre več naprej. Potrebno bo sprejeti dodatne ukrepe na ravni države, ki ima seveda večje možnosti za ukrepanje," pravi Kos.
Ali kljub temu obstaja možnost, da se bo v prihodnjih mesecih zataknilo pri izplačilu plač zaposlenim v zdravstvu?
"Tega vam ne moremo potrditi. To je stvar bolnišnic, zdravstvenih domov in drugih izvajalcev zdravstvenih storitev in ne nazadnje zdravstvene politike. Skupščina je sprejela sklep, da se ZZZS v letošnjem letu ne sme zadolževati. To pomeni, da ima zavod razpoložljive vire in da bo lahko pokril svoje obveznosti le do ravni, kot to omogočajo razpoložljivi viri. Posredno to lahko pomeni spremembo pri akontacijah plačil izvajalcev zdravstvenih storitev. ZZZS jim namreč plačuje ceno zdravstvenih storitev, v kateri je tudi vključena plača izvajalcev teh storitev. Torej, tega ne moremo potrditi, saj je to stvar izvajalcev zdravstvenih storitev," je za 24ur.com dejal Kos.
Ali prelagajo odgovornost na delodajalca?
"Ko so bolnišnice v likvidnostnih težavah, podaljšujejo rok plačila svojim dobaviteljem. Tukaj gre za podobno logiko s strani ZZZS, ki razpologa z omejenimi viri. Ti viri pa so manjši od obveznosti, kot nam jih je naložila država, zlasti preko dogovora o dvigu plač v zdravstvu. Predvidoma v sredini meseca aprila nam zmanjka prostih razpoložljivih sredstev, da bi pokrili vse obveznosti. Zdaj ima le država še pristojnosti, da z ustreznimi sistemskimi ukrepi zagotovi ustrezno pokritje prihodkov z odhodki. Ti pristopi so možni in raznoliki, vendar je to stvar politične odločitve," je odgovoril.
Kaj se bo zgodilo, če država ne bo ukrepala?
"Država je odgovorna, da ukrepa v takšni ali drugačni obliki. Mi opozarjamo na dejstvo, da predvidoma v sredini meseca aprila ZZZS nima več prostih likvidnostnih sredstev! Izčrpali smo vse možne rezerve v zdravstvenem sistemu. Teh manjkajočih sredstev, od 100 do 125 milijonov evrov na letni ravni, kolikor nam zmanjka za pokritje vseh obveznosti, ni možno več zagotoviti znotraj zdravstvenega sistema. Potrebne so širše sistemske in druge spremembe na ravni države," opozarja Kos.
Naše napovedi so se uresničile, pravi Kos
"Na težave opozarjamo že od decembra 2007, ko so se začeli sindikati v zdravstvu pogovarjati z vlado o dvigu plač za 30 odstotkov. Opozarjali smo, da to ne bo šlo, zdaj pa smo v trenutku, ko žal podatki in dejstva dokazujejo, da smo zdaj v tem trenutku in da so bile naše napovedi pravilne," je zaključil predstavnik Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.