Najstarejše ohranjeno Sveto pismo, ki obsega okoli 800 strani, je sedaj dostopno tudi na svetovnem spletu. Besedilo so pred 160 leti odkrili v Sinajski puščavi v Egiptu. Sinajski kodeks (Codex Sinaiticus) je napisan v grškem jeziku. Kodeks vsebuje dve knjigi, ki ne spadata v uradno verzijo Nove zaveze, poleg tega pa še sedem knjig, ki niso vključene v Staro zavezo.
Predstavnik projekta v okviru British Library Juan Garces je poudaril, da ni nenavadno, da se starodavna besedilo razlikuje od modernih, saj je Sveto pismo nastajalo in se spreminjalo skozi stoletja. Poudaril je še, da je Sveto pismo zagotovo eno izmed pomembnih besedil, ki ima svojo zgodovino. Z njim so povezana tudi mnoga teološka vprašanja, ki se jim lahko posveti vsakdo, ki ga to področje zanima. Projekt še omogoča iskanje po besedah, podrčrtovanje besed in povečevanje posameznih delov besedila, kar pa bo vsekakor zelo zanimivo tudi za učenjake.
Digitalne posnetke v visoki resoluciji ohranjenih listov Biblije iz 4. stoletja si lahko ogledate tudi na internetni strani: www.codexsinaiticus.org. Codex Sinaiticus je bil v enem izmed samostanov na Sinaju shranjen kar 1500 let. Raziskovalec Constantine Tischendorf ga je našel leta 1844.
Različne strani kodeksa so si med sabo pozneje razdelile Velika Britanija, Rusija, Nemčija in Grčija. Večina strani kodeksa je v Londonu, več kot 86 strani na univerzi v Leipzigu, nekaj strani pa tudi v St. Petersburgu v Rusiji.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.