V ZDA se je v sredo na družabnih medijih sprožil pravi vihar izrazov podpore 14-letnemu Ahmedu Mohamedu, ki so ga v teksaškem Irvingu na kratko aretirali, ker je prinesel v šolo pokazat svoj izum - doma narejeno digitalno uro. Navdušeni izumitelj si je namesto pohval prislužil aretacijo, češ da gre za bombo. Za ameriške medije je Ahmed dejal, da se je počutil kot terorist. Na družbenih omrežjih so že sprožili akcijo v podporo Ahmedu.

Obama mladega izumitelja pohvalil in povabil v Belo hišo
Svet za islamsko-ameriške odnose je sporočil, da ni nobenega dvoma, da so fanta aretirali in ga še za tri dni izključili iz srednje šole MacArthur v Irvingu blizu Dallasa zaradi njegove vere, rase in imena. Predsednik ZDA Barack Obama se je na incident odzval preko Twitterja in Mohameda povabil v Belo hišo skupaj z njegovim izumom, ki je tako preplašil Teksašane.
Cool clock, Ahmed. Want to bring it to the White House? We should inspire more kids like you to like science. It's what makes America great.
— President Obama (@POTUS) September 16, 2015
Najstnik je prinesel v šolo svoj izum in ga navdušeno pokazal učitelju tehničnega pouka, ki mu je hladno priporočil, naj tega ne kaže naokrog. Na uri Angleščine je Mohamed zadevo priklopil na elektriko in oglasila se je budilka zaradi česar je nastal preplah. Poslali so ga k ravnatelju, ki je poklical policijo. Mohameda so vklenili in odpeljali v zapor, med zaslišanjem pa mu niso dovolili poklicati staršev.
Policija se brani, da je bil fant sumljiv
Šef policije Larry Boyd je dejal, da je ura z žicami v škatli za svinčnike delovala sumljivo, fant pa naj bi si bil sam kriv za ostro obravnavo, ker je bil s policisti "pasivno-agresiven". Boyd je do tega sklepa prišel, ker je Mohamed na policijska vprašanja, kaj je to, odgovoril, da ura, policisti pa so šele čez nekaj ur ugotovili resnico. Motilo jih je, da jim fant zadeve ni podrobneje razložil, ampak je deloval jezno.
V bran policije in šolskih oblasti se je postavila tudi županja Irvinga, Beth Van Duyne, ki je dejala, da so sledili ustaljenim protokolom z namenom zaščite otrok in šolskega osebja. To je ista županja, ki je zahtevala sprejem zakona proti uvajanju šeriatskega prava v ZDA, ker je prepričana, da muslimani v ZDA mislijo le na to.
Muslimanska skupnost prepričana, da ne bi bil aretiran, če bi bil bel
Ahmedov oče Mohamed Elhassan Mohamed, ki se je v ZDA priselil iz Sudana, kjer se je kar dvakrat potegoval za predsednika države, se je v sredo skušal pogovoriti s šefom policije in drugimi vpletenimi, pri čemer mu stojijo ob strani odvetniki Sveta za ameriško islamske odnose. Ta Svet je sporočil, da gre za zelo bistrega fanta, ki je le hotel razkazati svoj izum in da ni nobenega dvoma, da bi ga pustili pri miru, če bi bil bel.
I expect they will have more to say tomorrow, but Ahmed's sister asked me to share this photo. A NASA shirt! pic.twitter.com/nR4gt992gB
— Anil Dash (@anildash) September 16, 2015
S šole so ga pospremili vklenjenega v lisice
Mohamedu so nadeli lisice, ko je bil oblečen v majico vesoljske agencije Nasa in sedaj dobiva povabila, naj agencijo obišče, spletna stran za poceni polete CheapAir pa mu ponuja zastonj vozovnico do kateregakoli centra Nase v ZDA. Bela hiša ga je povabila, da se oktobra udeleži Noči astronomije, ki združuje znanstvenike, astronavte in šolarje, Harvard mu ponuja štipendijo in tako naprej.
Na obisk ga je povabil tudi ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg, ki je menil, da bi morale takšne veščine in ambicije za ustvarjanje požeti aplavz, ne pa aretacije. Pohvalila ga je tudi Hillary Clinton, tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest pa je menil, da bi se morali iz tega vsi nekaj naučiti in si izprašati vest glede pristranskosti.
Mohamed je navdušen nad modelarstvom in izumljanjem, za kar je dobil že nekaj nagrad. Izdelal je že radio in brezžični zvočnik za prijatelja. Zaradi aretacije je bil razumljivo presenečen in užaljen, vendar pa se tolaži s poplavo izrazov podpore in povabil ter daril tehničnih materialov, da bo lahko še naprej izumljal.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.