Tujina

Kirgizija: Vlada lahko uporabi silo

Biškek/Bruselj/Moskva/Washington, 23. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, S.K.
Komentarji
0

Kirgiška vlada bi za vzpostavitev reda v državi, ki jo pretresajo notranja trenja, lahko uporabila tudi silo, je dejal novi notranji minister.

Pripadniki kirgiške opozicije protestirajo na shodu v mestu Džal-Abad (Foto: Reuters)
Pripadniki kirgiške opozicije protestirajo na shodu v mestu Džal-Abad (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Oblasti trdijo, da je opozicija, ki je zasedla številna vladna poslopja, izgubila nadzor, ki naj bi prehajal v roke tamkajšnjih radikalnih islamskih organizacij in mamilarskih klanov.

Kenešbek Dušebajev, novi kirgiški notranji minister, je s tem izrekel ostro svarilo opozicijskim skupinam, ki so zasedle glavna upravna poslopja na jugu države in zahtevala odstop predsednika Askarja Akajeva. "Naša prednostna naloga je vzpostavitev ustavnega reda v vseh regijah, a strogo v skladu z ustavo," je še povedal Dušebajev. "Zakon nam daje vso pravico za delovanje, tudi za uporabo fizične sile, posebnih sredstev in strelnega orožja," je dodal.

Dušebajev, dosedanji vodja policije, ki ga je Akajev na položaj imenoval pred nekaj urami, je še poudaril, da ne bodo streljali "miroljubnih državljanov, ki spoštujejo zakone, otrok, žensk in starejših ljudi". Ob tem je dodal, da so opozicijske sile na jugu države prekršile številne zakone. Zavezal se je še, da bodo "pri vzpostavljanju reda uporabili ves arzenal zakonsko dostopnih sredstev".

Državo pretresa val opozicijskih protestov

Oblasti bodo na 'neposlušne' demonstrante lahko tudi streljale (Foto: Reuters)
Oblasti bodo na 'neposlušne' demonstrante lahko tudi streljale (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Opozicija trdi, da so bili protesti v Biškeku zgolj generalka pred pravimi demonstracijami, ki naj bi sledile v četrtek in petek.

Kirgiški predsednik Akajev je, medtem ko državo pretresa val opozicijskih protestov, poleg notranjega ministra imenoval tudi novega generalnega tožilca. Protestniki so zasedli še eno vladno poslopje na jugu Kirgizije in tako okrepili opozicijsko oblast na jugu države in pritisk na Akajeva. Njuna predhodnika s položajev odstavljena na lastno zahtevo, njuna odstavitev pa je povezana "z dogodki na jugu države in njunim slabim delom pri njihovem preprečevanju", je dajal Akajev.

Protestniki so zasedli stavbo pokrajine Kadamdžaj v kraju Pulgon, potem ko so v začetku tedna že zasedli vladne stavbe v Ošu in Džal-Abadu. Poročila o prevzemu nadzora nad stavbo se sicer razlikujejo. Po besedah tiskovnega predstavnika notranjega ministrstva Nurdina Žangarajeva je kakih 300 protestnikov nasilno vdrlo v stavbo, medtem ko je tiskovni predstavnik opozicije Narinbek Nasimov dejal, da je kakih 600 protestnikov mirno prevzelo nadzor nad stavbo.

Shod v središču glavnega mesta

ZDA so medtem pozvale k končanju nasilja v Kirgiziji in mirni rešitvi krize. Washington je pozval strani, naj se izognejo nasilju in vzpostavijo dialog za rešitev nesoglasij.

Kirgiška policija je razgnala kakih 300 privržencev opozicije, ki so se danes zbrali na trgu v središču kirgizistanske prestolnice Biškek. Kakih 200 policistov je posredovalo proti protestnikom, ki so se zbrali v podporo Bolotu Maripovu, opozicijskemu kandidatu, ki je na parlamentarnih volitvah kandidiral v okrožju Biškek proti hčeri predsednika Akajeva. Policija je pri tem aretirala kakih 20 protestnikov.

Protestniki so se zbrali na trgu v središču Biškeka in se mirno napotili proti predsedniški palači, ko je posredovala policija. Del protestnikov se je v treh avtobusih odpeljal s prizorišča, medtem ko so se drugi razkropili po mestu.

Moskva obsoja stališče EU

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je obsodil besede visokega predstavnika Evropske unije za skupno varnostno in zunanjo politiko Javierja Solane, ki je v ponedeljek grajal politiko kirgizijskih oblasti. Lavrov je Solanove besede označil za "napačne".

Solana je razburil celo Moskvo (Foto: Reuters)
Solana je razburil celo Moskvo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Glede vloge Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Evropske unije v Kirgizistanu obstajajo številne dezinformacije, v resnici pa želita obe organizaciji le pomagati pri vzpostavitvi dialoga med sprtima stranema, je dejal predsedujoči OVSE, slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel.

V sporočilu za javnost je Solana zapisal, da Bruselj pozorno spremlja dogodke v Kirgiziji. "Skrbi nas dejstvo, da parlamentarne volitve niso bile v s skladu s kriteriji Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi in drugimi mednarodnimi standardi na številnih področjih. To je povzročilo stopnjevanje napetost," je še sporočil Solana.

Takšne ocene o vzrokih za napetosti v Kirgiziji je Moskva označila za "nepravilne". "Minister opozarja na kontraproduktiven značaj takšnih izjav, ki bi jih lahko opozicija uporabila za podžiganje napetosti", je v sporočilu za javnost zapisalo rusko zunanje ministrstvo.

Posebni predstavnik predsedujočega OVSE za Srednjo Azijo Alojz Peterle je davi odpotoval v Biškek, da bi zagotovil mirno reševanje političnih razlik v državi.

Kirgiški parlament, ki se je v torek sešel na ustanovnem zasedanju, pa je pozval predsednika Akajeva, naj razmisli o razglasitvi izrednih razmer in na ta način zatre proteste opozicije. Akajev je sicer pred tem zatrdil, da izrednih razmer ne namerava razglasiti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.