Pri Nasi pravijo, da trenutno še nimamo sistema, ki bi Zemljane opozoril na kamenje, ki pada z neba, da pa se bo s projektom teleskopa na Havajih to že kmalu spremenilo, sistem opozarjanja pa naj bi bil dovolj učinkovit, da bo omogočal še pravočasno evakuacijo prizadetih območij. S takšnim sistemom bi se v Čeljabinsku lahko izognili 1200 poškodovanim v udarnem valu.
"Že zdaj poznamo sisteme za nadzorovanje asteroidov, a ti vsako noč ne pregledajo celotnega neba in tako lahko kakšen kamen uide nadzoru. Očitno se je to zgodilo tudi v tem primeru," je za ameriški NBC povedal astronom John Tonry s havajskega inštituta za astronomijo.
Tonry je eden glavnih v Nasinem projektu ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System), gre za dva observatorija na Havajih, ki bosta nebo in gibanje nebesnih teles natančno pregledala vsako noč dvakrat.
"Če bi Atlas že deloval, bi ruski meteorit najbrž opazili dva dni, preden je eksplodiral," pravi Tonry.
Seveda v idealnih pogojih. Tudi novi sistem ima namreč določene pomanjkljivosti. Prva je, da nebo ne sme biti preveč oblačno, druga pa, da asteroid ne sme prečkati južnega tečaja, kjer ga teleskopi sistema Atlas ne morejo več zaznati. V prihodnosti bi lahko to popravili s postavitvijo dodatnih teleskopov na novih lokacijah.
Sistem Atlas je trenutno v izgradnji, testno bo začel delovati konec prihodnjega leta, v celoti pa bo deloval od leta 2015. Nasa je v projekt doslej vložila že več kot 5 milijonov dolarjev, kar pa zadošča le za delno izvedbo projekta, povezanega z nadzorom asteroidov, za katerega so še pred desetletjem računali, da jim ga bo uspelo izpeljati v polnem obsegu, a so bili stroški pred dobrim desetletjem ocenjeni na kar pol milijarde dolarjev.
Projekt nadziranja asteroidov, ki bi lahko uničili Zemljo, s teleskopi so nato lani ponovno obudili v neprofitni organizaciji B612 Foundation, skupina, poimenovana Planetary Resource, pa se zavzema za lansiranje orbitalnih teleskopov in razvoj sistema miniranja nevarnih asteroidov.
Pri Nasi so prepričani, da poznajo položaj okoli 95 odstotkov asteroidov, ki so dovolj veliki in dovolj blizu, da bi lahko za Zemljo predstavljali resno grožnjo, na srečo pa niso vsi namenjeni v smeri našega planeta.
Pri Nasi ocenjujejo, da je srednje velikih in potencialno nevarnih asteroidov okoli 19.500, zelo velikih pa okoli 1000. Za okoli 950 od teh tudi vedo, kje so.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.