Prebivalci celinskega dela Hrvaške se potijo pri temperaturah do 37 stopinj Celzija. V Črni gori je bila za danes napovedana še stopinja več, Srbija bo še hujšo vročino kot danes doživljala jutri, iz Nemčije, ki ni ravno sinonim za vroča poletja, pa poročajo o celo 40 stopinjah Celzija. Francijo po drugi strani pestijo poplave, pri romarskem središču Lurd je zaradi njih umrla neka ženska.
Vročina, ki te dni pesti celinsko Hrvaško, bo vztrajala še do konca tedna. V Zagrebu je bilo že ob 9. uri 30 stopinj, do popoldneva pa se je temperatura povzpela na 34 stopinj. Vse toplejše je tudi morje, najbolj ob obalah Istre. Pri Pulju so tako v torek namerili za sredino junija nenavadno visokih 27 stopinj Celzija, morje pri otoku Krku pa je imelo 25 stopinj.
V Srbiji se je živo srebro v večini predelov države povzpelo nad 30 stopinj Celzija, največ so izmerili 34 stopinj. Še bolj vroče bo jutri. Vremenoslovci napovedujejo do 38 stopinj Celzija, v Beogradu naj bi temperature dosegle do 37 stopinj. Ohladitev si lahko Srbija obeta v nedeljo, občutneje pa naj bi, tako kot pri nas, temperature padle prihodnji teden.
V Črni gori vremenoslovci svarijo pred toplotnim valom, ki prihaja iz severozahodne Afrike in bo v državi vladal vse do nedelje. Tudi tam pričakujejo do 38 stopinj Celzija. Najtoplejši dan v Črni gori je bil sicer 24. avgust 2007, ko so v Podgorici izmerili 44,2 stopinje.
Odpiranje oken pa v teh dneh ne pomaga niti Nemcem. V mestu Hessen se temperatura ponoči ni spustila pod 26 stopinj Celzija, danes pa je občutena temperatura v Karlsruheju dosegla 40 stopinj. Občutena temperatura, ki dejansko izmerjeno običajno presega za kakih deset stopinj, med drugim upošteva tudi moč sonca, vlažnost zraka in veter. Nemci pa lahko ohladitve pričakujejo prej kot Balkan. Na vzhodu države lahko že od četrtka pričakujejo neurja s strelami in grmenjem, grozijo tudi padavine in toča. V noči na petek se bodo padavine selile proti vzhodu, v soboto pa bodo nevihte zajele vso državo.
Poplave zahtevale smrtno žrtev
Jugovzhod Francije medtem pestijo poplave, ki so danes zahtevale prvo smrtno žrtev. Starejšo žensko so v kraju Saint Beat blizu Lurda odnesle narasle vode, ko je izstopila iz avtomobila. Njenega moža so rešili gasilci. Romarsko središče Lurd je zaradi naraslih voda že drugi dan zaprto, romarje in druge turiste iz hotelov ob reki Gave de Pau, ki teče skozi kraj, so preselili na višje ležeče kraje. V jami, kjer naj bi se prikazala Marija, je bilo danes popoldne 1,4 metra vode, vodostaj Gave de Pau pa je bil 3,5 metra nad običajnim. S prizadetega območja so sicer evakuirali kar 2000 ljudi, nekaj tudi s helikopterji.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.