Romi po vsem svetu danes praznujejo svoj dan, ki je bil izbran na prvem svetovnem kongresu Romov leta 1971 v Londonu. Ob tem so se oglasili tudi predstavniki slovenskih Romov, ki pravijo, da so zidovi med njimi in domačini previsoki.
Prišli so pred več kot 500 leti, a žal nekateri le s težavo presegajo kulturne razlike
Predsednik Foruma romskih svetnikov Slovenije Darko Rudaš je v sporočilu za javnost zapisal, da so predniki Romov na območje Slovenije prišli pred več kot 500 leti, zdaj pa žal nekateri le s težavo presegajo kulturne razlike z okoliškim prebivalstvom. "Zapirajo se v svoj svet, v svoj način življenja, ne komunicirajo z neromskimi sosedi, ne vidijo smisla pošiljati otrok v vrtce in šole. In ker se tudi okoliški sosedje zapirajo vase in ne vzpostavljajo pristnih povezav, rastejo med njimi novi in novi zidovi, nove meje," je opozoril.
"Mi, Romi v Sloveniji, moramo priznati, da smo v primerjavi z drugimi Romi širom sveta v dokaj dobrem položaju," je še navedel in dodal, da je naloga države, lokalnih skupnosti, vseh pravnih subjektov in vseh pripadnikov romske skupnosti, da se stanje še izboljša in da tudi sami prispevajo k slovenski družbi. Pri tem je izpostavil pomembnost izobrazbe Romov, saj se bodo po njegovem mnenju le izobraženi in ozaveščeni Romi lahko zaposlili in s tem upirali segregaciji in diskriminaciji.
Ob tem je pozval vse odgovorne v državi in občinah, da najdejo sredstva za legalizacijo romskih naselij in izgradnjo osnovne infrastrukture za človeka vredno življenje. "Ponavljam pa, nobena oblast popolnoma nič ne more in ne podarja. Vsi mi smo tukaj, da si za razvoj in osnovne človekove pravice prizadevamo in smo dolžni se zavedati tudi svoje odgovornosti kot državljani in občani," je še zapisal.
Mnogi Romi še vedno brez dostopa do vode
V Amnesty International Slovenije so ob svetovnem dnevu Romov opozorili, da Evropska unija ne stori dovolj, da bi odpravila diskriminacijo Romov v svojih članicah. "To velja tudi za Slovenijo, kjer so zlasti pereč problem neustrezne nastanitvene razmere na jugovzhodu države, vključno z nezagotavljanjem dostopa do vode," je v sporočilu za javnost zapisala direktorica Amnesty International Slovenije Nataša Posel.
"Dostop do vode je človekova pravica in država jo je dolžna zagotoviti svojim državljanom. Kljub temu slovenske oblasti to svojo dolžnost ignorirajo, med drugim tudi s podajanjem odgovornosti med državno in lokalnimi oblastmi," so zapisali v Amnesty International Slovenije in pojasnili, da morajo slovenske oblasti čim prej ukrepati. Dodali so, da so k temu pozvali tudi predsednico vlade Alenko Bratušek.
Po Sloveniji številne prireditve
Pripadniki romske skupnosti v Sloveniji ta dan zaznamujejo s številnimi prireditvami, s katerimi želijo spomniti na ohranjanje svoje kulture in jezika. Že od srede poteka peti festival romske kulture Romano Čhon. Festival, ki ga prireja Romski akademski klub Murska Sobota, bo trajal do 27. aprila, zvrstilo pa se bo kar 22 dogodkov na različnih lokacijah v Pomurju. Dve prireditvi bosta tudi v Mariboru in Ljubljani, obeta pa se tudi strokovna ekskurzija na Dolenjsko, v Belo krajino in Posavje.
Svoj dan so Romi v petek slavnostno obeležili tudi na osrednji prireditvi v Murski Soboti, ki se je je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor. Predstavnike romske skupnosti v Sloveniji je v petek sprejel predsednik državnega zbora Janko Veber, o romski problematiki pa se je z njimi pogovarjala tudi predsednica državnozborske komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl. Romi so na sprejemu sicer nanizali vrsto težav, s katerimi se srečuje njihova skupnost, in tudi predlogov, kako bi te težave lahko odpravili.
Romom je za njihov praznik čestitala tudi predsednica Sveta romske skupnosti Janja Rošer. Svetuje jim, naj bodo potrpežljivi v tej krizi, ki je še posebej prizadela prav romsko populacijo. "Premiki so, počasi napredujemo in tudi iz te krize se bomo enkrat izkopali tako, da bo tudi Romom boljše," je optimistično dejala Rošerjeva.
Največ Romov v Prekmurju, na Dolenjskem in v Beli krajini
V Sloveniji živi nekaj manj kot 10.000 Romov, največ v Prekmurju, na Dolenjskem in v Beli krajini. Prvič so se resneje organizirali leta 1995, ko so ustanovili Zvezo romskih društev. Ta se je leta 2000 preimenovala v Zvezo Romov Slovenije. Romi so v Sloveniji tradicionalno nastanjeni v 20 občinah.
Na podlagi drugega poročila o položaju romske skupnosti v Sloveniji, ki ga je vlada sprejela lani, je največ pozitivnih premikov mogoče opaziti pri vzgoji in izobraževanju, najmanj pa pri zdravju in bivanjskih razmerah.
Beseda Rom sicer pomeni človek, Roma pa ljudje ali ljudstvo. Romi so etnična skupina, ki živi predvsem v evropskih državah. Izhajajo iz Indije, v Evropi jih je od osem do deset milijonov.