Tujina

1,5 milijarde primanjkljaja

Bruselj, 29. 10. 1999 16.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska unija je po prvih ocenah, ki jih danes objavlja Eurostat, avgusta beležila 1,5 milijarde evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja, medtem ko je avgusta lani beležila presežek v višini ene milijarde. V prvih sedmih mesecih leta skupaj je imela petnajsterica v zunanji trgovini za 3,1 milijarde primanjkljaja, medtem ko je še lani v enakem obdobju beležila presežek v višini 13,9 milijarde evrov.

Enajst držav, ki so letos uvedle evro, je po prvih ocenah avgusta letos beležilo za 3,7 milijarde zunanjetrgovinskega presežka, medtem ko je presežek avgusta lani znašal 6,1 milijarde evrov. V prvih sedmih mesecih leta je imela enajsterica v trgovini s svetom 37,6 milijarde presežka, v enakem obdobju lani pa 51,1 milijarde. Poslabšanje rezultatov v unijini zunanjetrgovinski bilanci Eurostat razlaga s 3-odstotnim manjšim izvozom v prvih sedmih mesecih leta.

V petnajsterici je največji zunanjetrgovinski presežek, v višini 39,9 milijarde evrov, v prvih sedmih mesecih leta beležila Nemčija, največji primanjkljaj, ki je znašal 30,4 milijarde evrov, pa Velika Britanija. Najbolj je po podatkih Eurostata narasel obseg irske zunanje trgovine. Ta država je imela v petnajsterici tudi drugi največji presežek, ki je znašal 13,5 milijarde evrov. Eurostat poroča o precej različnih gibanjih v trgovini z unijinimi osrednjimi partnerji. V prvih sedmih mesecih leta se je posebej močno, za 15 odstotkov, povečal izvoz na Kitajsko, medtem ko je uvoz iz te države narasel za deset odstotkov. Močno, za 17 odstotkov, se je v tem obdobju povečal uvoz iz Madžarske in za 11 odstotkov iz Češke. Izvoz v Rusijo se je zmanjšal kar za 51 odstotkov, uvoz iz te države pa za pet. Velik, 12-odstoten, je bil tudi padec v izvozu na Norveško, še večji, 20-odstoten, pa padec v uvozu iz te države. Za 16 odstotkov je bil manjši tudi izvoz EU v Turčijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.