Predsednik češke vlade Miloš Zeman je v pogovoru za četrtkovo izdajo češkega dnevnika Mlada Fronta Dnes koroškega deželnega glavarja Joerga Haiderja primerjal z nacističnim voditeljem Adolfom Hitlerjem. Po njegovem mnenju Haider predstavlja grožnjo ne le za Češko, temveč tudi za celotno Evropsko unijo na isti način, kot je Hitler ogrožal Evropo. Češki premier je tokrat že drugič napadel Haiderja, čigar svobodnjaška stranka (FPÖ) je nedavno pripravila peticijo za razpis referenduma o zaprtju sporne češke jedrske elektrarne Temelin.
Zeman je že 14. januarja v pogovoru za češki radio Frekvence 1 Haiderja in FPÖ označil za neofašiste. Tedaj je dejal: "Čimprej se bodo Avstrijci rešili Haiderja in njegove neofašistične stranke, bolje bo." Zeman je ob tem spomnil, da je Haider v minulih letih, ko je bil še vodja FPÖ, člane nekdanje SS označil kot "častne može", hvalil pa je tudi Hitlerjevo politiko zaposlovanja.
Zeman je bil pred dnevi tarča mednarodnih kritik zaradi izjave, ko je v intervjuju za izraelski dnevnik Haaretz palestinskega voditelja Jaserja Arafata primerjal z Adolfom Hitlerjem. Zemanovo izjavo je ostro obsodila Evropska komisija, generalni sekretar Arabske lige Amr Musa pa je češki veleposlanici v Egiptu Dani Hunatovi izročil uradni protest.
Zaradi Zemanovih izjav je že prišlo do spora med Nemčijo in Češko, saj je Zeman že na začetku meseca v pogovoru za avstrijski Profil Sudetske Nemce označil za "Hitlerjevo peto kolono" in jih imenoval "izdajalce". Kasneje se je Zeman popravil, češ da so se nekateri Sudetski Nemci pogumno zoperstavili Hitlerju in zaradi tega trpeli. Vendarle pa je bilo zgodovinsko dokazano, da so številni Sudetski Nemci sodelovali pri uničenju Češkoslovaške, je še zatrdil češki premier.
"Ali lahko resnično zahtevamo opravičilo za izdajalce? Če so bili izgnani, je bila to milejša kazen od smrtne kazni, ki sicer velja za izdajalce!" je tedaj dejal Zeman. Zemanove izjave so povzročile razburjenje na Bavarskem, kamor se je po padcu Tretjega rajha zateklo več kot tri milijone Sudetskih Nemcev, z Beneševimi dekreti pa jih je Češkoslovaška nato še razlastila.