Na današnji dan leta 2000 so na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) ob veliki pozornosti svetovne javnosti prispeli ameriški astronavt Bill Shepherd ter ruska astronavta Juri Gidzenko in Sergej K. Krikalev. Njihov prihod je pomenil novo prelomnico na področju razikovanja vesolja, saj ni šlo zgolj za kratek izlet v vesolje. Takrat so astronavti premierno na krov komaj dve leti stare postaje s seboj prinesli tudi zobne ščetke in spalne vreče. To so bili prvi stanovalci Mednarodne vesoljske postaje, v 136 dneh svojega bivanja v vesolju pa so izvajali številne biološke, astrofizikalne in druge raziskave. To je bil začetek vse do danes neprekinjene navzočnosti človeka na postaji.
V teh 15 letih je na postaji bivalo več kot 200 ljudi iz skupno 15 različnih svetovnih držav. Astronavti pa človeštva niso presenečali zgolj z novimi spoznanji o vplivu bivanja v vesolju na človeško telo, o biologiji, astronomiji, vesoljskemu vremenu, fizičnih pojavih, temni snovi in energiji. Na Zemljo so ves čas pošiljali tudi osupljive fotografije in videoposnetke ter si pridobili veliko naklonjenost vesoljskih navdušencev. Nekateri so zaplesali, pripravljali slastne burite, se pomerili v urejanju pričesk, vrtičkali in okušali prvo v vesolju pridelano hrano.
There have been humans on @Space_Station every day since Nov. 2, 2000. #15YearsOnStation https://t.co/BqztIR5r9d pic.twitter.com/JemYe8tPsM
— ISS Research (@ISS_Research) November 2, 2015
Vse bolj priljubljeni na družbenih omrežjih
Stanovalci vesoljske postaje so v zadnjih nekaj letih vse bolj prisotni tudi na družbenih omrežjih, kjer so pridobili zajeten krog sledilcev. Redno jim odgovarjajo na vprašanja, objavljajo svoje poskuse in razne vragolije. Nasin astronavt Chris Hadfield je na primer s seboj vzel celo kitaro in postal edini človek, ki je v vesolju igral kitaro. Širni svet je razveselil s svojo izvedbo pesmi Davida Bowieja Space Oddity. Veselo je brenkal, medtem ko je postaja s hitrostjo osem kilometrov na sekumdo potovala po svoji krožnici.
S svojim kolegom Scottom Kellyjem sta svet presenečala tudi z objavo fotografij, ki prikazujejo ne le lepote našega modrega planeta, temveč tudi drastične posledice vpliva človeka na okolje. Prav Kelly je nedavno podrl ameriški rekord v številu zaporednih dni v vesolju. Danes je namreč že njegov 522. dan v Zemljini orbiti.
Mednarodna vesoljska postaja, ki je sicer drugo največje telo na našem nebu, po besedah predstavnikov Nase pa predstavlja veliko odskočno desko za misijo na Mars. "Prvi ljudje, ki bodo stopili na Mars, danes že hodijo po Zemlji," poudarjajo v agenciji, kjer verjamejo, da bomo že v naslednjih 15 letih proslavljali nov mejnik vesoljskega razikovanja.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.