Indonezijsko provinco Papua je stresel potres z močjo 6,4 stopnje po Richterjevi lestvici. Pri tem umrlo najmanj 17 ljudi, več kot 133 je ranjenih. Potres je povzročil tudi precejšnjo gmotno škodo, saj je porušenih več deset stavb.
Na območju Nabire je bilo po navedbah tamkajšnjih oblasti porušenih več deset zgradb, kakih 170 pa je zaradi kratkih stikov, ki jih je sprožilo tresenje, zajel ogenj. Žarišče potresa je bilo 17 kilometrov jugovzhodno od kraja Nabire.
Vsi prebivalci mesta Nabire nameravajo iz strahu pred morebitnimi popotresnimi sunki to noč preživeti na prostem in vzdolž ulic že postavljajo šotore. V današnjem potresu je bilo močno poškodovanih tudi več mostov ter pristajalna steza letališča v Nabireju. Tam lahko sicer zaradi razpok v asfaltu trenutno pristajajo le manjša letala.
Februarja letos je območje Nabire stresel potres jakosti 6,9 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je zahteval več kot 30 smrtnih žrtev. Pred samo dvema tednoma pa je potres jakosti 6,4 po Richterjevi lestvici prizadel vzhodnoindonezijski otok Alor; mrtvih je bilo najmanj 33 ljudi.
Evakuacija otoka zaradi vulkana
Z otoka Manam pred severno obalo Papue-Nove Gvineje pa so začeli evakuirati okoli 9.000 ljudi, ker se bojijo vulkanskega izbruha. Bližnji vulkan je namreč začel bruhati pepel in kamenje. Izbruhano kamenje je uničilo večino pridelka na bližnjih poljih, vulkanski pepel pa je onesnažil vodne vire na otoku, poročajo lokalni mediji. Torkov izbruh je namreč povzročil kar 14 kilometrov visok steber vulkanskega dima in pepela. V plazovih vulkanskega blata pa je bilo ranjenih nekaj ljudi.
Jakost erupcije sicer uvrščajo v tretjo stopnjo, ki ponavadi obsega prostovoljno evakuacijo, oblasti pa so se za prisilno evakuacijo odločile, ker strokovnjaki menijo, da obstaja velika nevarnost, da bo vulkan eksplodiral.
Izbruh vulkana na Manamu leta 1996 je terjal 13 življenj.