V oddaji ''Slovenija odloča'' so o aferi Patria govorili predsednik vlade in prvak SDS Janez Janša, predsednik DeSUS in minister za obrambo Karl Erjavec, poslanec SD Milan M. Cvikl, predsednica LDS Katarina Kresal, predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti, podpredsednik NSi Alojz Sok, predsednik SMS, ki zastopa skupno listo z SLS, Darko Kranjc, predsednik Zares Gregor Golobič in predsednik Lipe Sašo Peče.
Novinar finske javne televizije Magnus Berglund je v svojem dokumentarcu Janšo obtožil, da je pri 278 milijonov evrov težkem poslu s patrijami prejel podkupnino. Trdi pa tudi, da se je okoristila premierjeva stranka SDS, drugi politiki in javni uslužbenci v Sloveniji. Obtožbe so resne. Danes je spor dobil tudi mednarodne razsežnosti. Zunanje ministrstvo je finskemu veleposlaništvu poslalo noto, v kateri pravi, da lahko takšno ravnanje finske televizije celo omaje zaupanje v odnosih med državama. Premier Janša je obtožbe že zanikal, proti finski televiziji in novinarju pa je v imenu vlade napovedal tožbo.
'Dam roko v ogenj zase'
Janša je v oddaji ''Slovenija odloča'' še enkrat zavrnil obtožbe, da je prejel podkupnine. ''Zase bi dal roko tudi v ogenj.'' Walterja Wolfa sploh ne pozna, trdi, na očitke, da je kdo iz njegove stranke ali kabineta prejel podkupnino, pa je odgovoril, da gre za velik krog ljudi. "Jaz vem, da nisem dobil podkupnine," je povedal. Milan M. Cvikl je dejal, da gre za sporen posel, zaradi katerega so nekateri na Finskem tudi zaprti. "Gre za škodljiv posel za davkoplačevalce," je dejal. ''Gre za objektivno odgovornost obrambnega ministra Karla Erjavca in predsednika vlade,“ je prepričan. Jelinčič je dejal, da so ga nekateri opozorili, da bi lahko bil "J" tudi sam. "Kar me ne bi presenetilo, saj so mi hoteli pripisati sporen orožarski posel. Potem pa so našli boljšo tarčo. In to je premier," je dejal. Sam sicer ne verjame, da je do podkupovanja res prišlo.
Nasprotno Golobič meni, da je zelo verjetno, da je do podkupnin res prišlo. "Poslovalo se je po navadah, ki veljajo v Sloveniji. To je sporno," je dejal. "Prvič se je zgodilo, da bi iz tujine prišla takšna resna obtožba. In to iz Finske, ki je druga na lestvici najmanj koruptivnih držav,“ je povedal. Janša je odgovoril, da gre za ugibanja brez prave podlage. Finski novinar naj bi podatke dobil iz Slovenije, je dejal.
Erjavec pravi, da je posel škodljiv za prejšnjo vlado, torej za SD in LDS. Pravi, da ni dokazov, da je do podkupovanja prišlo. "Ni dokaza, ni dokumentov. Nič," je dejal. Kresalova je bila zelo nazorna. ''V dno duše me je sram. Skrivamo glavo v pesek, kot da se ni nič zgodilo. Upam, da slovenska vlada s tem nima nič," je dejala. Sok pa je prepričan, da je šlo za poskus vpliva na volitve. Parlamentarna komisija pa je delala tako, da bi obtožila Janšo, je prepričan.
Peče po drugi strani žal verjame, da je do podkupnin prišlo. "Naši preiskovalni organi ne delujejo samostojno. Takega orožja pa ne potrebujemo," meni. Erjavec je ponovil, da se je LDS-ova vlada odločila, da gre v posel. "To ni bila moja odločitev," je dejal. Pečeta ni prepričal, ''saj je pogodbo podpisal Erjavec''.
Krajnc se zaveda, da je treba obtožbe o podkupovanju vzeti resno. Če se dokaže korupcijo, bodo v SMS zahtevali Janšev odstop. Janša se je vrnil v zgodovino. "Zgodba se je začela leta 2004. Da se gre v nakup, je bilo odločeno že v prejšnjem mandatu," je povedal. Ministrstvo za obrambo je ravnalo očitno napačno, ker je razpisalo mednarodni razpis, pravi Janša, saj naj bi to motilo zdajšnjo opozicijo, ki naj bi dajala prioriteto Sistemski tehniki.
Bodo zaslišali tudi Erjavca?
Janša je razkril, da je bil danes z njim - podobno kot s Cviklom in ostalimi, ki so omenjeni v oddaji YLE - opravljen informativni pogovor s strani kriminalistov. "Povedal sem jim, da je edini očitek, ki je naslovljen name, iz oddaje," je dejal. Ministra Erjavca pa kriminalisti niso obiskali, prav tako po njegovih podatkih niso zaslišali nikogar z obrambnega ministrstva. ''Meni je zelo zanimivo, da me nihče ne zasliši.'' Zato sklepa, da zadeva ni povezana s Slovenijo.
Cviklu se po drugi strani zdi zelo zanimivo, ker so ga kriminalisti obiskali dan po objavi oddaje na Finskem. ''Res, po letu in štirih mesecih, ko smo dokumentacijo s parlamentarne preiskovalne komisije predali tožilstvu, so se dan po oddaji na Finskem najavili kriminalisti.'' Pojasnil je, da je šlo za informativni pogovor, na katerem so izrazili zadovoljstvo z delom komisije. ''V podtonu pa jih je zanimalo samo to, kaj sem govoril s finskimi novinarji.'' Cvikl ne dvomi, da je obisk kriminalistov povezan z objavo oddaje ''Resnica o Patrii''. Kresalova se z Erjavcem ne strinja, obregnila se je tudi na delo generalne vrhovne tožilke Barbare Brezigar. Prepričana je, da tudi na Finskem tečejo postopki v zvezi s posli v Sloveniji. Erjavec je odgovoril, da je dobro, da tečejo postopki tudi na Finskem, ''če nekateri našim organom ne zaupajo''.
Oddaja o Janezu Janši?
Janša je nato spet poudaril, da je edini očitek nanj letel v oddaji. Golobič ga je pozval, naj ne dela žrtve iz sebe. Janša mu je odgovoril: ''Tukaj je razprava o Janezu Janši. Ker je bil Janez Janša obtožen na finski televiziji.'' Čudi se, ''ker je možno nekoga obtožiti tako težkega kaznivega dejanja, ne da bi predložili dokaze''. Jelinčiča medtem skrbi delovanje organov pregona. ''Policija dela slabo, ampak upam, da se bo delo izboljšalo.'' Računa, da bodo finski policisti pomagali slovenskim. Poudaril je še, da ne smemo obsojati brez dokazov. ''Ko pa se bo dokazalo, jih gremo vse zapreti!'' je bil odločen.
Erjavec pisal Patrii
In kaj bo s pogodbo? Cvikl je prepričan, da je treba pogodbo zamrzniti. Erjavec ga je vprašal, ali ima dokaze o podkupovanjih. "Cvikl zavaja slovensko javnost že tri leta,“ pravi Erjavec. Kresalova ga je nato že tretjič pozvala k odstopu. "Stvar očitno ni čista. Ste politično odgovorni, ne kazensko,“ je povedala Kresalova. Erjavec je dejal, da noben preiskovalni organ ni nič ugotovil, pa je že tri leta na udaru. "Pisal sem Patrii, naj razložijo, zakaj so na Finskem zaprti njihovi ljudje. Zanima me, ali je to povezano s Slovenijo. Naj pridejo in povedo, kaj je z dokumenti, ki naj bi dokazovali podkupovanje. Odgovor pričakujem v roku 24 ur. Če ne bodo odgovorili, bom posel zamrznil," je povedal Erjavec.
Tožbe, obtožbe, ''ste bili zraven?!''
Janša je nato vnovič poudaril, da vlada ni odločala o nakupu patrij. “Potočnika bom tožil za izrečene besede. Obtožba je bila prehuda, izrečena pa je bila v prehudem času,“ je dejal in dodal, da je dobro, da novinarji ne vedo za vsak korak slovenskih preiskovalnih organov. Kresalova je ogorčena, ''ker v državi, med ljudmi in politiki vlada kaos, ker smo razsuli temelje pravne države''. Dodala je, da ''smo o aferi čista lopata vse vedeli, o aktualni pa nič''. "Janša naj se obnaša kot predsednik vlade in naj pove, kaj bo naredil,“ je dejala. Janša ji je odgovoril, da se že tri dni trudi, da bi razčistil stvari. Prepričan je, da je finski novinar zgodbo gradil brez dokazov. Vmešal se je Cvikl, ki je dejal, da je finskemu novinarju povedal le tisto, kar "vi (Janša, op.a.) že nekaj mesecev nočete slišati“. "Na Finskem so ljudje zaprti, tu pa nič. Če obstajajo tisti, ki so dajali podkupnine, morajo obstajati tudi tisti, ki so jo prejemali,“ sklepa Cvikl. "Kako pa veste, da je bila provizija izplačana? Ali ste bili zraven?“ ga je izzval Janša. Cvikla je tudi vprašal, ali ima dokaze za takšne trditve.
Diplomatska nota zaradi televizijske oddaje
Zaradi oddaje na finski televiziji je slovensko zunanje ministrstvo poslalo protestno noto na finsko veleposlaništvo v Ljubljani. Jelinčič ocenjuje, da je slovensko zunanje ministrstvo ravnalo prav. Obenem je ponudil rešitev za zadevo. Cvikla je izzval, naj pokaže dokumente, ''ki jih je očitno sam posredoval''. Cvikl mu je odvrnil, da njemu zadeva ni smešna. Zanima ga, zakaj so slovenski organi pregona reagirali šele zdaj, po objavi oddaje, ''šele zdaj pošiljamo note, pa vlagamo tožbe, prej pa nič''. Sok je prepričan, da je bilo treba nekaj narediti. ''Zunanji minister se je prav odločil,'' je dejal. Peče se ni strinjal: ''Diplomatska nota je izjemno ponesrečena.'' Ogorčen je, ker je Slovenija poslala noto zaradi televizijske oddaje. ''Ugled Slovenije bistveno bolj trpi zaradi note kot zaradi očitkov, ki so leteli na Janšo.'' Janša je zagotovil, da diplomatska nota nima nobene zveze z mediji. ''Obremenilni dokumenti so v finskem državnem podjetju, to pa je državna zadeva,'' je prepričan.
Kako naprej?
Sok je povedal, da je vesel, da se članov NSi ne omenja v aferi. Dokler pa ne bo videl dokazov, da je do podkupovanja res prišlo, bo verjel, da gre za konstrukt. Oddajo pa da ''so posneli na podlagi insinuacij iz Slovenije''. Kresalova je povedala, da se v stranki LDS zavedajo, da je potrebno spoštovati zakone, zato na prvo mesto v svojem programu postavljajo pravno državo. Erjavec je dejal, da bo Slovenija vedno kupovala orožje, ''saj smo članica različnih organizacij, ki to od nas tudi pričakujejo''. ''Orožje pa potrebujemo tudi za slovenske vojake, ki so na misijah po svetu. Žal pa se zgodba z nakupom oklepnikov uporablja za politične namene. Tisti, ki jim po anketah slabo kaže na volitvah, zlorabljajo nakup, da bi se uvrstili višje,“ meni Erjavec in dodaja, da jim to ne bo pomagalo.
Golobič je povedal, da je potrebno storiti vse, da bi nadzorne institucije delovale samostojno. Signali iz vlade pa ne kažejo v tej smeri. Meni, da je potrebna dobra in nova protikorupcijska klavzula k pogodbi s Patrio. Peče je opozoril, da bi morala Slovenija izstopiti iz Nata. Meni, da kupovanje orožja omogoča bogatenje nekaterih. Slovenija pa ne potrebuje orožja, pravi in dodaja, da je potrebno poskrbeti za življenjska področja. Sam je sicer prepričan, da je do podkupovanj prišlo. Janša ga je opozoril, da je izrekel težke obtožbe, za katere pa nima dokazov. Ugotovil je, da se zgodovina ponavlja, saj so ga pred 20 leti zaprli, zgodila se je Depala vas, nato še peticija ... "Razčistili bomo stvari,“ je obljubil.
Cvikl je povedal, da čas teče, tudi za Janšo. "21. septembra je čas za spremembe,“ je dejal. Pozval je, da je potrebno prevzeti odgovornost in ne napadati tiste, ki opozarjajo na nepravilnosti. Jelinčič je dejal, da njegova stranka ''ni bila nikoli vpletena v eno od takih svinjarij“. Povedal pa je, da bo tisti, ki je morebiti kriv, ali pa tisti, ki je po krivem obtoževal, odgovarjal. "Bolj bistveno je, da se ukvarjamo z življenjskimi problemi,“ je opozoril. Krajnc je dejal, da v stranki zagovarjajo pacifizem. "Nakup orožja ni prioriteta Slovenije. Pozabljamo na humanitarno vlogo Slovenske vojske,“ je povedal Krajnc. Denar bi bilo bolje vložiti v stanovanja, vrtce in drugo, je zaključil.
KOMENTARJI (713)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.