Avstralski zunanji minister Alexander Downer je izrazil olajšanje, da 27-letna Avstralka ni bila obsojena na smrt, in obljubil, da bo avstralska vlada priskrbela odvetnike, ki ji bodo pomagali pri pritožbi na obsodbo.
Indonezijske oblasti so Schapelle Corby študentko kozmetične šole z več kot štirimi kilogrami marihuane v torbi zasačile oktobra lani na letališču v indonezijskem Denpasarju, kamor je prispela iz avstralskega Brisbanea. Corbyjeva je ves čas sojenja vztrajala, da je nedolžna in da ji je mamilo nekdo podtaknil. Ob razglasitvi obsodbe je planila v jok.
Avstralska vlada je takoj zatem sporočila, da bo na pomoč Corbyjevi poslala dva izkušena odvetnika in da bo kmalu začela še z uradnimi pogajanji z Džakarto o premestitvi obsojenke v domovino. Avstralska vlada, ki je Corbyjevi ves čas stala ob strani, tako že sestavlja skupino odvetnikov, ki bo sodelovala pri pritožbi. "Pripravljeni so pomagati brez plačila. Ti odvetniki imajo izkušnje z azijskimi sodišči," je zatrdil avstralski zunanji minister Alexander Downer.
Nezadovoljni so tudi njeni odvetniki. Sodišče naj namreč ne bi upoštevalo dokazanih nepravilnosti med policijsko preiskavo. "Zelo smo razočarani. Niso upoštevali niti enega od dokazov treh prič obrambe. Niti enega," je dejala zagovornica Corbyjeve Lily Lubid.
Indonezijska vlada je že pred tem zatrdila, da ne bo delala izjem. Sodniki na okrožnem sodišču so ob razglasitvi obsodbe pojasnili, da obramba ni uspela dokazati nedolžnosti obtoženke, o njeni krivdi pa so sklepali tudi iz njene reakcije, ko so jo zasačili na letališču.
V skladu z indonezijsko zakonodajo, ki na področju trgovanja z mamili vsebuje izredno ostre ukrepe, bi bila Avstralka lahko obtožena tudi na smrt. Zakonodaja v primeru kazni namreč ne razlikuje med mehkimi in trdimi drogami.
Primer Corbyjeve je v Avstraliji zbudil veliko medijsko pozornost in sodna dvorana v Denpasarju je bila danes polna novinarjev in ljudi, ki so prišli izkazat podporo obsojenki.