16-letnemu šolarju je uspelo rešiti problem, ki je znanstvenike zaposloval 350 let. Gre za Shouryyo Raya, ki se je pri dvanajstih letih s starši iz rodne Indije preselil v Nemčijo, zdaj pa je po poročanju nemškega Die Welta rešil zapleten matematični problem Isaaca Newtona o gibanju delcev.
Po Rayevi rešitvi je mogoče izračunati ne le pot leta telesa, ampak tudi predvideti, kako bo telo zadelo ob steno in se od nje odbijalo. Doslej so to računali le s pomočjo računalnika, zdaj pa je Ray našel rešitev med pisanjem šolskega referata, naloge, ki je del šolskega raziskovalnega projekta, ki ga je nato predstavil na regijskem tekmovanju. Tam je nato zmagal na državni ravni pa je osvojil drugo mesto.
Učenci naravoslovno usmerjene gimnazije so ob obisku Tehnične univerze v Dresdnu dobili surove podatke, iz katerih naj bi izračunali karakteristike gibanja vržene krogle.
Ko se je zakopal med knjige, je ugotovil, da se rešitev njegovega problema ne skriva v učbenikih. Svoji trmi in najstniški naivnosti pripisuje odločitev, da se enostavno ne bo sprijaznil s tem, da rešitve ni, ampak jo bo poiskal kar sam. Navsezadnje ga je matematika očarala že kot otroka, zanjo pa ga je navdušil oče, inženir, ki ga je že pri šestih letih učil reševanja matematičnih nalog.
Čeprav si je z rešenim matematičnim problemom priboril mesto v prihodnjih učbenikih, pravi, da ni genij, le ljubitelj matematike, ki se odloča med študijem matematike in fizike. Je pa vesel, da se je v štirih letih naučil nemščine, ob selitvi iz Kalkute namreč ni znal niti besede, poleg tega je v šoli preskočil dva letnika in se trenutno pripravlja na maturo.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.