Varnostni svet Združenih narodov je v torek na pobudo Španije potrdil zgodovinsko resolucijo proti trgovini z ljudmi na območjih spopadov in od držav članic ZN zahteval, da primere preiskujejo, kaznujejo odgovorne, razbijajo kriminalne mreže, sprejmejo postopke za identifikacijo žrtev in jih zaščitijo ter jim pomagajo.
Zasedanje Varnostnega sveta ZN je vodil španski premier Mariano Rajoy, ki je dejal, da je njegova država zasedanje sklicala zaradi moralne nujnosti boja proti trgovini z ljudmi in vsem oblikam sodobnega suženjstva.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je dejal, da so najbolj ogrožene ženske in otroci v begunskih taboriščih, teroristične skupine kot je Islamska država (IS) in podobne pa služijo denar s preprodajo sužnjev. "Boriti se je potrebno za žrtve, s tem tudi jemljemo denar teroristom in smo vsi skupaj varnejši," je dejal Ban.
Direktor Urada ZN za boj proti mamilom in kriminalu (Unodc) Jurij Fedorov je dejal, da so žrtve trgovine z ljudmi odkrili v 160 državah sveta, dobra novica pa je, da je 158 držav to prakso kriminaliziralo.

Na zasedanju je nastopila tudi nekdanja žrtev trgovine z ljudmi Jazidka Amina Said Hasan in dejala, da je IS ugrabila 6500 članic njene verske manjšine, ki jih prodaja na tržnicah. "12-letna dekleta prodajajo za škatlice cigaret. Ta grozodejstva se morajo prenehati," je dejala.
Slovenija je sodelovala pri izjavi, ki jo je v njenem imenu, ter imenu Argentine in Nizozemske prebral Belgijec Marc Pecsteen de Buytswerve. Izjava navaja, da številne države trgovino z ljudmi obravnavajo kot vojne zločine in zločine proti človeštvu.
Obstoječi mednarodni okvir za pravne postopke medsebojne pomoči in izročanja je nezadosten in zastarel. Potreben je nov mednarodni instrument in Argentina, Belgija, Slovenija ter Nizozemska promovirajo pogajanja za multilateralno pogodbo o medsebojni pravni pomoči in izročitvah za pregon genocida, zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov.