Za zapahi bo še dolgo ostal še en prevarantski ameriški poslovnež. Sodišče v Minneapolisu je namreč na 50 let zapora zaradi finančne prevare, tako imenovane Ponzijeve sheme, v okviru katere je ljudem pobral 4,65 milijard dolarjev obsodilo Toma Pettersa. Svojo kazen bo moral odslužiti v celoti, saj gre za zvezni zločin, za katerega ne velja možnost pogojnega izpusta. Se bo pa njegova obramba pritožila.
Gre za najvišjo zaporno kazen v primeru kakšne finančne prevare v zvezni državi Minnesota. Tožilstvo je sicer zanj zahtevalo 335 let zapora, obramba pa je bila prepričana, da bi bilo štiri leta povsem dovolj. Glavni obsojeni za podobno prevaro v aferi Madoff, Bernard Madoff, je na primer lansko poletje za podobno prevaro, a še v veliko večjem obsegu, dobil 150 let zapora.
Petters je sicer ves čas sodnega procesa vztrajal, da ni vedel, kaj se s shemo dogaja in da vsak dan trpi zaradi misli na oškodovance, vendar mu sodišče ni verjelo. Tožilstvo, ki je poudarjalo, da je Petters svoje življenje ''izgradil na uničenih sanjah drugih'' je bilo bolj prepričljivo v svojih argumentih, da je Petters zelo obogatel na račun prevare mnogih ljudi.
V njegovi piramidni shemi niso bili prizadeti le finančni investitorji v sklade, temveč tudi mnogi pastorji, misijoni, upokojenci in oskrbovanci v domovih za ostarele. Obsojen je bil prevare, pranja denarja in zarote, v skupno 20 točkah obtožnice.
Tako imenovane Ponzijeve sheme temeljijo na tem, da se vlagatelje poplača z denarjem, ki ga vložija novi investitorji, ne pa z dejanskim dobičkom. Ime so dobile po Charlesu Ponziju, ki je tovrstne sheme v ZDA na veliko uporabljal v 20. letih prejšnjega stoletja. V Sloveniji jih poznamo tudi kot piramidne sheme.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.