Tujina

Kitajska izbira novo vodstvo

Peking, 05. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

S svojim zadnjim poročilom je danes kitajski premier Zhu Rongji odprl letošnje plenarno zasedanja kitajskega ljudskega kongresa. Okoli 3000 delegatov bo izbralo novega predsednika države, novega predsednika vlade, novega predsednika parlamenta in nov vladni kabinet.

Zhu je delegate posvaril pred gospodarskimi težavami
Zhu je delegate posvaril pred gospodarskimi težavami FOTO: Reuters

Pred delegati se je odhajajoči Zhu zavzel za nadaljnjo aktivno finančno politiko z velikimi izdatki države za zagon gospodarstva. Po njegovem mnenju je potrebno krepiti domače povpraševanje, da bi se gospodarska rast, ki se je v minulem letu povečala za osem odstotkov, nadaljevala. Odhajajoči premier je še povedal, da se je potrebno osredotočiti na razvoj kmetijstva in rast še vedno šepavih prihodkov kmetov. Kitajska je še vedno pred velikimi izzivi, med katerimi so tudi naraščajoča brezposelnost, revščina in pomanjkanje javnega reda. Zhu je danes tudi obsodil še vedno prisotno korupcijo in zapravljanje javnega denarja.

Na kongresu sodeluje okrog 3000 delegatov
Na kongresu sodeluje okrog 3000 delegatov FOTO: Reuters

Po njegovem mnenju je potrebno krepiti domače povpraševanje, da bi se gospodarska rast, ki se je v minulem letu povečala za osem odstotkov, nadaljevala. Odhajajoči premier je še povedal, da se je potrebno osredotočiti na razvoj kmetijstva in na rast še vedno nizkih prihodkov kmetov. Kitajska je po poročanju agencije dpa še vedno pred velikimi izzivi, med katerimi so tudi naraščajoča brezposelnost, revščina in pomanjkanje javnega reda. Zhu je obenem obsodil še vedno prisotno korupcijo in zapravljanje javnega denarja, sicer pa je svoj petletni mandat ocenil pozitivno.

Zhu je tudi napovedal, da bi morala gospodarska rast na Kitajskem, ki je bila lani 7,7-odstotna, tudi letos preseči 7 odstotkov. "Ta stopnja rasti je nujna, je pa tudi povsem dosegljiva," je dejal in pojasnil, da je razvoj "ključ za rešitev vseh problemov", zato mora ostati gospodarska rast visoka.

Delegati vsekitajskega ljudskega kongresa so 74-letnega Zhuja, ki se poslavlja zaradi starosti, ob začetku njegovega skoraj 80-minutnega govora pozdravili z gromkim aplavzom. Svojemu nasledniku, dosedanjemu namestniku Wen Jiabanu (60), je podal sicer le nekaj ohlapnih navodil za prihodnost.

Zhu pa je v svojem poslovilnem nagovoru presenetljivo tudi ublažil svojo doslej relativno sovražno retoriko do Tajvana. Še pred tremi leti je volivcem na Tajvanu grozil, da bi izvolitev predsednika, ki se bo zavzemal za neodvisnost tega otoka, pomenila vojno napoved veliki Kitajski. Sedaj pa je Tajvanu posredoval povsem drugačno sporočilo; poziv k mirni združitvi obeh sprtih strani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10