10-letna deklica iz Senegala je v 6. mesecu nosečnosti in pričakuje dvojčka. Zanosila je potem, ko jo je posilil sosed. Aktivistke iz Združenja senegalskih odvetnic so po sodni poti skušale doseči, da bi ji dovolili splaviti, a sodniki ostajajo neomajni. Oklepajo se 200 let starega zakona, še iz časov, ko je bil Senegal francoska kolonija, po katerem je splav absolutno prepovedan.

"Zdaj bo morala deklica donositi in roditi. In vse kar lahko storimo me, je, da še naprej pritiskamo na vodilne in dosežemo vsaj ustrezno zdravstveno oskrbo zanjo," je po razsodbi dejala predsednica združenja Fatou Kiné Camara. In medtem ko 10-letnica in njena družina čakajo na rojstvo otroka, jim je v uteho vsaj to, da so soseda zaprli zaradi posilstva.
"Senegalski zakon o splavu je eden najbolj strogih in hkrati najbolj smrtonosnih v Afriki. Zdravnik ali farmacevt, ki opravi splav, se mora posloviti od poklica, ženska pa mora celo v zapor," opozarja Camarova. Samo v prvih šestih mesecih lani je bilo po uradnih podatkih pridržanih 40 žensk, ki so jih sumili splava ali detomora. Še huje pa je, da po neuradnih ocenah vsako leto zaradi ilegalnih splavov na ulicah umre na stotine žensk.
Pred leti naj bi v zakon sicer vnesli dopolnilo, po katerem bi lahko splavile ženske, žrtve posilstva ali incesta, vendar se to dopolnilo ne upošteva. "Najbolj nepravično je, da so revne ženske žrtve našega starodavnega zakona. Vse, ki imajo dovolj denarja, opravijo splav v zasebni kliniki brez zapletov. Vse ostale pa imajo dve možnosti – ali se podajo v dolgotrajni boj s sodiščem ali pa se zatečejo v ulično kliniko dvomljivega slovesa," še opozarja Camarova, ki je tudi profesorica prava na univerzi v Dakarju.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.