Zaradi napada je turški premier Recep Erdogan odpovedal načrtovano pot v Kazahstan, zunanji minister Ahmet Davatoglu pa pot v Srbijo. Napad se je zgodil le dan po tem, ko je bilo v eksploziji bombe ob cesti ubitih pet policistov in trije civilisti, med njimi tudi dve leti stara deklica. Za ta napad, ki se je zgodil v provinci Bitlis, so turške oblasti prav tako okrivile kurdske upornike.
Po navedbah turških varnostnih virov so turška letala med drugim bombardirala cilje na območju Kandil na severu Iraka, kjer naj bi bilo eno glavnih oporišč borcev PKK, medtem ko so vojaški helikopterji turške komandose prepeljali približno osem kilometrov v notranjost Iraka, kjer so jih odložili na strateških lokacijah. Trenutno je v Iraku kakih 500 turških vojakov.
Turški parlament je že v začetku meseca sprejel resolucijo, v skladu s katero lahko turška vojska, če oceni, da je to potrebno, vdre na sever Iraka ter tam obračuna s "kurdskimi teroristi in separatisti".
"Turčije ne bo pretresel terorizem. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, da to končamo," je v televizijskem nagovoru po spopadih dejal turški predsednik Abdullah Gül. Napovedal je tudi ''veliko maščevanje'' za ubite turške vojake. Kmalu zatem so turške varnostne sile na jugovzhodu Turčije ubile 15 oboroženih kurdskih upornikov.
PKK je zagrozila turški vojski s še večjimi izgubami, če bodo nadaljevale z vdori na sever Iraka. "Turško vojsko čakajo še večji udarci, če bo poskušala izvajati vojaške operacije zunaj turških meja," je sporočil tiskovni predstavnik PKK Ahmed Denis. "Ne bomo jim dovolili vdorov v iraški Kurdistan. Če bodo izvajali vdore, ne bodo mogli od tam," je dodal.
Kurdski uporniki so z oboroženo vstajo zoper turško državo začeli leta 1984. Od tedaj je v konfliktu umrlo več kot 40.000 ljudi. Kurdski uporniki imajo vojaške postojanke v severnem Iraku, od koder izvajajo napade na tarče čez mejo v Turčiji.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.