Potem ko je ameriški predsednik Barack Obama včeraj podpisal reformo zdravstvenega sistema, so se oglasili predstavniki štirinajstih zveznih držav, ki bodo na sodišču izpodbijali Obamov zgodovinski dosežek. Prepričani so namreč, da reforma krši določila ustave, poroča CNN.
Trinajst od štirinajstih predstavnikov zveznih držav je tako samo nekaj minut po podpisu v mestu Pensacola na Floridi vložilo zvezno tožbo, ki reformo označuje za "precedenčni poseg v suverenost zveznih držav“, zaradi česar sodnike pozivajo, naj blokirajo njeno implementacijo.
"Ustava nikjer ne podeljuje pooblastil, da se neposredno ali z grožnjo sankcij od vseh državljanov in zakonitih prebivalcev zahteva obvezno zdravstveno zavarovanje,“ so zapisali v tožbi.
Vložil jo je floridski državni tožilec Bill McCollum, pridružilo pa se mu je še enajst drugih državnih tožilcev iz republikanskih vrst in eden demokrat. Po besedah McColluma novi zakon sili države "v stvari, ki jih je praktično nemogoče izpeljati, pri čemer ne predvideva nikakršnih dodatnih sredstev za to“.
V tožbi so se tako združile zvezne države Florida, Alabama, Kolorado, Idaho, Louisiana, Michigan, Nebraska, Pennsylvania, Južna Karolina, Južna Dakota, Teksas, Utah, Washington, državni tožilec Virginije pa je vložil lastno tožbo, še piše CNN.
Kljub temu da je med njimi samo en demokrat, je McCollum zagotovil, da pri problemu ne gre za strankarsko pripadnost, in izrazil prepričanje, da se jim bo pridružilo še več demokratov. Pri tem je izpostavil ogrožanje pravic in svoboščin posameznikov, ki jih morajo kot državni tožilci braniti.
Predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je ob tem dejal, da so dobili zagotovila svojih odvetnikov, da tožba na sodišču ne bo vzdržala. "Gre za zapravljanje državnega denarja v najhujši ekonomski krizi v zadnjem času,“ je k temu dodal predstavnik demokratov Hari Sevugan. "Američani nočejo nikakršnih zamud več, obstrukcij in hinavščine glede tega. Hočejo namreč premišljeno uvedeno reformo, ki bo dobra za vse državljane,“ je dodal.
Mnenja glede tega, kaj bo tožba prinesla, so vsekakor deljena, vendar pa so strokovnjaki prepričani, da so zakoni, ki jih potrdi kongres, nad državnimi zakoni, in da bo tako tudi v tem primeru.
Američani imajo radi zmagovalce
Medtem pa so zanimivi rezultati zadnjih javnomnenjskih anket. Američani morda ne poznajo dobro podrobnosti zdravstvene reforme, vendar ni dvoma, da imajo radi zmagovalce. Gallupova anketa nemudoma po potrditvi zdravstvene reforme je pokazala, da večina reformo podpira, zrasla pa je tudi podpora predsedniku Baracku Obami.
Anketa je tako pokazala, da 49 odstotkov Američanov meni, da je potrditev zdravstvene reforme dobra za ZDA, 40 odstotkov pa, da je slaba. 50 odstotkov jih je navdušenih ali zadovoljnih ob potrditvi reforme, 42 odstotkov pa jeznih ali razočaranih. Številke so se od preteklega tedna postavile na glavo.
Prejšnji teden je Obamovo delo na položaju predsednika ZDA podpiralo 46 odstotkov Američanov, sedaj je podpora zrasla na 51 odstotkov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.