Tujina

60-letnica bombe nad Hirošimo

Hirošima, 06. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, K.L.
Komentarji
0

Na Japonskem so se v spominskem parku v Hirošimi spomnili 60. obletnice eksplozije atomske bombe.

V spominskem parku v Hirošimi se je zbralo okoli 55.000 ljudi, ki so se natanko ob 8.15 po lokalnem času - ob uri, ko so Američani odvrgli bombo na mesto - žrtev spomnili z minuto molka, zatem pa iz kletk izpustili tisoč golobov.

Golobi miru nad spominskih parkom v Hirošimi (Foto: Reuters)
Golobi miru nad spominskih parkom v Hirošimi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Spominske slovesnosti so se udeležili najvišji politični in drugi predstavniki Japonske. Japonski premier Juničiro Koizumi je v svojem govoru dejal, da je mesto Hirošima po strahotnem doživetju zavezano k miru. "Meščani Hirošime so priče svetovnega miru. Upamo, da bo Hirošima tudi v prihodnosti simbol globalnega miru," je dejal premier Koizumi.

Poziv k odpravi jedrskega orožja

Na slovesnosti so ponovno pozvali k odpravi jedrskega orožja v svetu. Koizumi je ponovil voljo Japonske, da ostane miroljubna država brez jedrskega orožja. Župan Hirošime Tadatoši Akiba pa se je Združene narode pozval k ustanovitvi posebnega odbora, ki bi preučil sredstva za dokončno prepoved omenjenega orožja v svetu.

Po njegovih besedah je potrebno, potem ko ženevska konferenca o razorožitvi in pregledna konferenca izvajanja določil pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT) iz leta 1970 nista bili uspešni.

Japonski premier Koizumi se je poklonil žrtvam ekplozije atomske bombe (Foto: Reuters)
Japonski premier Koizumi se je poklonil žrtvam ekplozije atomske bombe (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Atomski bombi ubili skoraj 300.000 ljudi

Ameriški bombnik Enola gay je bombnik 6. avgusta 1945 nad japonsko mesto Hirošima odvrgel atomsko bombo, imenovano 'Mali fant' (Little Boy), ki je ubila več kot 200.000 in ranila 100.000 ljudi.

Letalski posnetek Hirošime pred in po bombardiranju z atomsko bombo (Foto: Reuters)
Letalski posnetek Hirošime pred in po bombardiranju z atomsko bombo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Le tri dni kasneje po Hirošimi je v podobnem napadu na Nagasaki umrlo še približno 74.000 ljudi, več kot 40.000 je bilo ranjenih. V Hirošimi in Nagasakiju se bodo, tako kot vsako leto, ob obletnici z minuto molka poklonili žrtvam jedrskih napadov in svetu namenili tradicionalno sporočilo Nikoli več.

Goba atomske bombe nad Nagasakijem (Foto: Reuters)
Goba atomske bombe nad Nagasakijem (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Obe atomski bombi sta japonskega cesarja Hirohita 14. avgusta 1945 pripravili, da je prisilil vojaško vodstvo, da je privolilo v premirje, ponujeno na Potsdamski konferenci slaba dva tedna prej. Z uradno kapitulacijo Japonske 2. septembra se je končala druga svetovna vojna, uporaba atomske bombe pa je napovedala obdobje hladne vojne in oboroževalne tekme.

Mladi Japonci opozarjajo na žrtve jedrskega oboroževanja (Foto: Reuters)
Mladi Japonci opozarjajo na žrtve jedrskega oboroževanja (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10