Pri obdelavi odškodninskih zahtevkov so upoštevali število odškodninskih zahtevkov zaradi zamud in odpovedi letov, do katerih so potniki bili legitimno upravičeni, a jim letalske družbe niso želele ugoditi, zato so se primeri znašli na sodišču. Ocenjevali so tudi čas, ki ga letalski prevoznik potrebuje, da zahtevek sprejme, obdela in izplača odškodnino. Te podatke so zbrali s strani svojih strank.
Predstavniki podjetja so pojasnili, da je namen seznama razvrstiti "svetnike in grešnike globalne zračne industrije".
In kdo so največji 'grešniki'?
Na prvem mestu neslavno "kraljuje" portugalski prevoznik SATA, drugo mesto pa je zasedel britanski EasyJet. Tretji najslabši je po ugotovitvah podjetja prav tako britanski Virgin Atlantic.
Swiss Air in portugalski TAP pa zaključujeta najslabšo peterico.
Sledijo jima Aer Lingus, Iberia, Alitalia, Icelandair in Norwegian Air Shuttle.
Vsi ti so "prehiteli" prevoznika Ryanair, ki se je uvrstil na 11. mesto, čeprav ga je lani Agencija za civilno letalstvo (CAA) opozorila, da mu grozi ovadba, če ne bodo upoštevali pravno določenih dolžnosti obravnave odškodninskih zahtevkov, ki izhajajo iz zamud in odpovedi letov. Britanska potrošniška revija Which je družbo Ryanair pravzaprav izglasovala za prevoznika z najslabšim odnosom do strank. A se po raziskavi podjetja AirHelp ni uvrstil med deseterico najslabših.
Ker se podjetje, ki je izvedlo raziskavo, ukvarja z zagovorom strank, ki jim družbe nočejo ugoditi, so si z njimi prevozniki pogosto v laseh. To je čutiti tudi v odzivu družb, ki so se znašle na vrhu nelaskavega seznama.
"Ne priznavamo teh ugotovitev," je za Telegraph povedal predstavnik EasyJeta. "Kontrolorji agencije CAA so nas pohvalili zaradi obravnavanja odškodninskih zahtevkov, vedno jih izplačamo v roku," je dejal. "Trudimo se, da stranki odgovorimo v treh delovnih dneh, če je zahtevek upravičen, si prizadevamo, da imajo v 21 dneh denar na svojem računu," je dodal.
Predstavnik Virgin Atlantica pa je dodal: "Tako kot druge letalske družbe tudi mi močno dvomimo v veljavnost tega poročila. Storimo vse, kar je v naši moči, da odgovorimo čim prej, v povprečju vse upravičene zahtevke povrnemo v 14 dneh."
"V nasprotju s podjetji, ki od potnika vzamejo do 25 odstotkov kompenzacije, mi plačamo celoten znesek na njihov račun, če je zahtevek upravičen," je še dejal in se obregnil ob podjetje, ki je izvedlo raziskavo.
Tudi Nathan Stower, izvršni direktor Britanskega združenja za zračni promet (BATA), je dejal, da dvomi v veljavnost teh rezultatov. "Samozavestno lahko rečem, da ta 'raziskava' ne bo dobila nobene statistične nagrade. Podjetje trdi, da njihove ugotovitve pomagajo potnikom, da bolje predvidijo, kako jih bodo obravnavali prevozniki, toda njihovi podatki o treh ključnih področjih izvirajo samo iz njihovih strank in zato preprosto niso reprezentativni," je dejal.
"Zaključki, sprejeti na podlagi teh podatkov, so izjemno zavajajoči. Britanske družbe morajo zagotavljati dobre odnose s strankami, da bi pritegnile potnike na trgu, kjer vlada močna konkurenca. Ko pa stvari vendarle gredo narobe, večino pritožb rešimo v prijateljskem duhu, ne da bi se morale stranke zateči k podjetjem, ki se ukvarjajo s tem," je dejal.
Po tej raziskavi pa je bila najbolje ocenjena družba Qatar Airways, na drugem mestu KLM, sledijo pa jim Air Baltic, Air France in Lufthansa.
Raziskava je vključevala več evropskih in ameriških prevoznikov, ni pa vključila nobenega azijskega ali avstralskega. Prav tako niso vključili nekaj največjih letalskih družb na svetu, kot so ameriški nizkocenovnik Southwest Airlines, kitajski Southern Airlines in japonski All Nippon Airways.
Ko je izvedel, da so letalske družbe kritizirale rezultate, je soustanovitelj podjetja Nicolas Michaelsen dejal: "Tega ne počnemo, da bi začeli vojno z letalskimi prevozniki. Nasprotno, želimo jih ponuditi orodje, da bodo lahko bolje razumeli in videli, kaj njihove stranke pri njih najbolj moti, in da bodo potniki lahko deležni najboljše možne izkušnje – tako v zraku kot na tleh."
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.