
Evropska unija se je enotno dogovorila, da bo Srbiji predlagala "podpis začasnega političnega sporazuma o sodelovanju" 7. februarja, ki "Srbiji odpira vrata v EU", je v Bruslju povedal vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel po koncu zasedanja zunanjih ministrov EU. "Začasni politični sporazum" bo vseboval okvir za napredek pri političnem dialogu, svobodni trgovini in vizumski liberalizaciji ter sodelovanju na področju izobraževanja, je pojasnil minister Rupel, ki je vodil zasedanje.
"Bila je zelo ognjevita in na nekaterih točkah celo trda razprava, vendar smo na koncu ohranili enotnost, izpričali enotnost do odnosa do Srbije, demonstrirali voljo EU, da sodeluje s Srbijo kot prihodnjo članico EU," je razložil. Podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju pa je še vedno "na dnevnem redu". "Nestrpno čakamo, da bomo lahko podpisali sporazum o stabilizaciji in pridruževanju," je dejal.
"Nismo pozabili vseh pogojev, ki so znani - ti so železni repertoar slehernega procesa vključevanja v EU," je še zatrdil Rupel. A "v tem trenutku je še posebno pomembno dati pozitiven signal našim prijateljem v Srbiji," je povedal. "EU dejansko želi, iskreno želi in si zelo prizadeva da bi okrepila stike s Srbijo, čez nekaj minut sledi trojka, na njej bomo govorili o prihodnosti današnjih odnosov," je povedal minister Rupel.
Druga možnost je bila, da bi EU podpisala oba dela sporazuma, države, ki imajo do podpisa zadržke radi nezadostnega sodelovanja Beograda s Haagom pa bi nato svojo voljo uveljavile z blokiranjem ratifikacijskega procesa.
Na koncu je zaradi nasprotovanja Nizozemske, ki vztraja pri prijetju haaškega obtoženca Ratka Mladića, obveljala tretja možnost, poseben sporazum, ki s sporazumom o stabilizaciji in pridruževanju ni neposredno povezan.
Sprejeli smo besedilo, "skrbno ga preberite", je pozval Rupel. "To je zelo zanimiv in pozitiven tekst, ki Srbiji odpira vrata v EU," je poudaril. "To je konkretna ponudba, ni deklaracija," je še pojasnil. "Proces stabilizacije in pridruževanja ostaja pravo sredstvo za napredovanje v tem odnosu. EU je zavezana podpisu sporazuma takoj, ko bodo dokončno narejeni potrebni koraki," piše v besedilu, imenovanem "povabilo".
Podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju pa je še vedno "na dnevnem redu". "Nestrpno čakamo, da bomo lahko podpisali sporazum o stabilizaciji in pridruževanju," je o tem dejal Rupel. "EU ostaja prepričana v koristi, ki jih bo sporazum o stabilizaciji in pridruževanju prinesel obema stranema, in v pozitivne učinke, ki jih bo to imelo tudi na regijo," še piše v "konkretni ponudbi".
EU za krepitev demokracije in gospodarstva
V tem okviru je EU zavezana podpirati prizadevanja Srbije za krepitev demokracije in gospodarstva ter prispevati k politični, ekonomski in institucionalni stabilnosti v Srbiji, izhaja iz besedila. V luči tega "se EU strinja o vzpostavitvi delovne skupine za preučevanje načinov za doseganje hitrega napredka". "Delo skupine se bo začelo takoj s ciljem oblikovanja priporočil Srbiji in Svetu EU v čim krajšem možnem času," piše v besedilu.
Začasni sporazum "bi koristil ljudem v Srbiji, je pomemben za srbsko prebivalstvo, ki je že predolgo izolirano od evropskih procesov, je namen in pomen sporazuma pojasnil Rupel. V spodbudo Srbiji na poti v EU in demokratičnim političnim silam v državi pred predsedniškimi volitvami 3. februarja, bo EU v sredo s Srbijo začela dialog o odpravi vizumov za srbske državljane.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.