Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) naj preveri, koliko je delavcev, ki so jim napačno izplačevali nadomestila za bolniško odsotnost, potem pa naj jim izplača razliko, pozivajo v Svetovalnici za migrante.
"Sami nameravamo vložiti tudi ovadbe zoper odgovorne," je povedal Goran Lukić iz svetovalnice in opozoril, da je ZZZS več kot dve leti (do septembra 2015) napačno odmerjal osnovo za izplačila nadomestil za bolniško odsotnost. ZZZS je namreč v primerih, ko niso bili znani podatki o delavčevi plači, kot osnovo za izplačilo vzel zajamčeno plačo (237,73 evra) in ne minimalne (790,73 evra), kar pa po njegovem ne bi smel več početi že od leta 2013.
Pri tem se je Lukić skliceval tudi na sodbo višjega delovnega in socialnega sodišča, ki je odločilo, da minimalno nadomestilo za čas zadržanosti od dela zaradi bolezni ali poškodbe ne sme biti manjše od minimalne plače. V svetovalnici nimajo podatkov o številu oseb, ki so se znašli v kolesju zavoda za zdravstveno zavarovanje. To naj z revizijo ugotovi zavod, je pozval Lukić.

V svetovalnici poudarjajo, da so se s tovrstnimi primeri že srečevali. Pravica do nadomestila za bolniško odsotnost je določena z ustavo in je posamezne institucije ne morejo različno interpretirati, je opozoril Goran Zrnić iz svetovalnice. Če delodajalec ne izplača nadomestila v ustreznem času, mora pristojni organ sprožiti postopek za izplačilo, je pojasnil. Ob tem je dodal, da delavec ne dobi nadomestila, ker si vsak organ po svoje razlaga zakonodajo.
Lukić je poudaril, da obravnavano vprašanje ne sme izpuhteti v zrak in mora nekdo odgovarjati. Dodal je, da bi se na podlagi omenjene sodbe lahko več delavcev odločilo za zahtevo po poplačilu razlike od nadomestila. Upravni odbor zavoda za zdravstveno zavarovanje se je v torek seznanil s problematiko domnevno napačnega obračunavanja bolniških nadomestil. Ministrstvo za zdravje so sklenili pozvati, da v okviru nove zakonodaje čim prej uredi vprašanje minimalnega izplačila nadomestila za čas zadržanosti od dela zaradi bolezni ali poškodbe na primerni ravni.

ZZZS očitke zavrača in se sklicuje na mnenje ministrstva
Na ZZZS na očitke odgovarjajo, da so o navedeni tematiki v preteklem tednu pridobili mnenje ministrstva za zdravje, "ki v celoti pritrjuje dozdajšnjemu poslovanju ZZZS pri izplačilih nadomestil plače". V njem je po navedbah ZZZS tudi "jasno zapisano, da ZZZS nima pravne podlage, da bi v primerih, ko razpolaga s podatki o plači in je ta nižja od minimalne plače, izplačal nadomestilo v višini minimalne plače". ZZZS namreč tudi v teh primerih izplača nadomestilo, manjše od minimalne plače.
Navajajo še, da se je s problematiko v torek seznanil upravni odbor zavoda in sklenil ministrstvo pozvati, da v okviru nove zakonodaje čim prej uredi vprašanje minimalnega izplačila nadomestila za čas zadržanosti od dela zaradi bolezni ali poškodbe na primerni ravni.
Glede omenjene sodbe višjega delovnega sodišča pa navajajo, da je ta pravnomočna, zato jo bodo "v konkretnem primeru" spoštovali. "Ker pa je sodba po mnenju ZZZS pomanjkljiva, bo ZZZS vložil zahtevo za revizijo na vrhovno sodišče," so zapisali v odzivu.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.