Slovenija

ZZZS zavrnil financiranje zdravljenja dečka Jaka v ZDA

Ljubljana, 08. 05. 2026 19.48 3 min branja 190

Deček Jaka

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je kot neutemeljeno zavrnil financiranje zdravljenja dečka Jaka, ki ima Duchennovo mišično distrofijo, z zdravilom elevidys v ZDA. Konzilij zdravnikov meni, da z zdravljenjem v tujini ni pričakovati izboljšanja zdravstvenega stanja, izhaja iz odločbe, ki jo je medijem posredoval dečkov oče. Za Jakovo trenutno stanje bolezni je pomembno, da zdravilo dobi čim prej. Doslej so sicer z donacijami ljudi zbrali 1.976.669 evrov za Jakovo zdravljenje v ZDA, potrebujejo pa še 523.330 evrov.

Deček Jaka
Deček Jaka
FOTO: POP TV

Konzilij je menil, da v tem primeru niso izpolnjeni vsi pogoji iz zakona o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni. Navedli so, da je za zdravljenje Duchennove mišične distrofije v EU od junija 2025 odobreno zdravilo duvyzat (givinostat), ki dokazano upočasni napredovanje bolezni.

"Glede na v znanstveni literaturi objavljene rezultate z gensko terapijo z zdravilom elevidys v ZDA pa izhaja, da je bilo zdravilo preizkušano v raziskavi tretje faze EMBARK, v katero je bilo vključenih 125 dečkov. Rezultati raziskave so bili objavljeni jeseni 2024, primarni cilj raziskave ni bil dosežen, saj v 52 tednih po uvedbi zdravljenja med skupino otrok, ki je prejela gensko zdravilo elevidys in tistimi, ki so prejeli placebo, ni bilo statistično pomembne razlike v gibalni oceni NSAA in drugih kazalcih delovanja mišic," so zapisali v obrazložitvi.

Ameriška komisija za hrano in zdravila (FDA) je kljub temu zdravilu junija 2024 izdala dovoljenje za promet, Evropska agencija za zdravila (Ema) pa ne, saj "ni bilo dokazov o učinkovitosti, poleg tega sta takrat dva otroka, vključena v klinične raziskave istega zdravila, umrla zaradi jetrne odpovedi".

Konzilij zdravnikov meni, da z zdravljenjem v tujini ni pričakovati ozdravitev, izboljšanja ali preprečitve nadaljnjega slabšanja Jakovega zdravstvenega stanja. Upočasnitev napredovanja bolezni pa bi lahko dosegli z zdravilom duvyzat. Konzilij je ugotovil še, da se gensko zdravljenje z zdravilom elevidys ne izvaja nikjer v EU, prav tako ne v Italiji, kjer obstaja podoben sklad za zdravljenje redkih bolezni.

Jaka z družino
Jaka z družino
FOTO: POP TV

V Sloveniji zdravljenje s kortikosteroidi, katerih stranski učinki na Jaka močno vplivajo

Jakov oče je v sporočilu medijem zapisal, da so vlogo oddali na podlagi zakona o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni, ki omogoča financiranje zdravljenja redkih bolezni za slovenske državljane v tujini.

Dodal je, da je v Sloveniji trenutno na voljo zdravljenje s kortikosteroidi, katerih stranski učinki na Jaka močno vplivajo, Ema pa je odobrila tudi omenjeno zdravilo, ki preprečuje vnetja v mišicah, in bo v Sloveniji po njegovih navedbah predvidoma dostopno v prihodnjem letu. "Nobeno od teh dveh zdravil pa ne preprečuje nadaljnjega napredovanja bolezni. Gensko zdravilo, ki bi spodbudilo proizvodnjo distrofina, ki dejansko skrbi za regeneracijo mišic in izrazito upočasni napredovanje bolezni, trenutno ni na voljo ne v Sloveniji niti v celotni Evropski uniji," je prepričan Jakov oče.

Zapisal je še, da so zdravilo elevidys doslej prejeli trije slovenski otroci, pri vseh pa je po njegovih navedbah viden napredek pri motoričnih sposobnostih, kot so hoja, vstajanje s tal in hoja po stopnicah. Za Jakovo trenutno stanje bolezni pa je pomembno, da zdravilo dobi čim prej. Doslej so sicer z donacijami ljudi zbrali 1.976.669 evrov za Jakovo zdravljenje v ZDA, potrebujejo pa še 523.330 evrov.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI190

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Semek
09. 05. 2026 21.53
se enkat volt goloba🤣🤣... pokvarjenci fuuuujjj... jankovicom pa vse odpisat. se enkat fuuuuujjj
BBcc
10. 05. 2026 19.40
On je sprejel zakon, ki omogoča finAanciiranje. Ampak banda zdravniška je problem.
jutri_pa_res
09. 05. 2026 19.33
V resnici zdravila za to genetsko napako ni. So neke poskusne raziskave, ki pa niso pokazale izboljšanja ali celo ozdravitve in ne vem, zakaj je potem to sploh dovoljeno prodajati. Ljudje v življenjskih stiskah so za ozdravitev itak pripravljeni dati vse, kar imajo ali lahko zberejo z raznimi akcijami in z lahkoto padejo v kremplje goljufivih 'zdravilcev'. Celo Drnovšek je v zadnji stiski šel k nekemu indijskemu fakirju, ki je baje bil že nekaj ljudi ozdravil raka...
jutri_pa_res
09. 05. 2026 19.12
Nobena zavarovalnica ne plačuje zdravljenja po raznih eksperimentalnih metodah v tujini, ki jih stroka ne priznava in so za povrh še astronomsko (večmilijonsko) drage, rezultat zdravljenja pa je zelo vprašljiv. Seveda se starši oprijemajo vsake bilke upanja, vendar moramo vedeti, da denarja v zdravstveni zavarovalnici vedno manjka, da so zato predolge čakalne dobe in da ljudje tudi zato trpijo in umirajo…Drugače pa, priznane metode naši kar hitro osvojijo in jih lahko delamo doma po razumnih cenah…Za 2,5 milijona naredimo 250 umetnih kolen ali kolkov recimo...In teh 250 ljudi čaka po nekaj let, ker ni denarja in zelo trpi.
Lion91
10. 05. 2026 09.09
Ali pa se grejo peljat z vlakom, po še ne odprti progi za 7 milijonov. Jaz davkoplačevalec raje vidim, da se gre par otrok zdravit, pa če tudi samo eksperimentalno.
zmerni pesimist
09. 05. 2026 13.45
Za nevladnike je za nevidno delo je za kvazi umetnike je za lenuhe je za otroke ni aja ni volilic
The T3chnics
09. 05. 2026 12.06
Zakaj pa poseg na človeško telo, ko osebi spremenijo spol, financira zdravstvena zavarovalnica plus bivanje plus potni stroški?
BBcc
09. 05. 2026 12.31
Ker smo Butalci.
Arguss
09. 05. 2026 11.26
Na zzzs so sami golobi zaposleni.K pol zgasnejo od odgovornosti tako kot vaš Robi.
kle21
09. 05. 2026 11.15
Žalostno..
imt600
09. 05. 2026 10.45
Važn da majo otroc sladoledarjev vse zastonj bravo slo
rogla
09. 05. 2026 10.44
Težko to človek razume! Če bi otrok bil od koga iz ZZZS, bi ne prišlo do zavrnitve financiranja zdravljenja v ZDA ali kjerkoli drugje.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.40
Največ menjav spola v slo je bilo v zadnjh 4 letih. Cene enega posega je cca 30.000 eur. Leta 2024 jih je bilo 40. Torej 1,2 Mio.
BBcc
09. 05. 2026 09.43
Še Stevanović se je prijavil. Rad bi bil Stevija.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.46
Maljavec se je prijavil, pa be vedo kateri spol mu.naj dajo.
BBcc
09. 05. 2026 09.53
Super. Potem ne bo trošil denarja. Stevanović pa bo.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.58
Stevo ne bo trošil 9.000 eur za večerjo, kot maljavac.
BBcc
09. 05. 2026 10.00
On bo 15000 EUR glede na to kako laže. Res je.
ptuj.si
09. 05. 2026 10.17
Kaj pa se je zlagal?
ptuj.si
09. 05. 2026 10.41
Kako veš Kaj bo? Za maljavaca vemo kaj je pokuril.
2mt8
09. 05. 2026 09.39
Socializem je prihodnost. Na tuj račun, dokler je kaj denarja ker ko ga zmanjka crkne. Smo videli v tako opevani Jugoslaviji. Ko so se po Titovi smrti zahodne pipe za Jugoslavijo zaprle, je po 10 letih tiskanja denarja crknla.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.33
Med drugim nadzira zzzs tudi vlada rs in seveda ministrstvo za zdravje. Kdo ima to v rokah zadnje 4 leta?
BBcc
09. 05. 2026 09.35
Med drugim. To se pa strinjam. Prej je bilo še slabše med drugim.
BBcc
09. 05. 2026 09.32
Na ulice. To pa presega vse meje razuma.
BBcc
09. 05. 2026 09.25
Če bi jaz bil starš od ZZZS ne bi ostalo nič.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.42
In kaj bi naredili, spremenil?
BBcc
09. 05. 2026 09.49
Dali bi za zdravilo sigurno. Do takrat se je ne bi rešili. So dali zdravnici denar. Urbanov zakon za razvoj v zadnji fazi razvoja. Pa bi tudi meni garantirano.
BBcc
09. 05. 2026 09.49
To je prenesen smisel za tiste ki ne razumete.
BBcc
09. 05. 2026 09.54
Barbarezo
09. 05. 2026 11.18
ZA OTROKA SE NAREDI VSE !!!!!
Volja
09. 05. 2026 09.23
Ni kaj razmišljati. Pomagam.
BBcc
09. 05. 2026 09.30
Tako je prav.👍
2mt8
09. 05. 2026 09.18
A prispevkov za ZZZS pa ne zavrnete? 5 milijard se nabere na leto!!!
bobiv
09. 05. 2026 09.13
Verjemite, ko bo janša sestavil vlado bo vse še slabše, plačevali bomo za vse pri zdravniku, samo da bodo njegovi "zdravniki" imeli bajne plače!
2mt8
09. 05. 2026 09.18
Ja, itak...
BBcc
09. 05. 2026 09.20
Res je kot že trikrat videno. In 4. Bo drugače. Osel pa gre enkrat na led.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.22
Ste rekli, da ne bo.vladal tretjič in četrtič.
BBcc
09. 05. 2026 09.23
Res je ptuj. Janša ima srečo, da neumnost nima meja.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.13
700mio aneksov je podpisala kraljica aneksov pa je bilo vse ok. Za otroke pa ni.
BBcc
09. 05. 2026 09.33
Vaš kraj SDS 10 milijard minusa. To je bilo aneksov.
BBcc
09. 05. 2026 09.36
ptuj.si
09. 05. 2026 09.44
Pa 8,3% gospodarska rast. Sedaj pa komaj 1%.
BBcc
09. 05. 2026 09.52
Takrat smo živli v balonu na 10 milijard kredita. Sedaj je to potrebno vrniti. Balon je počil. Golobova vlada to sanira. Janševa bo spet ustvarila balon. Že videno 3.
Slavko BabIč
09. 05. 2026 09.10
Torej ameriški nateg s tem zdravilom! Tako kakor tisto Pfizer cepivo!
BBcc
09. 05. 2026 09.13
Tem našim tudi ni za verjeti. Varčujejo na otrocih, da se material preplačuje in se tem kradejo denar iz zzzs. Čas bo pokazal kako je. Žal.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.16
Katero cepivo? Pretnar 20, Abrysvo, Prenbraya,...?
kakorkoliže
09. 05. 2026 09.10
Izvolili ste desne, dobili boste ameriški zdravstveni sistem. Plačevali boste poleg zdajšnega velikega denarja še dodatno privat zavarovanicam ,če boste sploh hoteli kakšno storitev.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.16
6.000 eur plačujem letno, da3 leta čakam na poseg.
ptuj.si
09. 05. 2026 09.18
Trump je desen. Kdo gaje čakal v zasedi pred wcjem?
BBcc
09. 05. 2026 09.31
Tudi desni ne morejo več gledat tega idijotizma.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763