Od leta 1990 je v vojaških konfliktih umrlo dva milijona otrok, šest milijonov je bilo ranjenih, milijon otrok pa je ostal brez staršev. V zadnjih desetletjih je odstotek civilnih žrtev vojn narasel s pet na več kot 90 odstotkov.
Združeni narodi so 4. junij razglasili za mednarodni dan otrok žrtev nasilja, ki je posvečen otrokom po vsem svetu, žrtvam fizičnega ali psihičnega nasilja, hkrati pa potrjuje tudi zavezanost varovanju človekovih pravic otroka.
Mednarodni dan so razglasili leta 1982 predvsem zaradi izraelskega nasilja nad palestinskimi in libanonskimi otroki. Generalna skupščina ZN je 20. novembra 1959 sprejela deklaracijo o otrokovih pravicah, natanko trideset let pozneje, leta 1989, pa konvencijo o otrokovih pravicah. 20. november so razglasili tudi za svetovni dan otrok. Konvencija ZN o pravicah otroka je pripeljala do široke razprave o mestu otroka v sodobni družbi. Vanjo je zlasti vključeno skladno načrtovanje celostne usmeritve za vse otroštvo.
Konvencija o otrokovih pravicah je najbolj univerzalen instrument za človekove pravice, ki tudi otroke uvršča v univerzalno sfero človekovih pravic. Države, ki so ratificirale ta dokument, so se zavezale, da bodo ščitile in zagotavljale otrokove pravice ter da bodo za to odgovarjale celotni mednarodni skupnosti. Konvencija zagotavlja osnovne človekove pravice, kot so pravica do preživetja, nemotenega razvoja, polnega sodelovanja v družinskem, kulturnem in družbenem okolju, ter pravice do zaščite pred škodljivimi vplivi.
Konvencija vključuje tudi otrokove pravice, kot so pravica do svobode izražanja, do zaščite pred telesnim in duševnim nasiljem, do družinskega okolja, do izobraževanja, do zdravstvenega zavarovanja, do uživanja svoje kulture ter do zaščite pred ekonomskim izkoriščanjem.
HIV največja grožnja za otroke
Več kot 300.000 otrok, med njimi so deklice, trenutno služijo kot vojaki po vsem svetu. Veliko deklic je prisiljenih v različne oblike spolnega suženjstva. Več kot 3,8 milijona otrok je umrlo zaradi aidsa, 13 milijonov pa jih je ostalo brez staršev. V zadnjih letih je virus HIV postal največja grožnja za otroke, posebno v državah, kjer divja vojna. V najbolj prizadetih deželah pričakujejo, da bo kar polovica današnjih 15-letnikov umrla zaradi te bolezni.
Trenutno je na svetu 50 milijonov beguncev, polovico predstavljajo otroci. Visoki komisariat ZN za begunce trenutno skrbi za 22,3 milijona beguncev, med njimi je deset milijonov otrok. Deset milijonov otrok pod petim letom starosti vsako leto umre zaradi ozdravljivih bolezni in podhranjenosti. Okrog 40 milijonov otrok ob rojstvu ni registriranih.
Po podatkih Unicefa so zaskrbljujoči tudi podatki na področju izobraževanja. 110 milijonov otrok, ki bi morali hoditi v osnovno šolo, ni vključenih v šolanje. Tretjina otrok ne dokonča pet let šolanja. 250 milijonov otrok v starosti od pet do 14 let v državah v razvoju dela. Več kot 180 milijonov otrok dela v nevarnih pogojih, brezposelnost mladih, starih od 15 do 24 let, pa se povečuje. Več kot milijon otrok je, ki so žrtve prostitucije. Narašča nasilje med otroki, pereč pa je tudi problem odvisnosti, saj mamila ogrožajo številne mladostnike in otroke.
V Sloveniji največ telesnega nasilja
V Sloveniji so šele pred nekaj leti prvič ocenili obseg pojava trpinčenja otrok, ki so ga zaznale nekatere službe - šole, vrtci, centri za socialno delo in zdravniki. Ocenili so, da se mreža institucij, ki se ukvarjajo s preprečevanjem nasilja nad otroki, v Sloveniji letno ukvarja s 3000 do 3500 primeri slabega ravnanja z otroki. Ta številka zajema le trpinčene, zlorabljene in zanemarjene otroke, ki jih institucionalni sistem opazi. Med vidnimi primeri trpinčenja otrok je 60 odstotkov telesnega in spolnega trpinčenja, za druge pa je značilno zanemarjanje in slabo ravnanje.
Po podatkih policije se je v letu 2004 po večletnem naraščanju zmanjšalo število kaznivih dejanj nasilja v družini in sicer za tri odstotke. Največ tovrstnih kaznivih dejanj je bilo zoper človekove pravice in svoboščine ter zoper življenje in telo, sledila so jim kazniva dejanja zoper javni red in mir, zoper družino, zakonsko zvezo in mladino ter zoper spolno nedotakljivost.